Jump to content

Vreau Sa-mi Cumpar Un Golf3 Si Nu Stiu De Care


Wizard84
 Share

Postare recomandată

Cam toate motorizarile de pe golf3/vento sunt bune. Acum depinde ce putere vrei in functie de necesitati si ce dotari dar in primul rand te uiti sa nu aiba rugina. Golf3 si vento au tabla foarte buna si nu ruginesc decat daca au fost reparate/lovite. Eu primul vento l-am avut din 95 si nu avea nici un punct de rugina iar prin 2000 sau 2002 l-am revopsit pt ca era vopseaua matuita si de atunci a aparut rugina peste tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GTI_85

    30

  • Wizard84

    14

  • hangyouridols

    13

  • D@ny

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc mult pentru sfaturi baieti! Ma felicit pentru alegerea facuta de a ma inregistra pe vwforum.

Referitor la masina, cred ca pana la urma solutia cea mai buna este sa o iau din tara, tinand cont ca nu este o suma asa de mare si de faptul ca nici in germania nu stiu ce as gasi (exista riscul sa ma duc si sa nu gasesc ce vreau, sau sa ma intorc cu o masina "aranjata", ca am inteles ca mai fac si nemtii de astea etc.).

Problema la noi este, din pacate, din ce am vazut eu, ca motorizarile diesel ori nu sunt la mare cautare pt G3, ori nu sunt aduse de samsari(sau cum le zice :P ) din diverse motive pe care nu le cunosc, iar cele care sunt totusi aduse sunt intr-o stare deplorabila, au rugina, sunt din '96-'98 si au taxa mare, sau nu au dotarile sau motorizarea pe care o doresc(1,9 TDI cu 90 de cai, neaparat servo si ABS, geamuri electrice si AC daca se poate...). Aici in Tg-Jiu spre exemplu cred ca am vazut in targul de masini aproximativ 20 de masini benzinare si decat una diesel, care arata destul de bine, dar era "cheala" la capitolul dotari.

Dupa cum am spus, pentru mine ar fi masina "de buna" sa-i zic asa. Ador Golf3, mi se pare o masina tinereasca, de anduranta, cu consum mic(cel putin asta de o vreau eu :D ), potrivita atat pentru oras cat si pentru drum lung etc. Plus de asta este singura masina pe care mi-as permite-o in banii astia, 3000 de euro si vreau neaparat Volkswagen.

Cred ca atunci cand o sa o am, aproape tot salariul o sa se duca in intretinerea ei :D si nu o sa-mi para catusi de putin rau. In concluzie, daca aveti sau stiti pe cineva care are la vanzare masina pe care mi-o doresc, va rog nu ezitati sa-mi dati de veste :blink: .

Multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai stai o saptamana si iti spun cum sta treaba afara,eu plec luni seara si vin joi cred sau vineri

daca te hotarasti sa-ti ei masina din tara pot sa-ti spun ca am fost acum trei sapamani in Targu Mures si cam 40 % din masini erau g3 si vento si erau destul de ieftine daca poti sa mergi pana acolo macar sa te uiti ar fi bine

sper sa-ti ei masina pe care ti-o doresti ca si eu mi-am dorit-o mult pe a mea

numai bine si bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai stai o saptamana si iti spun cum sta treaba afara,eu plec luni seara si vin joi cred sau vineri

daca te hotarasti sa-ti ei masina din tara pot sa-ti spun ca am fost acum trei sapamani in Targu Mures si cam 40 % din masini erau g3 si vento si erau destul de ieftine daca poti sa mergi pana acolo macar sa te uiti ar fi bine

sper sa-ti ei masina pe care ti-o doresti ca si eu mi-am dorit-o mult pe a mea

numai bine si bafta!

Mihai o sa stau oricat va fi nevoie. Bafta multa acolo, sa iei masina buna!!!

Targu Mures e cam departe de mine, dar cine stie, daca merita...Am auzit ca in vest, la Timisoara si la Arad sunt masini multe si ieftine, iar anunturile de pe net de pe judetul Timis spre exemplu, imi confirma asta.

Mersi inca o data de urari, multa sanatate iti doresc!!!

Am si eu o intrebare: de ce majoritatea se feresc de masinile din Italia si Franta? Intreb deoarece am gasit un G3 in Craiova, diesel, rulat in Italia. Tipul mi l-a lasat la 2200 de euro(1.9 TDI, 90 cai, abs, servo, geamuri electrice pe fata, trapa electrica, jante aluminiu si cel mai important, fara rugina). Am pus intrebarea deoarece un fost coleg de facultate mi-a zis sa ma feresc de masinile rulate in Italia si Franta, dar nici el nu a stiut sa-mi zica motivul(cik asa a auzit :lol: ). Din cate stiu eu, au si aia autostrazi bune, plus ca in Italia, din cate cunosc, nu se da cu sare pe drum iarna deoarece nu ninge(poate decat in Nord). Multumesc!

Modificat de Claudiu Daniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar astazi sambata, 8 noiembrie am fost in targ la cluj, golf III gasesti cate vrei la preturi rezonabile (intradevar mai multe pe benzina ).. cred ca cu 2500 euro te descurci cu o masina iar cu restu inmatriculatul! Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar astazi sambata, 8 noiembrie am fost in targ la cluj, golf III gasesti cate vrei la preturi rezonabile (intradevar mai multe pe benzina ).. cred ca cu 2500 euro te descurci cu o masina iar cu restu inmatriculatul! Bafta!

Salut Sergiu!

Am fost si eu azi (Duminica) de dimineata in targul de masini. Gasisem la un pret destul de bun(lasase la 2400 de euro) un golf 3 cu ABS, geamuri electrice(toate 4), servo, 2 airbag parca, oglinzi electrice... Problema este ca la motoare nu ma pricep deloc si asta nu avea TDI ci TD din cate am inteles eu. Tipul zicea ca 90 cai, desi nu am gasit pe actul ala de mi l-a aratat kilowatii :( . In rest care ar fi diferenta dintre TD si TDI? Presupun ca primul nu are injectie, dar care este avantajul ei? Apoi mai vreau sa intreb de consumul celor doua, asta daca nu este la fel. Taxa sigur este ca pe net, adik G3 din '94 la 430 de euro taxa?(as vrea sa stiu cum pot afla sigur).

Si ultima intrebare: la ce ma uit cand cumpar un G3?(ma refer la motor), ca din pacate sunt pe dinafara.

PS: Jucandu-ma la geamurile electrice de la usile de pe spate, la un moment dat cea de pe stanga a refuzat sa se mai ridice, oricat am apasat butonul. Apoi am incercat sa ma joc cu cea de pe dreapta sa vad daca asta merge si surpriza, nici asta nu a coborat decat 5 cm si a "murit" in acea pozitie. Tipul mi-a replicat ca e din sigurante, dar...nu stiu ce sa zic. Problema este ca am fost cu tata si cand a vazut cele intamplate, nu a fost prea incantat :frigbaitata:

E posibil ca masina sa fi fost "aranjata" special pentru vanzare?(Adica mi se pare incredibil sa "pice" sistemul de ridicare/coborare al geamurilor tocmai acum, plus ca ma sperie gandul ca ar mai putea avea si alte probleme :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca la o masina unul din cele mai importante elemente este motorul si mai apoi dotarile eu am achizitionat un vento cel din semnatura fara dotari(chel) dar motorul e stas din punctul meu de vedere (nu consuma ulei, nu scoate fum, merge foarte bine). in legatura cu taxa asa este ca si pe net , euro de obicei iasa ce scrie pe brief dar sunt si exceptii! nu prea ai ce sa te uiti la motor doar sa fie capsulat sa nu fie imbacsit de ulei sa sune bine la ureche si cam atat restul iti spune testeru!:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca la o masina unul din cele mai importante elemente este motorul si mai apoi dotarile eu am achizitionat un vento cel din semnatura fara dotari(chel) dar motorul e stas din punctul meu de vedere (nu consuma ulei, nu scoate fum, merge foarte bine). in legatura cu taxa asa este ca si pe net , euro de obicei iasa ce scrie pe brief dar sunt si exceptii! nu prea ai ce sa te uiti la motor doar sa fie capsulat sa nu fie imbacsit de ulei sa sune bine la ureche si cam atat restul iti spune testeru!;)

Salut Sergiu!

Astazi am gasit masina mult dorita (cred :angry: ), numai ca e Golf3 benzinar, 1,6 cu 75 cai. Cred ca renunt pentru moment la ideea cu dieselu' pentru ca oricat caut vad ca nu gasesc ce doresc. Plus de asta m-am "indragostit" de masina asta de cum am vazut-o pe strada. Cred ca Golful 3 este inca o masina care atrage atentia, daca este bine pus la punct.

G3 asta benzinar e un visiniu metalizat, e impecabila la tablarie, are 4 geamuri electrice, servo, inchidere centralizata, trapa electrica, oglinzi electrice, 2 airbaguri, volan reglabil, 8 boxe, CD player Sony X-plode (nu are ABS din pacate :) ).Tipul mi-a lasat-o la 2500 de euro, dar e bine ca merge la combinatie cu Dacia mea 1310 (dau dacia si inca 40 milioane).

V-as ruga daca stiti sa-mi ziceti cat consuma 1,6 benzinar la 75 cai, daca sunt bune motoarele in general etc.

Apropo, care cunoasteti, sa-mi spuneti daca consuma mai mult decat Dacia 1310 injectie.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 - 60 cai , Nm 107 , viteza maxima 157 demaraj o-100 km/h 16,3sec, consum mixt 7,8/100km catalizator +

1,4 mpi idem 1.4 monopunct dar Nm cuplu 116

1.6 mpi - 75 cai , Nm 126, vit max 168, 0-100km/h - 14 sec consum mixt 7,2 catalizator +

1,6 monopunct idem 1.6 mpi dar cuplu 126 si consum 7,2

1.6 - 100 cai, Nm 140 , viteza max 186km/h , demaraj 0-100km/h 10,7sec, consum 9,4 catalizator+

1.8 - 90 cai 145Nm , viteza max 180km/h , demaraj 0-100km/h 12.1 sec , comsum mixt 7,6 catalizator+

2.0 - 115 cai , Nm 166 , viteza max 198km/h , 0-100 km/h 10.1 sec, consum mixt 8,6 catalizator +

GTI 2.0 16v - 150 cai , 180 Nm, vit max 215km/h, demaraj 0-100km/h 8.3 sec , consum 8,4l/100km mixt .

2.8VR6 - 174 cai, 235Nm , viteza max 225km/h , demaraj 7,6 sec, consum mixt /100km 9,5 catalizator+

2.9 VR6 syncro- 190cai , cuplu Nm 245, viteza max 224 km.h , demaraj 7.5 , consum mixt 10.6 , catalizator+

1.9 D - 64 cai , 124 Nm , viteza max 156km/h , demaraj 0-100 km/h 17,6 sec,consum mixt 100km 6,8 l

1.9 TD - 75 cai , 150 Nm , viteza max 165 km/h, demaraj 0-100km/h 15,4 sec, consum mixt 6,4 l /100km

1.9 TDI - 90 cai , cuplu 202Nm , vit max 178km/h, demaraj 0-100km/h 12.8 sec , consum mixt 100 km 5l .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos GOLF LGE. Dar nu inteleg spre exemplu cum de G3 de 1,8 cu 90 cai consuma aproape la fel ca 1,6 la 75 cai. Asa pana la urma ar merita mai bine asta de 1,8 , ca am vazut mai multe cu motor de 1,8. In fine cred ca e o greseala acolo, ca altfel nu ar fi justificat...cine ar mai lua 1,6 nu?

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 / 90 cp consuma mai mult in oras decat 1.6/75, dar mai putin in afara. Media iese aproximativ la fel....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

majoritatea golfurilor sunt bune,aqm depinde si dupa ce criterii il alegi. e bine sa aiba strictul necesar(roti,volan :) -am glumit) geamuri electrice,oglinzi incalzite-k tot vine iarna- AC daca se poate,servo,ABS. oricum,cand vrei sa iti achizitionezi o masina nu o poti verifica asa cum vrei tu si mai este si entuziazmul care iti sta in cale sa faci asta si unele defecte le vezi dupa 2-3 zile cel putin. parerea mea e ca nu sti ce ai sub capota chiar daca se aude frumos-la motor ma refer,dar la ceea ce se vede - tablaraie- trebuie sa arate cat mai bine. motorul se repara relativ repede si nu e asa costisitor din pct de vedere financiar prin comparatie rectificarea tablaraiei-remediare eventuale lovituri sau gauri,kit,vopsea,munca timp si mai ales costul care e destul de ridicat. si de multe ori rugina iese repede daca nu e lucrata bine. eu unul asa as proceda.

Si as merge pe varianta benzina pt ca sunt mai silentioase si piese mai ieftine. merg pe principiul ca o masina diesel e bine sa o iei noua,adik sa aiba si garantie k la eventuale reparatii..... dar fiecare q principiul lui. minte limpede si oki ager in alegerea unei masini :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avantajul la 1.6 fata de 1.8 e la taxa de prima inmatriculare(daca e cazul sa o platesti) si la consum daca te dai in ea, la 4000-5000ture am inteles ca consuma foarte mult 1.8-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si in ce treapta de viteza esti :vaidecapulmeu: . De ex la mine am 200km/h la 5100-5200 rpm in treapta 5.

Modificat de delfinasul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avantajul la 1.6 fata de 1.8 e la taxa de prima inmatriculare(daca e cazul sa o platesti) si la consum daca te dai in ea, la 4000-5000ture am inteles ca consuma foarte mult 1.8-ul

Dar stiai ca la aceeasi viteza, un motor 1.8 are o turatie mai mica si un consum mai mic decat 1.6 ? (ma refer peste 100km/h)

...si stiai ca un motor de 2.8 turat la 6000 consuma si mai mult decat 1.8 ? :D Avantajul unui motor mai mare e o acceleratie superioara si un consum mai mic la 120 km/h, sa zicem. Cred ca sunt un pic mai fiabile decat cele mai mici. Un motor mic il forjezi mai des decat unul mare, ca sa poti stoarce mai bine "poneii"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

din proprie experienta, fost posesor de G 3, 1.6 benzina 75 CP, cumparat la 245 k, vandut la 350 k, l-am tinut 2 ani, nu am schimbat la el decat distributia, bujiile si consumabilele uzuale, nici un fel de probleme, nu trebuia sa completez deloc ulei intre schimburi, consumul .....in functie de talpa, dar in general avea media sub 7%.

Imi aduc aminte, cand l-am vandut am facut ITP-ul impreuna cu viitorul proprietar, a fost luat pe bune, deci din punctul meu de vedere, un G3 intretinut si fara lovituri puternice, in jur la 250 k poate fi o afacere buna !

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar stiai ca la aceeasi viteza, un motor 1.8 are o turatie mai mica si un consum mai mic decat 1.6 ? (ma refer peste 100km/h)

...si stiai ca un motor de 2.8 turat la 6000 consuma si mai mult decat 1.8 ? :D Avantajul unui motor mai mare e o acceleratie superioara si un consum mai mic la 120 km/h, sa zicem. Cred ca sunt un pic mai fiabile decat cele mai mici. Un motor mic il forjezi mai des decat unul mare, ca sa poti stoarce mai bine "poneii"...

subscriu...

5. Posturile monosilabice (gen bagare in seama), care nu aduc nimic bun discutiei ("cool", "de acord", "super", "rullz", "vreau si eu d-ala", si altele asemenea) sunt interzise si vor fi sanctionate cu warning. Nu suntem pe un canal de IRC ci pe un forum, daca nu va puteti abtine cautati alte comunitati

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!!!

Multumesc frumos tuturor pt raspunsuri!

Maine cred ca o sa fac actele. Spun "cred" pentru ca tata nu e de acord. El vrea tot diesel. Zice ca nu e nici o afacere sa dai dacie pe injectie din 2002 pe Golf 3 cu motor mai mare, tot benzinar(care consuma clar mai mult dupa calculele lui decat Dacia, oricat am incercat sa-l conving ca nu e asa), de acum 14, 15 ani.

Oricum oricat as vrea sa iau benzinarul ala...nush ceva imi spune ca ar trebui sa astept un diesel bun, dar vedem, mai e pana maine :blush:

Modificat de Claudiu Daniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate diesele am vazut prin cluj in ultima luna (golfurile mk3 "au aparut ca ciupercile dupa ploaie") n-am vazut nici unul sa nu caraie ca un tactor si care sa nu afume ca un cazan pe lemne..... Chiar azi ieseam dintr-o spalatorie si am inceput sa aud un scartait foarte puternic si m-am speriat ca e de la mine .....cand , de fapt, era un alt golf in spatele meu si facea un zgomot infiorator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@caludiu daniel

1.samsarii nu aduc prea multe dieseluri pt ca dieselurile sunt mai scumpe .

2.la momentu de fata cu criza economica si cu importurile astea masive de masini de prin germania , e mai avantajos sa cumperi masina din tara .

golfurile sunt cele mai bune masini de clasa medie . chiar daca au un pret mai mare decat alte masini asemanatoare , merita toti banii . taicamiu a avut un golf 3 1.9TD timp de 3 ani si a bagat in el doar motorina si consumabile . a mers perfect , fara nici o problema . l-am dat la 298.000 km pt ca a fost inlocuit de un g4 1.9TDi . sunt sigur ca mai mergea inca 100k km fara mari probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare normal. daca sunt G5 cu 200 mii km in 3-4 ani, cele de peste 10-12 ani au fara numar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu asta voia sa zica nutzuXXL..se referea la cat a facut cu masina aia si cat mai mergea.....nu ca a facut 200 de mii in 4 ani..asta ar insemna cam 138 de km in fiecare zi a lunii....io personal nu cred sa umbli asa mult.eventual firmele...nici aia..daca e off topic,scuzele mele. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@caludiu daniel

1.samsarii nu aduc prea multe dieseluri pt ca dieselurile sunt mai scumpe .

2.la momentu de fata cu criza economica si cu importurile astea masive de masini de prin germania , e mai avantajos sa cumperi masina din tara .

golfurile sunt cele mai bune masini de clasa medie . chiar daca au un pret mai mare decat alte masini asemanatoare , merita toti banii . taicamiu a avut un golf 3 1.9TD timp de 3 ani si a bagat in el doar motorina si consumabile . a mers perfect , fara nici o problema . l-am dat la 298.000 km pt ca a fost inlocuit de un g4 1.9TDi . sunt sigur ca mai mergea inca 100k km fara mari probleme

Sal Nutzu!

Nu stiu daca este chiar asa cu samsarii, adica tot nu inteleg de ce nu ar aduce...Eu as plati bine spre exemplu, pentru un G3 diesel, dar sa-mi fie pe plac. De cat sa ma duc eu in Germania ...mai bine sa dau ceva in plus in tara si sa iau masina buna de aici. Faza proasta cu samsarii este ca aduc numai "ciurucuri" cand vine vorba de diesel. Nu m-ar deranja un pret mai mare platit pe o masina pusa la punct si aici nu ma refer sa fie "aranjata". Spre exemplu si eu mi-as dori o masina cum a avut batranul tau, cu motor bun, tablaria idem si cu specificatiile din primul meu post (1,9 TDI, 90 cai, geamuri electrice etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!