Jump to content

Vreau Sa-mi Cumpar Un Golf3 Si Nu Stiu De Care


Wizard84
 Share

Postare recomandată

Daca mai continuati discutia legata de norma de poluare aplic prevederile regulamentului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GTI_85

    30

  • Wizard84

    14

  • hangyouridols

    13

  • D@ny

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

din diverse motive am fost nevoit sa vand fosta mea masina , si acum sa nu parasesc grupul Vw , as fi interesat si eu de un Golf 3 1.9 TDI ... sunt bune motoarele ? stiti vreuna de vanzare buna ? se poate face ciptuning la acest motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio avea sau are unul de vanzare. Ia legatura cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AC vei gasi pe modelele mai recente, cam dupa `95. ABS si servo-directia lipsesc de pe modelele de 1.4 si unele de 1.6. La 1.8 nu stiu.

Da-mi voie sa te contrazic , am avut un G3 1.4 ABD si avea servodirectie dar fara ABS si a/c.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi voie sa te contrazic , am avut un G3 1.4 ABD si avea servodirectie dar fara ABS si a/c.

Cat despre 1.8 am eu si are si abs si servo si aer :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW GOLF III .... THE BEST CAR :rolleyes: in urma cu 3 zile pe langa masina din semnatura am mai achizitionat un g3 gt 1.8i 66 kw.arata impecabil din punct de vedere vizual si tehnic....voi pune si ceva poze peste cateva zile.in afara de faptul ca imi ia cam 10 % in oras totul ok.DECI RECOMAND CELOR CARE VOR SA ACHIZIONEZE O MASINA SA SE BAZEZE PE GOLF III CA NU VOR REGRETA NICIODAT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Unde as putea sa gasesc modelele de GOLF III fabricate? Ma intereseaza motorizarile diesel de pe golf III ? Ce putere au aceste motoare si care sunt codurile lor.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motoarele diesel de pe golf 3 sunt: 1.9 sdi 64 cai , 1.9td 75 cai , 1.9tdi 90 cai si 1.9 tdi 110 cai (cea din urma a aparut dupa '96) .

1.9 td 75 cai si 150N/m (AJM) am eu la g3 si e un motor f bun , nu am avut nici o problema cu el . am schimbat doar consumabilele de aproape 3 ani de cand il am .

ps: este la vanzare . pt cine este interesat id-ul meu : nutzu_gotgame

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

sal,nu cred ca exista pe Golf 3 motoare de 110cp,mi se pare ca astea au aparut pe Golf 4,doar 9ocp tdi 1z,pe care il am si eu si ti-l recomand.Este un motor cu pompa inectie rotativa,turbina geometrie fixa,fiabil si cu consum bun.Parerea mea este sa cauti acest motor daca vrei diesel,cel td,mi se pare cam lenes,nu ca tdi 1z ar avea prea mari valietati sportive.Bafta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mcornel: sunt Golf 3 GTI si de 150 cp , nu mai zic de VR 6 care au 170 cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Stiu,eu vorbeam despre motoarele diesel :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut din nou.Am tot citit pe topic,dar nu m-am lamurit exact.As dori daca se poate,cineva care cunoaste sa imi faca o "lista" cu avantajele si dezavantajele motoarelor 1.6 respectiv 1.8(nu stiu cati cai)pe benzina,astfel ca eu sa le compar si sa ma decid asupra unuia.Sau daca nu macar sa le numeasca...

Va rog acest lucru,deoarece vreau sa imi iau Golf3 si chiar nu ma stiu in domeniu.Vreau un motor economic si totodata rezonabil ca putere.Vreau parari pro si contra.Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mcornel te asigur k exista motare de 1.9 TDI de 110 cp din fabrica....direct de la crescatorie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

engine 1595cm:74kw,maximum torque nm at rpm140/3800,maximum speed 191km/h,acceleration 0-100km/h 11,9s,consum mixt 7,2l/100km;engine1781:92kwmaximum torque nm at rpm 173/3950,maximum speed 205km/h,acceleration 0-100km/h 10,5s,consum mixt7,5l/100km. Avantaje si dezavantaje la fiecare motor nu cunosc ca nu posed.

Stiu ca exista motoare non-pd de 11ocp,ceea ce spunem eu ca nu cred ca sunt pe golf3,ci doar pe golf 4.Din cate stiu pe golf 3 este doar motorul diesel non-pd 1z de 90cp,care de altfel il am si eu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mcornel.Constat ca diferentele de consum sunt minime intre cele doua motoare...tind catre 1.8.Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca exista motoare non-pd de 11ocp,ceea ce spunem eu ca nu cred ca sunt pe golf3,ci doar pe golf 4.Din cate stiu pe golf 3 este doar motorul diesel non-pd 1z de 90cp,care de altfel il am si eu :icon_thumright:

Sa recapitulam: S-au pus motoare diesel non-pd pe golf 3 de 110 cai stock...si mai exact intre anii 1996-1997 (adica ultimii ani de fabricatie de g3), Tipul acelui motor este AFN

si ca sa completez...va las sa studiati cateva comparatii intre motorele de varf pe benzina de 2.8 si 2.9 si un 1.9 tdi-gti AFN

benzina:

2.8 VR6 VR6 SOHC 12V 2.8 L (2792 cc) 128 kW (172 hp)/5800 235 N

Modificat de Electronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Eu cred ca as mai pune 1l de benzina in plus la datele date de producator,poate chiar 1,5l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

pana in 97 au fost urmatoarele motoare diesel:1z 90cp,AFN 110 cp,AFF 75cp, AHU 90 cp si AHH 90cp.Ceea ce spuneam eu ca nu cred ca AFN exista pe golf 3,ci numai pe golf 4.

Stiam ca pe golf 3,in ce priveste motorizarea diesel turbocharged era numai 1z si AFF .Poate gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana in 97 au fost urmatoarele motoare diesel:1z 90cp,AFN 110 cp,AFF 75cp, AHU 90 cp si AHH 90cp.Ceea ce spuneam eu ca nu cred ca AFN exista pe golf 3,ci numai pe golf 4.

Tu nu crezi, eu stiu sigur ca s-a pus.

:icon_thumright: tu te contrazici singur

pai daca zici ca pana in 1997 a fost si AFN, atunci cum sa nu fie pus si pe g3 ?!

hai sa nu-i mai poluam omului topicului...el vrea benzina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Apropo,vad ca pe seby il intereseaza benzinarele,nu dieselul :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ups....greseala mea..imi cer scuze

oricum...s-a pus 1.9 afn 110 cai pe g3 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Am postat amandoi in acelasi timp,stiam ca AFN a fost pus doar pe audi a4 b5 si vw pasat b5,dar poate gresesc :icon_thumright:

Orisicum seby vrea benzina,asa ca discutam sa treaca timpul.Pace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

seby,ca fost posesor de benzinari timp de 10 ani,discutand in mod popular,diferenta dintre cele 2 motoare se vede cel mai bine la demaraj,adica cel de 1,8 fiind mult mai exploziv;diferentele de consum si viteza maxima sunt mici.Bafta la alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici sunt toate motoarele posibile de pe G3. http://www.doppel-wobber.de/wbb2/Informati...lf-Motoren.html

mcornel : cat de exploziv poate fi un 1.8 care are doar 15 Nm in plus fata de 1.6? In plus, 1.6 are 100cp la unele editii ....iar cel de 1.8 are maxim 90. Atunci unde e avantajul unui 1.8 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

M-am uitat pe link-ul care l-ai pus si.........nu inteleg germana;eu am o cartica cu diferite motoare puse pe vw si audi intre anii 1995-2000 si-mi arata cam asa:1,6 motor ADP 74KW 100CP sau AHL TOT 74KW , 1,8 motorADR 92KWN 124CP SAU AFY 88KW 119CP.Nu am facut decat sa rescriu din manual;nu vreau sa ma lansez in polemici,pt ca nu cunosc date exact despre acest subiect.Sau motoarele pe care le-am pus eu sunt pe golf 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!