Jump to content

Vreau Sa-mi Cumpar Un Golf3 Si Nu Stiu De Care


Wizard84
 Share

Postare recomandată

Care e diferenta intre AFT si AKS la motorul de 1600?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GTI_85

    30

  • Wizard84

    14

  • hangyouridols

    13

  • D@ny

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

din punct de vedere tehnic mai nimic , doar ca AFT sa gabricat din 01.`96 pana in 09.`98 si AKS din 07.`97 pana in 10.`00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca masina ramane pe numele proprietarului, procura asigurand dreptul de folosinta a bunului mobil. Gresesc cu ceva? Daca e corect ceea ce spun, ce se intampla in cazul decesului proprietarului(bulgar)? Daca urmasul de drept nu doreste sa reinnoiasca procura?
Pai in primul rand prin procura ai toate drepturile asupra masinii, inclusiv sa o vinzi mai departe fara acordul proprietarului. Practic se poate face procura pe o masina doar ca sa fie vandut de altcineva(imputernicire a proprietarului), deci daca moare (D-zeu sa-l ierte...) si ti-e frica sa nu-ti ia fiisu' masina, o vinzi repede la un neam de al tau sau la un prieten. In cazul asta dezavantajul este ca "ai ramas" fara bulgar si trebuie sa cauti altul. In cazul meu, masina o sa fie inmatriculata pe firma bulgara, deci doar in caz de faliment e nashpa.si inca ceva ref. la procura, se face si contract de vanzare cumparare intre bulgar (vanzator) si tine. In caz fortat te poti folosi de el, dar practic asta ramane intre voi, nu se prezinta la politie. Il folosesti fortat pentru a vinde masina in tara in caz ca ai probleme cu bulgarul sau cu procura. Important este sa stii ce scrie in procura, ca daca semnezi ca popa te trezesti ca iti ia masina.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca ai completat profilul , sa inteleg ca ti-ai luato pe cea de 1.4 ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc la toti! m-ati ajutat foarte mult! Acum sunt mandrul posesor al unui Golf3 1.6 GL 75hp Negru. Maine o sa pun poze. I-am dat la intoarcere din BG 150-160 si se tinea super bine pe strada si sigur mai putea! E cea mai tare masina! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari sal stapanesti sanatos , si da mai multe detalii ce are ( dotari ) si ce ii mai trebuie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:beer: se pare ca "presiunile" facute pt motorizarea de 1.6 au dat roade ;)

asteptam poze si dotarile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-l uzi, ca sa te serveasca mult si bine.

.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in primul rand prin procura ai toate drepturile asupra masinii, inclusiv sa o vinzi mai departe fara acordul proprietarului. Practic se poate face procura pe o masina doar ca sa fie vandut de altcineva(imputernicire a proprietarului), deci daca moare (D-zeu sa-l ierte...) si ti-e frica sa nu-ti ia fiisu' masina, o vinzi repede la un neam de al tau sau la un prieten. In cazul asta dezavantajul este ca "ai ramas" fara bulgar si trebuie sa cauti altul. In cazul meu, masina o sa fie inmatriculata pe firma bulgara, deci doar in caz de faliment e nashpa.si inca ceva ref. la procura, se face si contract de vanzare cumparare intre bulgar (vanzator) si tine. In caz fortat te poti folosi de el, dar practic asta ramane intre voi, nu se prezinta la politie. Il folosesti fortat pentru a vinde masina in tara in caz ca ai probleme cu bulgarul sau cu procura. Important este sa stii ce scrie in procura, ca daca semnezi ca popa te trezesti ca iti ia masina.

Este adevarat ca esti nevoit daca circuli cu o masina inmatriculata in alta tara sa iesi cu ea din tara la fiecare 3 luni???

http://vwforum.ro/index.php?showto...15568&st=20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este adevarat ca esti nevoit daca circuli cu o masina inmatriculata in alta tara sa iesi cu ea din tara la fiecare 3 luni???

http://vwforum.ro/index.php?showto...15568&st=20

asa era inainte de UE, acum cand treci vama nu mai prezinti decat permisul, talonul si CI,deci nicio dovada ca ai iesit din tara. Asa ca n-ai treaba! stai cu ea in tara cat te tine procura.

2. Poze o sa pun altadata ca am fost super ocupat cu serviciul. Nu va dura mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa era inainte de UE, acum cand treci vama nu mai prezinti decat permisul, talonul si CI,deci nicio dovada ca ai iesit din tara. Asa ca n-ai treaba! stai cu ea in tara cat te tine procura.

Pai si cind intrii cu ea in tara nu se inregistreaza data si masina cu care intrii daca prezinti talonul si CI???

De ce intreb asta,pt. ca vreau sa fac urmatorul lucru:

Vreau sa-mi aduc de afara o masina second,probabil un euro 2.

Exista posibilitatea sa o inmatriculez in Spania (masina fiind luata din Germania sau Belgia) pe numele cumnatei mele care are rezidenta (deci nu are cetatenie spaniola) , sa platesc acolo taxe + casco - tot tacimul si sa circul cu ea in Romania cu numere de Spania (fara sa platesc nici o taxa in Romania)?

Am inteles ca se poate face asta in urma unei procuri ceva...

Este adevarat?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:vaidecapulmeu: o poti aduce cu procura , nu trebuie sa iesi cu ea din tara la nici un interval DOAR ca trebuie sa ii platesti toate taxele in tara in care este inmatriculata ( impozit si asigurare )

Problema care este ?! Asigurarile in tarile vest europene sunt foarte mari .

De ex pentru un BMW din 95 motor 1.8 asigurarea in spania in primul an este de 800E .

Si ar mai fi ceva : la fiecare 2 ani trebuie sa te duci in tara respectiva sa ii faci revizia ( ITP ) care nu cred ca este ca la noi ci este mult mai strict dat oricum sa zicem ca daca ajungi in 2 zile facand 3000km cu ea acolo nu are cum sa nu il ia (:Driver: nu faci cu orice masina 3000km , in 2 zile :D) .

In rest nu ai probleme cu ea aici atata timp cat ai asigurarea si ITP platit .

Poti plati si asigurare aici doar ca este aprox 100E/luna indiferent de motorizare sau societatea de asig.

Si ca m-ai facut curios ca am vazut ca ai incercat sa gasesti un raspuns pe mai multe topic-uri : ce masina vrei sa iei de acolo ? :ceuameni:

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D De ex pentru un BMW din 95 motor 1.8 asigurarea in spania in primul an este de 800E .

Poti plati si asigurare aici doar ca este aprox 100E/luna indiferent de motorizare sau societatea de asig.

Si ca m-ai facut curios ca am vazut ca ai incercat sa gasesti un raspuns pe mai multe topic-uri : ce masina vrei sa iei de acolo ? :blink:

Merci pt. raspunsul prompt!

In astia 800 e intra si casco?

Masina inca nu sint hotarit.

Oscilez intre un Passat de prin 95 , un Golf 3 Variant TDi-uri amindoua si de ce nu un seria 3 de prin 98 (depinde de finante).

Deocamdata ma interesez sa vad daca merita. Decit sa-i dau lu' Tariceanu 1800 e taxa de prima inmatriculare,prefer sa merg la 2 ani in Spania de banii aia in concediu.

Presupun ca peste 2 ani va cadea taxa sefului de la Citoen! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu . nu este inclusa si asigurarea casco - uite o sa ma interesez zilele astea la un prieten , are un bmw inmatriculat in spania si tot asa merge cu procura si am sa iti spun mai exact preturile la asig si daca are sau nu casco insa nu cred .

si da , o sa mearga sa o treci pe numele matusii si sa iti dea procura - asa are si tipu asta de la taicasu - nu are cetatenie , are drept de sedere in spania .

mai multe detalii in cateva zile

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si da , o sa mearga sa o treci pe numele matusii si sa iti dea procura - asa are si tipu asta de la taicasu - nu are cetatenie , are drept de sedere in spania .

Ce marfa!!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si astea sunt pozele, tot am promis ca le pun, dar nu am avut timp. o sa pun mai multe cat de curand.

post-14665-1186347559_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata ca noua :) sa o stapanesti sanatos . Cam sus stergatoarele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata ca noua :) sa o stapanesti sanatos . Cam sus stergatoarele

Da intradevar sunt mai sus, dar merg bine oricum :) E super masina, singura buba o am la geamurile electrice care nu mai merg, nici unul! Au picat din mers, mi-am dat seama abia cand am parcat masina ca nu mai am cum sa ridic geamurile, dar o sa fac alt post pt. asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

wizard si eu sunt interesat de o manevra de genul acesta cu masina inscrisa in bg.

ai putea sa faci o descriere mai exacta a modalitatii de cumparare ( cum faci cu actele de cumparare, cum platesti itp-ul si asigurarea acolo), si exact cat costa toata afacerea in afara de masina

si daca mai poti mai posteaza poze cu masina (interiorul in special ca pe afara arata foarte bine)

edit: a, si cel mai important : ce se intampla in caz de (doamne fereste) accident..cum e cu asigurarile?

Modificat de draxdamax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

draxdamax discuti problemele pe privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
draxdamax discuti problemele pe privat.

Nu poti face o exceptie, ca sunt mai multi interesati ? si eu o sa fac ceva similar, si tot golf 3 vreau... dar oscilez intre 2.0 si 2.8/2.9 :-s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la modul de achizitionare a unei masini din Bulgaria roaga-l pe wizard84 sa deschida un topic in aria discutii generale. Banuiesc ca vor fi mai multi interesati de acest lucru. Aici ramane doar partea a doua a problemei tale:2.0 sau VR6.Invit pe posesorii de astfel de motoare sa-si exprime parerile avizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut pe masina 2.0 8v si consuma destul de mult si nic cine stie ce performante aveai cu el 9cica ii cel mai prost in raport putere/consum) 2.0 16v consuma cu un litru 2 mai mult dar si merge (150 de cai) vr-u ii motor mare din toate punctele de vedere (impozit, asigurare, consum, greutate) si are cu 24 de cai mai mult ca 2.0 16v si cu 800 cm in plus eu zic ca nu merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( presupunem ca am masina inscrisa pe BG...acte asigurari etc..

il plesnesc pe unul sau unu` pe mine...cu facem cu reparatiile????

merge in RO asigurarea de pe BG? sau imi rupe ala gatul fiindca ar trebuii sa plece in bg cu masina tractata si sa i-o faca asigurarea de acolo pe la vreun service din coltul strazii ?

poate ma lumineaza si pe mine cineva....

PS.

stiu pe unul cu masina de BG care e in spital fiindca sa urcat pe unul cu o skoda din RO

posibil sa fi fost din cauza asigurarilor ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!