Jump to content

Anduranta Fabia


rvacaru
 Share

Postare recomandată

:rolleyes: Userul pietsprock de pe forumul german skodacommunity a reusit in 7 ani sa faca 500mii km cu Fabia 1.9 TDI ;)

FELICITARI!

Consumul mediu (revin mai incolo cu cifre exacte) e undeva in jurul lui 4 l/100 km.

Iata si momentul :

Si poze...

post-74-1185097647_thumb.jpg

post-74-1185097749_thumb.jpg

post-74-1185097795_thumb.jpg

post-74-1185097822_thumb.jpg

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow, si asta trebuie sa insemne un lucru bun ? Dar, cate si ce a schimbat pana acum la masinuta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept si eu sa aflu costurile... din cate tin minte, la 334mii km avea un cost de 12 centi/km.

Bilant 334mii km (5 ani)

Achizitie 13.400 Euro

Asigurari 2.900 Euro

Impozit 1.500 Euro

Motorina 11.400 Euro

Intretinere 8.400 Euro

Diverse 2.750 Euro

----------------------------

Total 40.350 Euro

In curand aflam si bilantul dupa cei 500mii

@bebeko: nu stiu cate Fabii/masini stii tu cu 500mii la bord, eu il stiu doar pe el. in 7 ani, 500mii km, inseamna cam 200km / zi :rolleyes: E ceva, zic eu...

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ceva intradevar, dar ... cu ce pret ? Asta eram curios :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update informatii costuri 500mii km

Cumparare 13.400 Euro

Asigurari 3.600 Euro

Impozit 2.130 Euro

Motorina 18.050 Euro

Intretinere 11.050 Euro

Diverse 4.450 Euro

--------------------------------------------------

Total: 52.680 Euro

Cost pe kilometru: 10,54 Cent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Adica a dat pe intretinere pretul unei masini noi... si care era ideea? Asa la orice masina poti sa tot schimbi la ea tot ce se strica pina nu mai gasesti piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti schimba...ideea e ca chiar si asa e greu sa faci 500000 de km cu o masina si sa nu investesti in ea decat pretul uneia noi...probabil daca stam sa ne gandim, cu totii am investit destul de mult in masinile noastre...sau cine n-a investit cu siguranta i-a facut vant masinii cand incepea sa isi ceara drepturile. Cati dintre noi am ajuns macar la 200000 de km cu o singura masina? mie nu mi se par exagerate costurile de intretinere...pentru ca si una noua...genera costuri la randul ei. Dar sa nu ne avantam in discutii pe tema asta, ca argumente se gasesc si pro si contra.

Personal, nu pot decat sa il felicit pe respectivul sofer si proprietar, si sa ma bucur cand ma gandesc ca uite ca se poate...heads-up pentru conationalii nostri care fabrica Logan...pe cand vesti din astea si de la voi? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca un motiv sa fiu mandru de a mea Fabie Combi 1.9 TDI si un motiv in plus sa nu vreau schimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge 500.000 km orice masina daca esti dispus sa suporti costurile, dar ca sa fiu carcotas pana in capat, kilometrajul il pot aranja la cat vreau eu... mai ales daca scopul masinii este pentru reclama nu pentru a fi revanduta. Daca romanii fac sa dispara sute de mii de km. in cateva minute, de ce sa nu se poata si invers?

espero.pdf

laguna.pdf

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi interesant de aflat ce s-a schimbat la masina in acesti 500oookm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

r&d nu trebuie sa fii carcotas si in cazul acesta, omul este cat se poate de real, este un membru respectat al comunitatii Skoda din Germania. Pentru mai multe informatii poti accesa skodacommunity.de

Faptul ca are niste reclame catre un dealer pe masina reprezinta doar recunosterea din partea firmei Skoda a actului sau curajos de a tine evidente stricte, revizii documentate, etc.

Ce ai atasat tu in pdf-uri nu sunt altceva decat greseli de anunt de pe mobile.de

Cand am ceva timp o sa incerc sa gasesc lista cu ce a schimbat la masina.

Referitor la costuri, sa nu uitam ca a circulat in Germania (a platit taxe si impozite germane), a folosit motorina, si a avut un consum mediu sub 4 la suta.

Nu cred ca vreau sa aflu ce costuri ar fi avut daca folosea un Golf GTI 200 CP cu consum mediu de 9 la suta si cu care sa faca aceeeasi 500mii km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu membrul respectabil, o cred.

Dar de ce spui ca masinile respective sunt neaparat greseli de anunt? Sunt o multime de masini diesel cu 3-4-500.000 km la vanzare in Germania. Reali :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum recordul cunoscut (la autoturisme) e un Volvo cu 2.700.000Km. A primit si premiu din partea Volvo, si i s-a oferit omului o masina noua, in schimbul aceleia, ea urmand a fi expusa in muzeul Volvo.

Autocar cu 4Mil. Km am vazut cu ochii mei...

Edit: Se pare ca un altul a ajuns deja la 4Mil. Km cu acelasi model Volvo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Volvo_P1800

Modificat de wolfskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem pe undeva ca recordul la autoturisme l-a facut un turc taximetrist pe un Mercedes cu care a ajuns la 4.000.000 km. Insa recordul oficial este aici: http://www.automarket.ro/blog/?p=207

Dar deja nu o mai dam in off-topic, o dam in off-forum ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!