Jump to content

Cotiera centrala Passat B6 - montare, demontare, discutii


AXIS
 Share

Postare recomandată

Are cineva idee cum demontez, spre a spala, capacul superior al cotierei centrale? Ma refer la asta:

 

maC7OQlbfhTI8-mHi681mAw.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Documente necesare DYI montare/demontare cotiera central Passat B6:

 

DEMONTAREA COTIEREI CONSOLA CENTRALA.pdf

DEMONTAREA COMPARTIMENTULUI DE DEPOZITARE A COTIEREI.pdf

DEMONTARE CAPAC COTIERA.pdf

 

Spor la treaba .

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

are cleme pe lateral, daca imi aduc bine aminte. le accesezi asa cum apare in poza, cu usita deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit clemele alea. cand reusesc sa desfac una merg la cealalta si prima fuge inapoi. am incercat sa le tin cu o surubelnita , am reusit cumva sa le desfac aman2 odata dar nu pot nicicum sa trag suportul afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut, Se poate da jos doar grila de ventilatie din spate(cea de pe cotiera) daca da, cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
AdrianClaudiu23

@SavuAD http://vwforum.ro/topic/101908-ventilatie-spate-cotiera/

 

Cat despre problema mea :

 

Stiu ca nu este vorba despre cotiera centrala ,dar postez aici sa nu mai deschid un topic nou,in caz ca ma puteti ajuta, am nevoie de o schema sau sfaturi despre mecanismul de inchidere/deschidere al capacului de la cotiera banchetei din spate, si anume, am clapeta care deschide/tine inchis capacul de la cotiera sarit , am tot mecanismul + 1 arc,iar celalt arc e undeva intre capac si materialul care il captuseste,este un spatiu mic intre ele, cazut pe acolo,maine voi desface toata cotiera pentru a ma ajuta de gravitatie sa-l scot deoarece nu prea am reusit sa-l agat cu nimic :lol: insa dupa ce iau toate arcurile si mecansimul de inchidere al clapetei nu stiu cum sa le pun cap la cap pentru a-l fixa exact cum trebuie,mentionez ca din ce am observat nici-un piciorus sau plastic nu este rupt pe acolo,orice sfat este binevenit deoarece este enervant ca nu pot trage de cotiera sa iasa normal,trebuie sa bag mana pe deasupra cotierei sa prind si capacul sa o trag pentru a o aduce in pozitie orizontala altfel ramane blocata.

 

Ca sa se inteleaga mai bine despre ce clapeta vorbesc :

post-142389-0-86704900-1416094808_thumb.

Modificat de AdrianClaudiu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare, nu am gasit un topic despre suport de pahare, de aceea postez aici. Mi-am luat recent masina din semnatura si as vrea sa stiu daca mai are cineva un suport de pahar ca cel din imagine. Mentionez ca nu am descoperit inca ce fac butoanele acelea. Daca stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza

post-25838-0-51213100-1426351878_thumb.j

Modificat de Gryphone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAsina ta a fost scoala, unul aprindea lumina de la picioare si celalalt actiona o sirena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Saliut. Stius că poate sunt off topic dar nu am unde sa intreb. As dori sa schimb 2 aerisitoare centrale - cele din zona centrala a bordului, aveti idee cums e demontează, Multumesc. Trebuie dat bordul jos? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A desfăcut cineva capacul cotiera centrale fără sa rupă ceva? as vrea sa desfac si eu dar în schema arata ca se rupe capacul cu nr 4 și se înlocuiește

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o desfaci cu grija, cedeaza ceva prinderi la demontare, dar se poate monta la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se începe de la balama cu o șurubelnițe pe laterale? Sau e vreo șmecherie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicio smecherie... doar rabdare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa încerc mâine . Mulțumesc

Am sa încerc mâine. Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Rugăminte la posesorii de b6 cu priza 220v în spatele cotierei: capacelul mic care vine peste priza are vreun cod pe el? Oare se găsește separat sau va trebui sa cumpăr toată masca aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

As vrea sa imi montez consola centrala cu tot cu cotiera insa am intampinat o problema la demontarea vechei console centrale fara cotiera : nu pot scoate panoul de la ac, am desfacut cele 6 suruburi dar tot tine in ceva si locul nu imi permite sa scot mufele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salut.la un passat b6 fara cotiera din fabrica daca vreau sa montez una originala ce trebuie sa cumpar ?  numai cotiera ? sau cotiera cu tot cu consola centrala ? sau mai am nevoie si de ceva piese in plus...tubulatura.... ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit asa ceva pe aliexpres. A mai cumpărat cineva?

886203785-2039510479.jpg

-1381416552-1020025824.jpg

-610666611839944674.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o mica nelamurire. Vreau sa mi schimb toata consola centrala ce contine cotiera. Am gasit la dezmembrari una care arata foarte bine estetic, dar masina este cu volan pe partea dreapta si varianta berlina ( nu cred ca are vreo importanta asta ). Se poate lua si monta pe masina ?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba, merge. Nu cred sa fie diferenta, la B6 - intre cel cu volan pe stanga si cel cu volan pe dreapta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mi am achizitionat cotiera. Daca tot ma voi apuca de treaba vreau sa o fac ca la carte. Cotiera contine priza spate si gurile de ventilatie pasageri. Vreau sa stiu la ce trebuie legata priza si mai alea penteu a trage ventilatie spate de ce anume mai am nevoie. Revin mai incolo si cu niste poze. 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

priza - legata in blocul cu sigurante.

ai nevoie de toata tubulatura pentru grile, pana sub bord - in carcasa climei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!