Jump to content

Parbriz


ZBENG
 Share

Postare recomandată

A sarit o pietricica in coltul de jos de pe partea soferului si vad ca a inceput sa se extinda crapatura. Cat costa un parbriz la mana a doua ? As vrea sa il schimb pana nu cade peste mine sticla :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi cat ii de lunga fisura daca nu ii asa lunga mai bine il duci la lipit (acum vreo 2 ani era 30 de mii cm) daca iti cumperi altul doar dezlipitu plus lipitul altui parbriz ii in jur de 150 RON plus parbrizu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu recent , dupa ce am mers in spate la un camion care mi-a proiectat ditamai bolovanu in parbriz, la A.G.E.R. mia cerut 6 Mil ( parbriz original ) cu tot cu montaj , si am gasit la Service Parbrize la 3 Mil cu montaj inclus . Succes

P.S. parbrizul si luneta sant lipite cu un silicon special , destul de greu de demontat ,curatat si remontat + ca mai ai nevoie de un cheder care se distruge la demontare

Modificat de Danny78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s5003637wp3.th.jpg s5003638rr7.th.jpg s5003642vo1.th.jpg

Asa arata parbrizul acum. In afara de faptul ca e murdar , observati in poza 2 , in zona incercuita cu rosu , 'crapatura' initiala , iar in cea cu albastru evolutia ei. Se poate face ceva sau trebuie schimbat ? Cum decurge procesul asta de 'reparatie' ?

Eu locuiesc in Botosani , aici in afara de drumuri proaste nu prea avem nimic , cel mai probabil pot gasi un service specializat pe chestia asta in Suceava sau Iasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba-l ii mai ieftin ca ii crapatura pera mare si nu ii 100% ca nu o sa se mai extinda dupa ce il lipeste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi reteaua de centre GIMAROM,eu am schimbat parbriz nou+manopera=370 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.M-am trezit si eu cu o zgarietura zilele trecute pe parbriz si nu arata bine deloc,are undeva la 20-30 de cm si e destul de superficiala.Intrebarea e,cum as putea sa scap de ea?.Am inteles ca exista varianta cu polisatul parbrizului dar am tot citit ca primeste efectul de lupa si dupa acea e mult mai deranjant.Si daca cumva stie cineva un loc unde sa poate repara in apropiere de Satu Mare.Si inca o intrebare,care e diferenta dintre un parbriz verde si clar?

Multumesc.

Modificat de Nomood
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

azi am facut o mare prostie......am vrut sa schimb stergatoarele si mi-a scapat bratul stergatorilui in parbriz si mi la fisurat cam 10cm.Intrebarea mea este daca mai pot circula asa cu el pana fac rost de bani sa imi iau altul(momentan nu dispun de bani),m-am interesat la un magazin de piese auto cat costa si mi-au spus ca unul pe verde costa 430ron(nu stiu daca este bine sau nu cat costa)...poate ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi si apropo.... care este dif intre unul verde si unul normal? ;)

am uitat sa precizez ca masina este golf3 gti.. :icon_thumright:

post-29024-1238514828_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare, nu am gasit un alt topic, iar asta mi s a parut cel mai apropiat de dilema pe care o am. asi vrea sa mi schimb oglinda retrovizoare, dar nu stiu cum sa o deslipesc de pe parbriz fara sa l sparg, si cu ce anume sa lipesc ulterior noua oglinda. multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. O pietricica mi-a rezolvat si mie parbrizul la golf in partea stanga pe la mijlocul stalpului. Am fost cu el la un centru de parbrize si i-au facut o gaurica pt. a opri crapatura si iau pus un adeziv, dar nu a tinut mai mult de o luna si crapatura a plecat mai departe. Cand am fost cu el la reparat crapatura avea in jur de 10 cm, acum are cam 40 cm :icon_thumright: . O sa ma duc sa-l schimb cand o sa mai fac rost de ceva banuti ca e in jur de 460 lei cel cu tenta verde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi reteaua de centre GIMAROM,eu am schimbat parbriz nou+manopera=370 ron

dap la Gimarom CLuj mi-am schimbat si eu 310 RON parbriz nou+ manopera tot in 5 ore m-au rezolvat :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
salutare, nu am gasit un alt topic, iar asta mi s a parut cel mai apropiat de dilema pe care o am. asi vrea sa mi schimb oglinda retrovizoare, dar nu stiu cum sa o deslipesc de pe parbriz fara sa l sparg, si cu ce anume sa lipesc ulterior noua oglinda. multumesc anticipat.

Nu se deslipest

se roteste spre dreapta sau spre stanga de brat si se ia jos cu brat cu tot

pe parbriz ramane asa ca o ventuza dar e lipita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am facut o mare prostie......am vrut sa schimb stergatoarele si mi-a scapat bratul stergatorilui in parbriz si mi la fisurat cam 10cm.Intrebarea mea este daca mai pot circula asa cu el pana fac rost de bani sa imi iau altul(momentan nu dispun de bani),m-am interesat la un magazin de piese auto cat costa si mi-au spus ca unul pe verde costa 430ron(nu stiu daca este bine sau nu cat costa)...poate ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi si apropo.... care este dif intre unul verde si unul normal? :)

am uitat sa precizez ca masina este golf3 gti.. :)

cel verde are un fel de parasolar cu o tenta verde , e destul de bun cand iti bate soarele in fata, plus ca nu mai trebuie sa lipesti nici un parasolar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Dupa cum spune si titlul acestui topic, am o problema cu parbirzul si cu geamurile laterale din fata (masina e in 3 usi). De cand a dat zapada si inghetul (la mine sunt -5, -10 grade) am sesizat ca in mers vibreaza parbrizul de parca nu ar fi bine fixat... Se aude ca un greieras continuu in partea de sus pe centru. Daca tin apasat cu un deget pe el se opreste din vibrat si nu mai scoate nici un sunet. La fel se intampla si cu geamurile laterela din fata... aud un scartait din cauza vibratiilor motorului si imperfectiunilor drumului. La fiecare denivelare se aude un scartait enervant. M-am gandit ca la geamurile laterale e normal, dat fiind faptul ca au un mic joc interior-exterior din cauza chederului imbatranit. Dar la parbriz nu ma asteptam. Credeam ca e lipit cu silicon si nu ar avea de ce sa vibreze chiar asa. Stie cineva ce e de facut? Cum as putea sa-l repar? Oare trebuie sa scot parbrizul si sa-l lipesc din nou? Se poate inlocui chedereul exterior din partea superioara fara a scoate parbrizul?

Multumesc

P.S. N-am gasit pe forum un topic asemanator. Rog un moderator sa stearga topicul daca este nepotrivit sau exista un altul cu subiect asemanator :)

Modificat de taz21
topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu te sperii, zgomotele pe care le auzi nu sunt din cauza parbrizului desfacut, ci din cauza ghetii care vibreaza. Cu geamurile laterale e la fel, ele in mod normal se misca in chedere si in sinele de sustinere, insa acum, din cauza ghetii, vibreaza impreuna cu gheata. O sa vezi ca dupa ce se va incalzi putin vremea nu o sa mai auzi zgomotele respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa tind sa cred si eu. Poate s-au contractat de la frig chederele si au lasat loc mai mult pentru vibratii. Dar cum de atunci cand pun degetul pe parbriz nu se mai aude scartaitul acela deloc?

Multumesc de raspuns :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici este vorba de rezonanta . Geamurile cu gheata pe ele isi modifica frecventa in care intra in rezonanta si noile valori coincid cu vibratiile generate de masina ( motor in principal ) . Cind pui mina pe geam schimbi radical frecventa de rezonanta si astfel il scoti din plaja de rezonanta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a-ti vazut baieti un raspuns tehnic in care noi ne prindem urechile

eu am impresia ca tu lucrezi ca dj pe undeva de le dai asa cu rezonantele

PS era o gluma oricum bun raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Aceeasi chestie am observat-o si eu dupa ce am reusit sa dau gheata de pe parbriz jos,operatie care a durat cam o jumatate de ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns! :)

Am auzit ca si in Bucuresti a fost ger azi-noapte si a inghtatat totul... sunt curios daca si voua vi se intampla aceeasi chestie cu parbrizul

Modificat de ultimu_neuron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa spun doar ca in Suceava a fost frig tare asta noapte, a durat o jumatate de ora buna pana am curatat masina de gheata. Cel mai usor a fost la spate ca s-a dezghetat singur avand rezistente, cu fata a fost mai nasol. Oare nu exista parbriz cu rezistente? Face toti banii. Fericiti posesorii de garaje zilele astea...

Modificat de Chris_r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema legata de geamuri. acum 2 saptamani mi-am pus folie, si cum omul a facut treaba buna, mi-a dat toate geamurile jos. cand le-a pus inapoi nu imi placea cum urcau si coborau (ele fiind electrice) asa ca le-a mai asezat in cele 2 cleme pana cand au functionat bine. acum dupa ce a dat frigul am vrut sa deschid un geam, si am vazut ca atat la urcare cat si la coborare cursa dureaza foarte mult, si asta e valabil la toate geamurile. oare ce s-a intamplat? ma gandesc ca fortez motorasul + ca dureaza mult pana ajung geamurile sus :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Exista pana la urma parbriz cu rezistente electrice pentru Golf 3? Stie cineva? Aici in Suceava acum cateva nopti au fost si -30 de grade :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM nu am auzit. Aftermarket este posibil, trebuie sa te interesezi la o firma specializata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!