Jump to content

Aliniere motor


fradu
 Share

Postare recomandată

Salut,

Stie cineva procedura de aliniere a motorului AME?

El are niste repere dupa care se aliniaza dar nu le stiu...si mai ales nu stiu de unde exact se regleaza pozitia.

Problema tine de trepidatia pe care o am la planetara stinga, si tine exclusiv de alinierea motorului, deoarece s-a umblat la punte si nu a mai fost pusa exact in vechea pozitie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca s-a umblat la punte si de-atunci a aparut problema, nu rezolvi nimic cu nici o aliniere de motor. Motorul nu se aliniaza nicaieri, pur si simplu se sprijina in niste tampoane si gata. Daa, ce zici tu poate fi perfect adevarat, insa nu ai expus bine problema: daca sasiul este stramb, marog, lonjeroane indoite etc etc, atunci da, ii bai.

Cum rezolvi problema ta: te duci fain, frumos si iti faci o programare pentru reglarea geometriei directiei. Sigur nu mai e nici un unghi pe-acolo in regula, daca zici ca cineva ti-a umblat la punte. Si, daca ai caderea prea mare, e posibil sa faci zob si capul de planetara. Sau, mai e o varianta: poate-ai avut vreun accident pe partea pe care auzi planetara, si caderea rotii respective e praf, atunci iar se face zob capul de planetara. Dar nu alinierea motorului e problema. Meri si regleaza directia intai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e veche....masina n-a avut nimic...si din senin in curbe la dreapta (si in acceleratie) a inceput sa se auda bataia planetarei....Fost la service Avia in Buc si aici s-au schimbat toate bucsele de la punte...problema persista...fost la service-ul unui amic, unde a vazut ca dupa operatia de schimbare bucse, puntea era usor deplasata stinga...s-a repozitionat + reglat unghiuri...problema persista. La acelasi service schimbat cap planetara (nu original Skoda) ...problema persista. Programare din nou la Avia, de vreo 2 ori, ocazie cu care au comandat si cei de la Avia un cap de planetara (de data asta original Skoda), si cu acesta..problema persista...pina in momentul in care un mecanic mai cu rabdare a miscat/repozitionat putin motorul din suportul din stinga, si ca prin minune problema a disparut. Evident ca am cerut montarea inapoi a capului vechi de planetara (nu aveam ~80000000) si ca sa vezi problema reapare, moment in care cei de la service au zis ca-i de la capul de planetara.

Daca e de la capul de planetara de ce avea aceeasi problema si cu capul original Skoda inainte sa bibileasca motorul? E clar ca nu vor sa piarda timp sa rezolve o problema pe putini bani....Aici ma gindesc ca daca as avea niste repere, as incerca eu sa-l "bibilesc"....Singurul reper pe care il stiu, e o gaura in caroserie....Motorul se poate deplasa fata-spate, stinga-dreapta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:o sincer ma depaseste problema. N-am mai auzit pana acum de "bibilit" motorul din tampoane. La cate motoare si cutii de viteze au pus sus mecanicii cu care lucrez n-am intalnit pana acum "reglat" de motor din tampoane. Pur si simplu strangeam suruburile si-atat. Am avut probleme cu tampoane nestranse care faceau diverse zgomote dar nu sa faca probleme in viraje. La ce m-as gandi eu: la suruburi nestranse sau nestranse suficient. Musai de verificat toate suruburile care strang puntea, care strang bratele de pivoti si de punte, piulitele de la capetele de planetara etc etc. N-ar fi rau sa mai verifici, daca nu cumva a verificat mecanicul inainte, daca capul de planetara vechi si cel nou au aceleasi dimensiuni gabaritice. La fabii sunt mai multe tipuri de cap de planetara, sa nu-ti fi montat de fabia junior, care e putin mai mic..... infine.... revin la afirmatia initiala: ma depaseste problema, e greu sa imi dau cu presupusul "mai adanc" in problema fara a vedea live ce si cum.

Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti amabil blitz sa ne spui si noua cum se strang suruburile la tampoanele de motor si pe unde le strangem? Te intreb pt ca masina mea facea un zgomot foarte ciudat de noua (eu cred ca de la vreun amortizor) si vreau sa verific daca nu cumva a uitat sa stranga vreunul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian, ce zgomot? Un zgomot asa ca un clinchet in dreapta fata cand dadeai usor in denivelari? La mine a aparut zgomotul asta pe la 15-16.000km si pe la 26.000 am descoperit ca e tamponul de motor dinspre distributie. Deci dinspre dreapta. L-am schijmbat in garantie si acum totul este in regula. Cumva si la tine tot pe dreapta e?

Despre stransul de tampoane de motor: sunt tampoanele pe care se prinde grupul propulsor (motor + cutie) de caroserie. Se prinde in dreapta, spre distributie cu un tampon (il si vezi daca te uiti, este cel de langa vasul de expansiune, cel pe care l-am schimbat si eu in garantie), mai este in parte cealalta, in stanga un tampon, care prinde cutia de lonjeronul din stg (acolo e mai greu de ajuns, trebuie demontata carcasa filtrului de aer) si mai este un tampon transversal, care nu permite grupului propulsor sa faca balans transversal (se mai numeste si tampon anticuplu). Astea 3 sunt toate punctele de sprijin. La motoarele noastre (SDi, vad ca si tu ai lafel ca mine) am vaga impresie ca tamponul de motor, despre care-ti povesteam ca s-a defectat la mine, este putin subdimensionat.

Asa, sa revenim marian. Zgomotul meu se auzea undeva ca si cum ar fi venit din torpedo. Ce mai poate fi la tine: un lagar de amortizor slabit (desi ma indoiesc, n-am gasit la masina noua). Cum se manifesta zgomotul de lagar de amortizor bolnav: pe denivelari auzi o bataie undeva sus, parc-ar veni de sub parbriz si este proportional cu oscilatia suspensiei sus/jos.

Ia vezi, se potriveste la tine vreunul din zgomotele despre care ti-am povestit?

Cheers, astept feedback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: sincer ma depaseste problema. N-am mai auzit pana acum de "bibilit" motorul din tampoane. La cate motoare si cutii de viteze au pus sus mecanicii cu care lucrez n-am intalnit pana acum "reglat" de motor din tampoane. Pur si simplu strangeam suruburile si-atat. Am avut probleme cu tampoane nestranse care faceau diverse zgomote dar nu sa faca probleme in viraje. La ce m-as gandi eu: la suruburi nestranse sau nestranse suficient. Musai de verificat toate suruburile care strang puntea, care strang bratele de pivoti si de punte, piulitele de la capetele de planetara etc etc. N-ar fi rau sa mai verifici, daca nu cumva a verificat mecanicul inainte, daca capul de planetara vechi si cel nou au aceleasi dimensiuni gabaritice. La fabii sunt mai multe tipuri de cap de planetara, sa nu-ti fi montat de fabia junior, care e putin mai mic..... infine.... revin la afirmatia initiala: ma depaseste problema, e greu sa imi dau cu presupusul "mai adanc" in problema fara a vedea live ce si cum.

Cheers.

Atunci la ce-ar mai folosi "gaura" de aliniere de la suportul tamponului dinspre distributie? Si chiar si cele 3 suruburi superioare de pe acest tampon, pot fi ajustate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i pentru centrare gaura aia. Nu ai nici un dispozitiv special pentru aliniere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blitz,se auzea asa, de parca s-ar fi destins un arc brusc la trecerea peste o groapa sau denivelare mica.Nu prea i-am dat importanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci este foarte posibil ca zgomotul s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-a umblat nimeni.A facut asa din primele zile de cand am luat-o.Acum are 6ani.N-am schimbat nimic,doar un comutator de stop pe frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!