Jump to content

Inchidere Centralizata Portbagaj


taz21
 Share

Postare recomandată

Mi-am cumparat si eu un set de motorase pt. inchidere ca sa-mi pun la portbagaj, pt. ca la usi am, si surpriza cand am desfacut la hayon sa vad cum pun actuatorul, habar nu am avut :) .

Nu e nici o tija de care sa leg actuatorul, cum este la usile din fata.

Daca are cineva inchidere la portbagaj, il rog sa-mi spuna cum se pune, eventual niste poze ar fi super.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nimeni?

Cei cu hayonul shaved, cum aveti facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus la portbagaj intr-un mod mai ciudat. Portbagajul ramane permanent incuiat. Cand deschid masina, motorasul care trebuie sa deschida si portbagajul pur si simplu impinge o tija (una din cele care erau in kit) astfel incat butonu de la portbagaj sa apese pe tija (transversal) si apoi pe deschizator. Practic cand masina e descuiata, tija se afla intre buton si deschizator. Cand o incui, tija se retrage. Motorasul l-am pus in partea dreapta iar tija culiseaza de la dreapta spre stanga, perpendicular pe directia de mers. Daca e necesar maine pot pune niste imagini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nimeni?

Cei cu hayonul shaved, cum aveti facut?

salut!

daca ai hayonul shaved,e mai simplu,dar ti-ar trebuii un motoras cu retragere(bora,pass..etc),si te legi direct pe broasca,sau ii pui un arculet ptr retragere...chiar nu e greu.

daca ai si vrei sa folosesti si butucul,aici se complica ceva lucrurile,ar fi bine sa-ti gasesti in butuc de la un golf cu inchidere centr originala...difera mult mecanismul.

Te pot ajuta daca vrei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A-s vrea si eu sa montez actuaor la inchiderea haionului, dar nu stiu pe unde sa trag firele. Firele care merg la stergator trec prin caroserie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si asta am vazut ca ar fi o mica problema, tragerea cablurilor.

Oricum asteptam niste poze. (@samurai)

@GTO- nu am hayon shaved. Am spus asa, pt. ca cei care au astfel de hayon sigur au facut ceva la inchidere.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tras firele pe la pragul stang, traversez apoi spre partea dreapta, pe sub bancheta din spate si apoi ma urc prin stalpul din spate, pe traseul furunului de spritz din spate pana in haion. Vreau sa zic ca am lucrat mai mult la trasul firelor decat la instalarea motorului de inchidere centralizata la portbagaj.

Imi cer scuze pentru intarzierea pozelor.

O sa incerc sa le fac astazi si eventual sa le si postez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Don't worry. Asteptam cuminti pozele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu o sa ma confrunt cu problema asta sambata. O sa pun un acutator banal, din ala cu motoras. broasca de la haion are arc in ea, revine singura. Leg acutatorul doar sa traga, si cand nu mai e cuplat se lasa moale. Firele o sa incerc sa le bag pe langa furtunul de stropgel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva poze. din pacate nu am avut unghiuri prea favorabile...

vad ca aici am spatiu doar 800k pt imagini

restul de imagini le puteti vedea aici

post-1559-1185221349_thumb.jpg

post-1559-1185221391_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt. poze. O sa incerc sa vad daca reusesc sa fac ceva.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!