Jump to content

Sunet Ciudat La Virare Completa!


Tzepes25
 Share

Postare recomandată

Care ati avut pb. asta mi ar putea fii de folos.

In anumite momente, nu tot timpul, la o virare completa si miscare de pe loc, se aude un zgomot ciudat.

Tin sa prezint datele problemei: - bucse, rotule, rulmenti schimbati anul trecut

- planetarele schimbate anul asta(noii)

- telescoape, arcuri acum 2 ani

- bucsele din oala de vreo 3 ani,

la inceput am crezut ca e arcul, nu este, apoi jugul care se aude tot un fel de crant da ala l am schimbat recent.....

Ce poate fii ?, asta pentru o pregatire sufleteasca si "buzunara" :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de zgomot e, pocanit, scartzait? Daca e pocanit poti verifica strangerea suruburilor de la brate, rotule etc. Se mai intampla cand sunt stranse dar nu destul si atunci cand e fortata directia si suspensia(viraj maxim, coborari/urcari borduri) aceste piese se pot misca in marja jocului tehnologic pe care il au si se aude un zgomot ciudat...Mai poti verifica vizual existenta unor 'intrusi' printre piesele suspensiei, adica pietre sau alte chestii care pot sta bine-merci pe partea de sus a basculei fata (brat inferior) la baza acestuia in zona prinderii de jugul motor...Cam astea sunt patzaniile care imi vin in minte...Nu mai mentionez ca inainte de toate verifici jocurile....Inclusiv bara stabilizatoare.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te-ar ajuta sa citesti ce scrie pe aici. Si daca folosesti search, poate mai gasesti.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa vezi capetele de bara, poate ai pierdut vaselina de la burduf si nu ti-ai dat seama.Verifica, nu te costa nimic.De regula asta face zgomot destul de urat la viraj

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de zgomot e, pocanit, scartzait? Daca e pocanit poti verifica strangerea suruburilor de la brate, rotule etc. Se mai intampla cand sunt stranse dar nu destul si atunci cand e fortata directia si suspensia(viraj maxim, coborari/urcari borduri) aceste piese se pot misca in marja jocului tehnologic pe care il au si se aude un zgomot ciudat...Mai poti verifica vizual existenta unor 'intrusi' printre piesele suspensiei, adica pietre sau alte chestii care pot sta bine-merci pe partea de sus a basculei fata (brat inferior) la baza acestuia in zona prinderii de jugul motor...Cam astea sunt patzaniile care imi vin in minte...Nu mai mentionez ca inainte de toate verifici jocurile....Inclusiv bara stabilizatoare.

Succes!

Se simte un pocanit, si acum mai nou parca e dus un rulment, asa se simte la rulare.

Diseara ma duc cica la un mecanica sa verificam, e si caseta de directie ceva probleme.

am sa verific tot ce mi-ati pus, merci pentru sfaturi.

Va mai tin la curent cu evolutia, sper ca intamplarea sa fie de ajutor si celorlalti care ar putea aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la mecanic, am verificat cam tot, parerea lui e ca --- ar fi cutia de viteze, eu zic sa mai incerc inca un mecanic, sa vad ce parere are, eu as merge si pe caseta de directie, volanu are un mic joc si un sunet la miscare.

Voi ce parere aveti? :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!