Jump to content

Caseta de directie si burduf de planetara


Turbocip
 Share

Postare recomandată

salut,

am si eu o problema cu caseta de directie (cred )sau cu capetele de bara.

deci daca tin masina cu motorul oprit si virez repede stanga-dreapta scurt se simte ca o bataie (un zgomot anormal)si nu stiu ce este si acest zgomot apare si atunci cand urc sau cobor vreo bordura sau ceva asemanator.mentionez ca am schimbat tot ce este bucsa pe fata si totusi am bataia asta .(enervanta).daca tin mana pe capetele de bara se simte un joc in caseta cred ....

si inca ceva :burduful de la planetara (cel dinspre fuzeta ) se poate schimba fara sa dau planetara cu totul jos?

Multumesc ... :shock:

no bold edit: eugend

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inca ceva :burduful de la planetara (cel dinspre fuzeta ) se poate schimba fara sa dau planetara cut totul jos?

da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa bat in ea sau doar sa trag de capatul planetarei ca sa iasa ?(stiu ca are o siguranta in capat )dar atunci cand am dat-o jos parca am batut in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa bat in ea sau doar sa trag de capatul planetarei ca sa iasa ?(stiu ca are o siguranta in capat )dar atunci cand am dat-o jos parca am batut in ea.
Scoate fuzeta (bati usor in capul de planetara), taie burduful vechi, ii scoti siguranta si il pui pe cel nou...ai grija sa nu pui f multa vaselina...o sa ti-l scoata afara.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Retractez raspunsul meu anterior (tocmai am facut operatiunea): cel putin la mine s-a scos planetara; in rest procedura a decurs asa cum spune si ventocld

De mentionat ca e bine sa o dai jos, intrucat cel putin la mine s-a dovedit ca aveam vaselina veche, putina si uscata si la capatul de planetara dinspre cutie; cu ocazia asta am mai improspatat-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa o sa fac dar va rog sa-mi spuneti si mie cu ce desfac in spate .Parca are 6 suruburi cu "soricel" nu?

daca stie cineva de cat e ca trebuie sa cumpar cheia"soricel'

deci e T ????

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spate? Adica la capatul dinspre cutie? Erau, intr-adevar 6 suruburi, dar n-as putea spune de care (ce-i acela "soricel"?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(ce-i acela "soricel"?)

Adica suruburi cu cap torx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cat e capul surubului?

ca sa stiu ce cumpar sa il desfac.

e T ?

(am atasat o photo cum arata tipul de "cheie" de desfacut)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca erau torx, dar chiar nu mai stiu dimensiunea; nu poti sa iei un set de biti?

OT: OK, am inteles ce-i acela "soricel", dar de unde pana unde aceasta denumire? Nu reusesc sa vad legatura :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: In folclorul mecanic, surubelnitelor cu cap torx li se mai spune si tip coada de soricel, dar nu pot sa-ti confirm daca asta e forma sectiunii cozii de soricel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci pana la urma nu stie nimeni exact de cat e? :shock:

O sa vad ce fac 8)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat azi burduful .(apropo surubul e M8 dar nu Torx ci soricel ala cu mai multe striatii pe el)

Dar nu am mai demontat planetara de la capatul dinspre cutie.

Am desfacut cele 2 suruburi de la fuzeta cu amortizor si mufa de ABS.

Am virat la maxim Dreapta si am scos planetara din fuzeta.Apoi am lovit-o usor cu ciocanul de plastic peste "cap" si a iesit imediat,Am schimbat f usor burduful... :ok:

Cam asa se schimba pe partea dinspre fuzete.

(am scris aici ca poate cineva se va lovi de aceasta problema) :D

Sorin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!