Jump to content

Deschidere capota motor ?


marian_c
 Share

Postare recomandată

Azi am facut un drive test cu un opel astra,si am studiat in amanunt masina. Mi-a placut faptul ca la deschiderea capotei,are un amortizor in genul celor de la usa spate ,binenteles cu lungimea corespunzatoare. Dupa ce tragi de lamela mecanismului de deschidere din fata capotei, capota se deschide singura ,lin si ramane suspendata, fiind tinuta de amortizor. Are cineva idee daca exista asa ceva pe vreun model de skoda si daca se poate adapta ceva pentru Fabia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca se poate face atat la Fabia cat si la Octavia. Am vazut asa ceva la Milotec , skodatuning.ro :icon_thumright:

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca pe polo este. deci fara taine poti pune si pe fabie. la cat deschid eu capota.... nu merita efortul, numa asha, de sanchi :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de deschiderea capotei, pe mine ma dispera cat de tare trebuie sa trag maneta din interior ca sa deschid capota. Mereu mi-e teama ca o sa se rupa cablul. La toata lumea e la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sunat la skoda tuning si nu au. Alte varaiante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sunat la skoda tuning si nu au. Alte varaiante?

Nu veau pe stoc sau nu aveau deloc ? Spun asta deoarece eu am vazut personal cum se monta asa ceva pe o O1 de catre Dan de la skodatuning Cluj. Deci sigur exista la milotec !

http://www.milotec.de/deutsch/

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de deschiderea capotei, pe mine ma dispera cat de tare trebuie sa trag maneta din interior ca sa deschid capota. Mereu mi-e teama ca o sa se rupa cablul. La toata lumea e la fel?

Unge mecanismul de sub capota. Un spray de ungere (gen WD 40) isi face treaba bine. Si eu am avut aceeasi problema si am rezolvat-o astfel (dupa sfatul unui coleg forumist :icon_cheesygrin: )

In manualul de revizii se specifica si ungerea acestui mecanism, dar pe la noi nu prea se obosesc mecanicii sa il unga la revizii (cel putin in Timisoara, pe unde am fost eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-au zis ca nu au si ca nu aduc asa ceva pentru fabia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E drept ca eu am vazut la O1, dar ma gandeam ca sigur se potriveste si la Fabia 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum aflam? poate ne zice careva din cei care mai ai legatura cu baietii de pe la tuning....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ambele poze,dar la opel era mai altfel.In sensul ca prinderea de capota era mult mai sus, iar cea de la compartimentul motor era mai aproape de ungiul de deschidere al capotei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ce zici..am vazut si la alfa la fel. Pana la urma nu conteaza unde se prinde...atata timp cat isi face treaba..nu? si unde gasim de asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am studiat putin problema.Pe la magazine n-am gasit amortizor sa-l vad sa-mi pot face o parere.In schimb am observat ca vergeaua aia care tine capota ridicata are aceiasi lungime ca amortizorul de la portbagaj sedan . In schimb acela are la ambele capete articulatii sferice, asa ca daca iau un amortizor de portbagaj sedan va trebui sa fac rost si de articulatiile sferice.Acum problema e ca capota e mai grea ca portbagajul si daca portbagajul e tinut de 2 ,se pare ca vor trebui tot doua (iar pe stanga nu am unde si in ce sa-l prind).Solutia ar fi tot unul mai mare,ca din aceasta cauza opelul avea unul si lung,ca sa poata sustine greutatea capotei. Partea de prindere de sus ar putea fi rezolvata pri prinderea vreunui bolt in gaura in care atarna vergeaua, sau in schimbarea nervurii in de sus care e prinsa cu 2 nituri de capota. In schimb la partea de jos e o casuta de plastic in care intra vergeaua aia si nu cred ca poate fi folosita.Dar asta inseamna sa folosesc doar un amortizor mic,care nu cred ca ar face fata.Sa vorbesc si cu cei de la skoda pe saptamana viitoare,ca iar am treaba prin tinichigerie,ca mi-a atins un nemernic masina in parcare si a taiat-o si iar sunt eu bun de plata...

Modificat de marian_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noutati de la Milotec : de acum exista amortizor capota motor si pentru Fabia 1. Cost 79 euro + tva ( 2 bucati ) :rolleyes:

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!