Jump to content

Cheder capota


Executron
 Share

Postare recomandată

teoretic apa se scurge inspre fata, nu intra sub capota

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dpc

    22

  • Lucian M

    13

  • DragosR

    7

  • ot26

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai, eu stiu ce vorbesc. Cel putin la mine apa curge intre cele doua piese fara probleme si ajunge peste calcasa filtrului de motorina si cablaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ai dretpate, confundam cu OCtavia Tour, unde marginea aripii intra vreo 2 cm sub capota.

 

Totusi nu am observa asa multa apa pe acolo... nu stiu ce sa zic

avand in vedere ca pana acum nu am auzit pe nimeni sa aiba probleme cu instalatia electrica din ratiuni de apa de ploaie infiltrata pe langa capota, la Octavia 2... o sa mergem pe ideea ca nu afecteaza

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e multa, la modul ca s-ar inunda, insa se aduna.

 

La Chevy Aveo Hb 2007 aveam marginea aia, cum zici tu, nu picura nimic in compartimentul motor, indiferent cat de tare ar fi plouat sau daca primea rafale de la turbojet. Le era greu sa fi pus inca 1 cm de tabla, ca sa nu ploua in masina de peste 15k euro...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Bogdan Moraru

Sa reinviem putin thread-ul asta. Timpul nu mi-a permis sa pozez si sa postez mai devreme dar iata-ma.

 

Operatiunea este relativ simpla. Se ia un cheder de dacie, de hayon, cu inclinatia de prindere la 90 de grade, se decupeaza dupa pofta inimii si se instaleaza. Cost ~35RON

O parte a fost montata in partea centrala iar pe laterale pentru eliminarea apei care se scurge printre aripa si capota pana la chederul care inchide plasicul ce acopera mecanismul stergatoarelor. Prelungirea acestuia este pur estetica, oricum insesizabila, si oarecum inutila deoarece atinge in mecanismul de rabatare al capotei (acum fiecare procedeaza dupa bunul plac) :)

 

Inspre final am decupat in cheder si forma ghidajelor de aliniere a capotei. rezultatul, mai jos. Capota se inchide la fel de usor, nu freaca nu atinge. Spor la treaba!

 

PS: Motorul este curatat manual in toamna si intretinut pe parcurs.

post-22182-0-35656500-1396620954_thumb.j

post-22182-0-39689400-1396620957_thumb.j

post-22182-0-61629600-1396620959_thumb.j

post-22182-0-80718000-1396620962_thumb.j

post-22182-0-17641000-1396620966_thumb.j

post-22182-0-01728500-1396620968_thumb.j

post-22182-0-19242800-1396620970_thumb.j

Modificat de Bogdan Moraru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BETON treaba! Imi iau si eu saptamana viitoare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De intrat apa pe E-Box sau pe carcasa la filtrul de aer sa intelegem ca nu mai intra? Daca rezolva treaba asta, isi merita banii...Alminteri se vede intr-un mare fel chederul ala negru pe sub capota...Eu ma gandesc la mine, ca-i alba masina... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Din nou, ce spuneam de estetica. Daca vrei sa nu se vada intrerupt, pune-l dintr-un capat in altul. + ca ce vezi tu in poze este un macro al distantei intre aripa si capota pe care pana acum o ignoram cu totii. Nu observi diferenta sau ca ceva nu e la locul lui daca pui chederul pe toata lungimea capotei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca il punem pana jos spre bara/faruri oare merge? Ma gandesc sa nu atinga farurile sau vreo margine.Eu nu mai am cheder ca sa incerc ce am spus mai sus.

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Merge pana se apropie capota de faruri, poza 3

Modificat de Bogdan Moraru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles.Nu pana se apropie de faruri, ci pe toata lungimea capotei de unde atinge bara de protectie fata pana la balamaua de prindere a ei. Partea de jos ma interesa mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ce zici dar nu vad de ce ai pune acolo. Pentru asta ai chederul din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!