Jump to content

Cheder capota


Executron
 Share

Postare recomandată

pai vali - @ot26 ne vazuram de atatea ori la intalniri si nu mi-ai spus de chederul ala....! :D

Daca nu uit...iti fac eu poza si o postez aici! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dpc

    22

  • Lucian M

    13

  • DragosR

    7

  • ot26

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si asa trecutara anii si traiara ei fericiti pan' la adanci batraneti....asta daca ar fi sa citam din Petre Ispirescu sau poate din Ion Creanga - nimeni insa nu a reusit sa urce cateva poze sa vedem si noi curiosii cum sta treaba cu acel cheder/acea garnitura miraculoasa.... :(

P.S.Scuze domnilor de reactivarea topicului , eu inca continui sa sper ca unii mai au si cuvant cand promit in mod public ceva... :(

Modificat de radiomaniack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca acel cheder merge pus numai in fata..pe aripi (laterale) nu cred ca merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In fata am si eu pus. Motivul amplasarii lui acolo a fost faptul ca aveam cel mai jegos motor de O2 din care am vazut vreodata.

Dupa ce l-am sters si am pus o panarama de cheder de la un haion de dacie asta vara motorul e aproape la fel de curat ca in momentul in care l-am sters.

Nu merge chederul de usa de dacie. Puteti incerca cu cheder de portbahaj de berlina sau cu cheder de haion de break.

Poze nu promit pentru ca sunt foarte racit acum (sper sa nu-mi creasca sorici :blackeye[1]: ) si probabil o sa uit sa le fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

va dau eu chederul de la dacia mea are 12 ani mai vrea cineva:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e bun pentru ca s-a intarit. :)

Initial incercasem si eu cu un cheder de la "dacia lu bunicu'" dar nu se aseza cum trebuie. :)

Daca imi aduc bine aminte am dat pana in 20 lei pe bucata de 2m pe care am luat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu niste nelamuriri...:prinderea chederului de la portbagajul de Dacie este pe aceeasi directie cu partea care se preseaza.La octavia, acolo in fata unde se observa in prima pagina ca este pus chederul, am senzatia ca prinderea fata de partea ce se preseaza face unghi de 90 grade.

M-am uitat si eu la masina, la marginea de deasupra radiatorului si nu are nici o margine in sus.

Deci, daca as monta un cheder de portbagaj in acel loc (am avut si eu Dacie si stiu cum arata acel cheder) atunci acesta ar fi orientat spre parbriz ca sa zic asa, si nu in sus pentru a astupa acel spatiu dintre capota si marginea din zona radiatorului.

Asadar, cam care este distanta dintre margine si capota, nu-ti ramane urma pe partea inferioara a capotei din cauza chederului?

In mod normal ar trebui un cheder care se prinde in lateral si are partea aceea care se preseaza in sus...

Chestia e ca vreau si eu un cheder si sa nu cumpar ceva aiurea...

Asta a fost teoria chederului :tuktuk: ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal ar trebui un cheder care se prinde in lateral si are partea aceea care se preseaza in sus...

Au asa ceva la orice magazin de piese auto.

Modificat de ot26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am adaugat cateva poze cu chederul pus in primavara. Praful tot se depune pe motor, dar fara cheder (mai ales iarna) motorul si mai ales partea inferioara a capotei erau mult mai murdare. A costat ~30 ron din targ vitan (1.5m)

post-41695-0-66220400-1354649663_thumb.j

post-41695-0-85118400-1354649671_thumb.j

post-41695-0-07938000-1354649692_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e chederul pe care l-a pozat colegul DanRe. Se poate si pe lateral dar e mai complicat, in sensul ca nu se poate pune un cheder anume, trebuie ajustat unul normal. Scuze de poze dar tehnologia cu pozele pe forum ma depasestre total. Shame on me.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Mi-ati dat o idee buna cu acel cheder, cred ca o sa imi iau si eu. Merge cumva pus ie pe marginea aripilor? NU ca ar ajuta prea mult, eu oricum stau la tara pe pe aici e mai mult praf decat la oras, insa cam am oroare de curatat moroare, asa ca daca il mentin un pic mai curat, scap de-o munca. Fostul proprietar nu mi-a dat si capacul de la motor, asa ca jegul se asaza cu mult talent pe unde vrea el. Macar am scut (de plastic) si nu intra tot noroiul si apa la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am pus si eu cheder cum se vede in pozele de mai sus. Oricum in iarna asta nu s-a murdarit motorul pentru ca am avut o protectie in fata grilei.Eu l-am pus un pic mai lung si l-am prins cu 2 coliere foarte subtiri in caza ca... zboara de acolo.Dar am senzatia ca cele 2 picioruse de plastic sau chiar capota ,, calca" pe cheder.E mai mult un moft...Oricum daca vrei sa nu ti se murdareasca motorul iarna, respectiv sa se incalzeasca mai repede , fa-ti o protectie pentru grila superioara.

Motorul a ramas foarte curat, plus ca mi-a scazut consumul foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata-ne si noua protectia aceea. era ceva tip special facuta, dar cred ca e un pic mai scumpa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vazusem pe la oameni la masini niste "huse" care acopereau grila, dar sincer mi s-au parut cam inestetice. Mi se par utile pentru drumuri scurte in sezonul rece, atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa va vand un pont...Am vazut si eu protectia originala pentru grila si mi s-a parut cam scumpa 160 ron.Acum se pare ca s-a mai ieftinit am parca 120 ron.

Dar...pentru a rezolva oarecum problema cu incalzirea pe distanta scurte si nu numai(eu stau cam la 10 min de mers pe jos fata de vreo 3 supermarket-uri , cei din Galati stiu) iata ce am facut: am luat o bucata (rest) de policarbonat cel mai subtire pe care l-am decupat atat pentru partea de jos a grilei unde se integreaza perfect si cat si pentru partea de sus.Am lipit autocolant negru pe ele, deoarece masina e neagra, si le-am prins cu 2 coliere din plastic. Chestia e ca unii se uitau cam mirati, dar dupa o perioada i-am vazut si pe altii...mi-au furat "patentul" :lol: :D

Am sa fac poze si o sa va arat sa vedeti despre ce e vorba...

 

bogdanpiatra eu merg mai des pe la borsec si trec prin piatra neamt.Poate ne intalnim vreodata sa vezi cum au fost facute.

Recunosc cea de la grila superioara nu a fost decupata prea bine, deoarece imi pierdusem rabdarea...si in plus m-am si plictisit.

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu poze:

 

se poate vedea protectia de la grila superioara precum si de la grila inferioara.La  cea inferioara am 2 bucati (una de rezerva). Cine vrea sa se chinuie mai mult o poate scoate aprope perfecta pe cea de la grila superioara.

Mentionez ca motorul a fost sters un pic de praf asta toamna (cred ca prin noiembrie).

Si ...da....am mers cu masina atat in exterior cat si urban. :lol:

Fata de anul trecut cand nu am avut protectiile in fata si mai stiam care unde este pe la motor de la zapada  si mizeria de pe sosea, acum nu este decat parful...de asta vara. Cine doreste as putea sa incerc sa-i fac ...dar pentru o mica atentie :lol: :Driver:

A, plus chederul de la motor montat de mine...

post-6748-0-56023900-1362670732_thumb.jp

post-6748-0-49703400-1362670746_thumb.jp

post-6748-0-11739900-1362670762_thumb.jp

post-6748-0-90064100-1362670773_thumb.jp

post-6748-0-25812600-1362670787_thumb.jp

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oh, god, arata groaznic.

Sa nu te superi pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este si murdara dar....

Era si mai groaznic consumul iarna de 14%.Acum se incalzeste si mai repede si consum urban undeva la 9-10% la grade cu minus multe...

Cine arata ...groaznic?

Iti spun eu . aparatul foto scoate cam tot in evidenta , de la distanta nici nu iti dai seama...

Oricum si-a scos cei 160 ron cat era protectia aia...

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe ce ai dat tu 160 de ron??

 

Sunt facute de fabrica, poate alea costa atat.

Modificat de bogdanpiatra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De alea originale vorbeam, doar nu de astea.

Ca si-u scos banii, ce facea aia originala au facut si astea "panaramele".

Cui nu-i place sa nu se uita sau sa-si faca.

Astea au fost cum se zice matritele. Cea de jos e acoperita cu un celofan, nu stiam cu ce sa o fac neagra. Dupa aia am mai facut una pe care am lipit autocolant negru. Cea de pe masina e o mizerie , la urmatoarea am stiut ce trebuie sa fac.

Asta e este, mie mi-au folosit...

Si in plus vorbim de partea utila, nu estetica. A, e mai bine daca e si util si frumos dar...cine doreste, sa-si cumpere protectia aia originala . :lol: :))

E 160 ron protectia de la grila superioara.Pentru partea de jos nu am vazut.

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum intreb si eu: "panaramele" nu se puteau monta la interior, sa fie un impact vizual estompat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.Asta a fost primul gand si modul in care am incercat, dar acum nu mai stiu sa-ti explic de ce , dar nu am reusit.Oricum cand o sa am chef o sa reiau experimentul....fata de altii care si-au lipit scotch (banda adeziva) eu zic ca e mai ok asa...

La interior am senzatia ca se loveste de niste chestii de prindere de la capota si grila.

Circumstante atenuante...frig, iarna am vrut sa fac rapid ceva pentru protectie, nu a fost o chestie premeditata....

Va las pe voi sa gasiti variante mai simple si mai estetice. Nu-i frumos , nu vreau, nu imi place...dar unii din oras au furat "patentul"...asa ca cer drepturi de autor/inventie :10[1]: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toti taximetristii cu diesel au carton din ala de la cutia de biscuiti in fata!

Se poate face si ceva mai estetic, eventual imbracata in  piele ecologica, sau autocolant , sau facute din ceva plastic de pe la dedeman, . Nu neg aspectul util, si eu cu 1,2 tsi mai fac frigul dar totusi am skoda nu dacie veche. daca stii unde se pot lua cele cu 160 de lei da un link ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci...

Am zis ca arata groaznic dracia aia aplicata acolo, ca masina ii faina. Daca utilitatea primeaza, e ok. Si eu am consum mediu pe 5 km dimineata undeva peste 12%, m-ar tenta sa incerc si eu sa pun un carton, bagat in fata radiatorului de clima. Am loc pe unde sa-l bag, nu-i problema.

 

Dar sa aplic asa ceva fix in botul masinii- nu as face. Nici 160 lei nu dau pe o musama "de firma".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era o musama, era ca o protectie de plastic cu sistem de prindere, margini intarite, venea perfect, dar nu mai stiu cine a prezentat-o. facea banii, fii sigur!

 

Acum, da 160 is bani multi, da nic sa rada de mine juma de oras cand pui monstruozitatea aceea practica in fata! 

Banuiesc ca acel O2 FK 2.0 tdi a fost cam 21000 de E , deci te cam apropii de miliard, coane, te pui acum la 2 meleoane???

Modificat de bogdanpiatra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!