Jump to content

Parbriz Ibiza


Cristi.B
 Share

Postare recomandată

Salut

Astazi am descoperit o mare crapatura in parbriz in partea de jos. Are cam 20 cm. Deja m-am ingrozit. Stie cineva cat costa un parbriz nou? Eventual si pret de montaj. Nu am CASCO si nici de garantie nu se pune problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte multe modele. Cu parasolar, fara parasolar, cu tenta, fara tenta, cu senzor, fara senzor, cu incalzire, fara incalzire si de aici combinatii: cu tenta si senzori, fara tenta si senzori, cu tenta si incalzire, cu afisare serie sasiu, fara afisare serie sasiu, etc. Un parbriz obisnuit (fara parasolar, tenta si senzor) costa in jur de 600 ron la reprezentanta, la care se mai adauga si manopera de montaj (150 ron aprox) si un mastic special (130 ron aprox.). Nu stiu sa-ti spun daca cei aprox. 600 ron sunt cu sau fara TVA, cel mai simplu ar fi sa te interesezi tu de unde vrei sa iti comanzi (original sau nu). Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cel mai bun pret si lucrare fara dureri de cap recomand ager service: 021.335.97.56

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un parbriz simplu, fara senzori si alte chestii, doar cu tenta asa cum vine standard din fabrica, m-a costat la Dona Ct. un pic peste 1000 de lei, totul inclus. Daca vroiam sa il instalez la un alt service m-ar fi costat cu vreo 100 de lei mai ieftin, acelasi parbriz Saint-Goben. Daca vroiam un parbriz "made in CE" :D , ma ajungea cu vreo 200 de lei mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme cu parbrizul am si eu. Am intrebat la reprezentanta din Suceava sau Iasi, nu mai retin care din ele, si mi s-a comunicat ca pretul parbrizului cu montaj ajunge undeva la 1100 ron(pret reprezentanta).

La un cervice din Braila(site:dr-parbriz) am primit urmatorul raspuns: "Va oferim din stoc, pe loc cu montaj in atelierul nostru din Galati, Str.Morilor No.35:

Parbriz Seat Ibiza 2003 5 usi,tenta verde 15%,serigrafiat la 710 RON,inclusiv manopera si kit montaj,TVA inclus."

Iar de la un centru de parbrize din Bacau am gasit la 360ron parbrizul + 90ron manopera.

La revenirea din concediu urmeaza sa fac operatiunea de schimbare a parbrizului. Bafta in cautari si sa ne tii la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc tuturor pt raspunsuri. comunitatea asta e grozava! oricum trebuie neaparat schimbat sau in cel mai rau caz reparat pana fac rost de bani. va tin la curent si inca odata multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ca la Ager (nu sunt sigur) iti si repara parbrizul, pana vrei sa-l schimbi.... adica iti dau gaura in el si ti-l trateaza cu o solutie si raze UV pt a impiedica extinderea crapaturii. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cand am luat masina...tot asa,avea de la oglinda spre stanga o crapatura de aprox.25-30 cm...si asa a ramas. pana acum o saptamama,cand am fost la bunici si am pus furtunul pe ea...(ca alta explicatie n-am gasit)...sa o spal,apa de fantana si afara peste 38 grade...trebuie sa-l schimb,ca mi-a mai trasat 2 dungi si mai mari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Update: Am gasit de cumparat. NU stiu exact cum se numeste firma pt ca nu am avut timp sa ma duc personal si l-am trimis pe ala batranu. Cert e ca preturile sunt in felul urmator:

Parbriz cu senzor ploaie: 715 RON

Parbriz fara senzor ploaie: 600 RON

Montaj: 120 RON

Daca stie cineva mai ieftin ii raman dator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristiB.

Incerca la Gimarom Invest pe www.gimarominvest.ro, au preturi f.bune,sunt importatori directi din Africa de Sud.

Au preturi bune,eu la ei mi-am inlocuit laterala dreapta fata,dupa ce niste "curiosi" au vrut sa vada ce am pron masina.

Geamul a fost 170 cu tot cu montaj,surprinzator de putin fata de altii.

Modificat de seat_cornelius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update de preturi, sper ca va sunt de folos:

Gimarom : 590 RON Senzor de ploaie, montaj inclus

Ager: 560 RON Senzor ploaie, montaj inclus

430 RON Senzor ploaie, fara montaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Ceva update-uri de preturi mai noi stie cineva. Sunt interesat de un parbriz simplu fara senzor, ca mi-e crapat parbrizul si nu prea cred ca poate fi reparat ca o crapatura, din multele prezente :icon_cool: , are vreo 30/40cm :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat azi la porsche bucuresti nord, nu au pe stoc..cu senzor si nuanta pe verde costa 480 ron fata tva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin Doroftei

eu am un punct de la o pietricica si as vrea sa-l tratez inainte sa se crape. stie cineva in Bacau unde as putea face asta? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate intereseaza pe cineva:

Parbriz Seat Ibiza 6L, fara senzor de ploaie:

-Gimarom Timisoara (parbriz cu tenta verde): 385RON + 100RON manopera

-Autoglass Timisoara: 550RON + 100RON manopera

Marcile nu le stiu, la Autoglass spuneau ca e Saint-Gobain sau Guardian, si la Gimarom nu stiau exact. Sper, numai sa nu aveti nevoie de aceste informatii.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!