Jump to content

porky pig
 Share

Postare recomandată

chiar iti place cum arata g4 cabrio? cu riscul de a-mi pune 1/2 de forum in cap :) ti-as recomanda sa te uiti la alte marci (307cc, 206cc, focus, megane 2) care arata a masini de an 2000+, nu de 1995 :) referindu-ma aici in primul rand la interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer , m-am gindit si la alte variante, dar stilul ceva mai futurism nu ma prea atrage. Imi plac lucrurile ceva mai simple ca design. Peugeot nu-mi place aproape de loc, m-am uitat la Renault chiar si Ford , dar desi gasesti variante mai noi ca varsta si cu interioare ceva mai moderne, nu mi-au "facut cu ochiul". La prima vedere te atrag dotarile, dar cel putin pentru mine in momentul de fata nu imi spun mare lucru. Si nu in ultimul rand ma intereseaza consumul, care mi se pare unul decent la golf ( e adevarat nici celelalte nu sunt departe) eu merg minim 30 - 40 mii pe an.

 

Unora le place golf cabrio 1, dar nici stilul prea patratos nu e pe gustul meu. Pur si simplu cind ma uit la golf cabrio 3 (sau 4 cum spun unii ) pur si simplu imi place. Asta e, chestie de gust. 

 

Apropo, golf cabrio 4 a fost fabricat intre anii august 1998 - 2002 din ce stiu eu, deci se incadreaza cumva in criteriul 2000+  :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ziceam ca nu se incadreaza la 2000+ ca aspect, nu ca ani de fabricatie. Motoare mici diesel, deci economice, sunt disponibile si la ceilalti (1.5, 1.6)

E chestie de gust, daca-ti place g4 cabrio nu mai sta pe ganduri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a zis si @Tic daca iti place nu mai sta pe ganduri insa daca te gandesti la alte variante(modele) ia in calcul ca este o masina produsa in 1991 cu un facelift minor care este gandita mult mai inainte de a fi fabricata.La capitolul siguranta sta prost pentru anul 2013.La o eventuala revanzare, nu mai iei nici jumate din cat dai acum pe ea plus ca cercul de potential clienti va fi foarte restrans...La capitolul rugina sta prost iar cand o sa ajunga in Romania hmmm... daca nu ai garaj mai bine nu o lua pentru ca ploaia va distruge plafonul daca nu-l protejezi, ba chiar pot fi sanse sa ploua in ea chiar de cand o iei...La capitolul piese pentru partea electrica decapotabila nu stiu ce sanse vei avea sa gasesti in dezmembrari la fel si pt caroserie fiind un model un pic mai rar decat cele "normale" ... Ar mai fi multe de spus....

Din punctul meu de vedere merita sa o cumperi doar daca esti pasionat de golf 3&4, nu te intereseaza banii si vrei sa-ti faci un "moft" asa cum am facut eu spre exemplu...Insa probleme vei intampina indiferent...Daca nu va fi din vina masinii va fi din vina unui "participant la trafic" sau vreun pieton "binevoitor" iar masinile mai rare intotdeauna iti vor da batai de cap la capitolul piese mai ales ca este un model mai vechi!

Mult succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, stiu ca va fi ceva mai problematic fata de alte modele. E si un procent destul de consistent in procesul de achizitie referitor la moft, dar nici n-as spune ca nu-mi pasa de bani. De acea si cochetez de ceva vreme cu aceasta idee. Nu vreau sa cedez promului impuls, incerc sa iau in calcul cât mai multe informatii.

Momentan am garaj, deci poate fi oarecum protejata.

Sigur ca masina second hand inseamna loterie ( mult mai mult decât una noua), incerc sa ma lamuresc cât de mult pot sa-mi asum cunoscând cât mai multe riscuri.

Când ma gandesc la achizitia ei nu iau in calcul revânzare ci mai degraba transformarea ei intr-o "masina de epoca".

Alhambra care o am din oct 2006 ( model 2003 ) si cu care am peste 400 de mii, inca trage binisor si chiar daca as vrea sa vând n-as mai putea la 560 de mii de km si cu timbru de mediu care trebui platit.

Deci la Golf mă gândesc tot pe termen lung ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot e pe termen lung, sa te gandesti la soft top, care e cam scumput daca e sa schimbi cochilia. cat despre dusmani binevoitori sa te feresti. Nu stiu cum e iarna in ea, presupun ca nu prea bine.

cat despre TUV, platesti doar daca o aduci pe roti.

masina de epoca? e mai noua ca a mea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soft top-ul pare nou celputin in poze, am sa ma uit cand vizionez masina. In principiu gasesti suficiente piese pe ebay.de, eu cumpar de prin 2009 de pe site, si pina acum totul a fost ok. Plus ca am un prieten neamt in Munchen care poate sa ma ajute la nevoie.

 

Acum nu, dar peste 10 ani s-ar putea sa fie "masina de epoca". Ideea era ca nu ma gandesc sa o revand (cel putin nu in viitorul apropiat)

 

Legat de TUV, e aproape sigur ca am nevoie, pentru ca vreau sa o aduc pe roti si in plus pot afla informatii despre eventuale defecte sau necesar de interventii. Poate, daca la vizionare masina e ok, platesc tuv-ul si daca e ok o cumpar. Daca nu, norocul vanzatorului ...

 

Sunt multe variante care pot filuate in calcul. In plus, am vazut pe autoscoute24.de, ca exista o retea de service DEKRA, care contra unei sume (cred ca intre 60 si 150 euro) poate sa-ti faca o inspectie completa a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit urmatorul raspuns:

 

"Hello

Yes I can do, but I need your email to do so.

Yes the car has ever had a small accident back left.

but has been professionally repaired the damage.

Thank you"

 

L-am intrebat daca exista si un istoric cu service / reparatii. Astept raspunsul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am primit noi informatii despre masina: vanzatorul este al treilea propietar, a facut si noiul TUV si montat anvelopele de iarna ...

post-94405-0-34752600-1383448576_thumb.j

post-94405-0-55050700-1383448598_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa rog pe cineva sa-mi dea istoricul la masina: are 2 intrari in 2003 ptr lucruri marunte si una in 2007 ptr parbriz. Sincer m-a surprins putin, deci se pare ca masina a fost prin alte "garaje"... Cred ca ceva nu e in regula cu ea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Salut tuturor! 🙂
Sunt noua pe forum, am achizitionat un golf 4 cabrio si am tot cautat informatii si postari despre acest model de masina, poate nu am cautat destul, dar nu prea am gasit informatii...

As vrea si eu mai multe detalii referitoare la cateva aspecte legate de modalitatea de a o decapota manual cat si despre ce ar trebui verificat sau unde as putea verifica in Bucuresti sistemul de decapotare electric, pentru ca fostul propietar mi-a spus ca ar trebui inlocuit un motoras astfel incat sa functioneze electric.

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!