Jump to content

Mi S-a Blocat Frana, masina ramane infranata


dexxpnz
 Share

Postare recomandată

Pedala se intareste si abia reusesc sa o apas.

Mai mi-a spus cineva ca ar fi servo, ca ar ramane ceva blocat acolo, dar nu stiu ce sa zic.

Astia in service mi-au spus sa ma duc la ei cand se infraneaza din nou, ca pana atunci nu poata sa-mi spuna, sigur, ce e.

Nu stiu daca are legatura dar masina trage dreapta in mers iar cand pun frana la viteza mica trage rau dreapta.

Am facut geometria de 2 ori pana acum. Am echilibrat rotile, am schimbat jantele si la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ex member

    7

  • radu sarbu

    5

  • CIDaniel

    5

  • kills1402

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca pedala e tare e clar ca-i de la pompa de servfrana. Da un search sunt sigur 2 topic-uri cu discutii pe larg pe aceasta tema.

Asta e din pacate, o sa te coste de la 10 la 15 mil cu manpera pompa (depinzand de unde o iei, cine ti-o schimba etc).

Poate te consoleaza sa stii ca este un defect comun la passat stricarea tulumbei servofranei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ve zi ca s-a mai discut de problema asta . Este dus servo-frana . CA si cauza ar putea fi acumularea de apa in spatiul dedicat bateriei. De aici apa in servo-frana, rugina inauntru si ruperea unei sigurante de la pistonasul din interior. Solutia ...alta servo- frana ( 1100-1300 Ron) si bineinteles desfundarea jgeabului de sub baterie . Succes si :D Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur, sigur a ruginit servofrana....am patit si eu asta la B5.5... cam 1100 RON.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!!! GARANTAT 100% ESTE SERVO FRANA ..

Servo frana o poti avea la 2 preturi 10 mil sau 7,500 este aceiasi cu originala decat ca nu are stanta vw

TRW este SINGURA firma care produce asa cva,acuma depinde si de model.

Operatiunea dureaza aprox 1h 30 '-2h ,servo nou ,vine cu reglaj gata facut pt pedala nu trebuie sa umbli la el,se demonteaza pedala,are o siguranta pe ax,se desfac suruburile de la pompa frana care sunt 2in 1 si scoti 2 prezoane lungi de aprox 20-25 cm,{CU OCAZIA ASTA VEZI SI ORIFICIUL CARE TI-A CREAT ACEASTA PROBLEMA } o sa ai o problema cu scosul prezonului inferior care nu vei putea sa-l extragi afara datorita,tablei ce desparte habitaclul motorului de cel al franei,TRAGI cu raspundere inspre motor,faci treaba si o aduci la forma initiala,

Eu am facut operatiunea singur,cel mai mult mi-a luat sa scot nuca tijei de la servo din locasul pedalei,e crima acolo ca este din plastic opritorul, DECI ATENTIE!!.

Daca nu ajungi sa impingi pistonul de la pompa frana ,nu trebuie refacut aerisirea,chiar daca va trebui sa scoti rezervorul de lichid frana, sa iei in calcul si 1L de lichid frana DOT4 sa nu iei de la Petrom ,stiu pe cineva care a pus peste cel existent si a trebuit sa schimbe garnirurile de la pompa frana, etriere si munca multa,s-a imbranzit. TOT..

sper sa te descurci SUCCES daca nu fugi la service

ps Ms Cipos pt rescriere,sincer nu observ diferenta...

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil asta e problema dar o sa astept sa se infraneze din nou si o sa ma duc asa cu ea la service.

Nu vreau sa fie totusi de la altceva. Am dat destul pe pompa de frana ( cu totul ma costat vreo 1200 lei ) si degeaba.

As vrea sa stiu daca faptul ca trage dreapta poate fi de la servo-frana. Mentionez ca am facut geometria si echilibrat roti + trage si pe jantele aliaj si pe jantele tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca in momentul in care se infraneaza ,sa bagi piciorul sub pedala de frana si sa tragi inspre tine in mers,si vezi daca se deblocheaza rotile,(eu asa am procedat cand am avut aceiasi problema)ATENTIE !!! nu foarte tare, pt ca pedala are un contact care daca se deplaseza din locasul lui vei avea erori in mers gen ENGINE WORK ....dar nu se va intampla nimic care sa afecteze cva , desfaci sa ai acces la el ,al pui la locul lui si gata

succes !!

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ce zici tu ca am patit la fel si eu cu mesajele respective dupa ce am tras de pedala. A trebuit sa schimb piesa respectiva.

Nu are legatura.

Cred ca e pana la urma servo-frana dar dupa cum am spus astept sa se infraneze din nou.

Am observat ieri ca nu mai am frana asa de eficienta. Am incercat sa franez mai tare de la viteza de 80km/h si sa oprit cam greu.'

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A venit si randul meu sa am probleme cu frana. Ieri dimineata am plecat cu masina si a functionat normal. Dupa ~10 km, la coborarea unui deal, deodata pedala de frana a devenit tare (cum e cu motorul oprit). Noroc ca nu aveam vreo masina prea aproape! Mentionez ca nu am pus nici o frana brusca inainte.

Am pus imediat VagCom-ul pe masina, dar ... nici o eroare! Am dus masina la un mecanic. Aseara mi-a spus ca e dusa membrana de la servo frana, pentru ca nu mai reactioneaza la aplicarea de presiune. Motivul??? nu stie nici el. Scurgerea nu era infundata si nu era apa acolo la servo.

Acuma, ce-mi ramane de facut, este sa schimb servo. Intrebarea mea este ce trebuie schimbat? Se poate schimba doar servo, sau se schimba cu tot cu pompa de frana? Ma puteti ajuta cu un cod si eventual cu un pret?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De schimbat se schimba doar servo (tulumba ) fara a fi necesar sa schimbi si pompa. CA si pret te duce undeva la 1000-1100 ron , dar mai bine intreaba la Volksman sau Augsburg. Nu cred ca ar fi membrana ci doar siguranta care tine pistonul in interiorul servofranei. Ala se uzeaza din cauza timpului, umezelii si fortelor la care e supus. Toate astea impreuna duc la schimbarea servofranei, din pacate . :( Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit. Burduf servo frana, cod 8E0 612 105 J, alternativ 8E0 612 107 E, pret 750 RON la Volksman.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai studiat putin si oferta magazinelor de piese din Tg Mures ? Nu se stie de unde sare iepurele :D si poate gasesti pe aici mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Tg Mures cel mai ieftin am gasit la Materom, 979 RON. In pretul de la Volksman e inclus si curierul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema asemanatoare cu cea a lui forceturbo am patit si eu. Defectul nu este nici la servo, nici la pompa de frana.

Urmarind traseul furtunului de vacuum de la servofrana catre motor, am ajuns la pompa din capatul chiulasei care face vacuumul pentru servofrana.

Acolo am descoperit ca stutul joaca in corpul pompei de vacuum.

Vorbind cu cativa mecanici, am inteles ca e o problema destul de des intalnita la VAG.

Remedii sunt 2:

-degresat bine si etansat cu poxipol, bison, etc

-alta pompa 1.100-1.300 ron

Sper ca am fost de folos.

Tibi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost intr-adevar servo. Rugina mare in interior! Azi a fost montat cel nou, manopera 150 RON, si acum am frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

KILLS1402!!!! te rog sa imi zici si mie de unde iau si eu o servofrana cu 750 ron ca si eu as vrea sa imi iau una deoarece ma numar printre,,,,nici nu stiu cum sa ma exprim...printre putinii sau printre cei multi care sufera din cauza infundarii jgheabului de la baeterie si servofrana...si cu riscul de a devia putin de subiect; este totusi VW, o marca care are o istorie in urma si cred ca din proiectarea caroseriei se putea evita chestia asta cu infundatul acelor 2 orificii...oricum cred ca urmatoarea masina nu va mai fi vw..sau cel putin passat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pretul asta am cumparat-o si eu de la Volksman, de pe forum, in urma cu o luna. Cauta in aria de Anunturi online/Prestari servicii si oferte extinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa intelegeti unde vreau sa ajung doresc sa punctez doua probleme :

1) Mi-am reparat si eu pompa de frana la dacie care facea la fel . Dupa ce puneam frana de 4-5 ori se intarea pedala de frana si nu mai revenea deloc . Problema a fost ca in pompa de frana exista 2 supape cu bila pe retur care dau drumul presiunii din pompa atunci cand se ridica piciorul de pe frana .

2) Sistemul de franare cu ABS de la Passat , ca si cel de la Logan este prevazut cu EBD (electronic brake distribution) la VW sau repartitor electronic de franare la Dacia , ambele fiind semnate de Bosch .

Acum , stau eu si ma gandesc...nu cumva rolul acelor supape din pompa de frana de la vechea dacie a fost luat de repartitorul electronic de franare din componenta ABS ? Ma gandesc ca acesta este cel care transmite "lovitura de ciocan" din pedala de frana cand intra ABS el fiind cel ce decide ce presiune sa ramana in circuit pe fiecare roata , la randul lui fiind controlat de calculatorul corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Radu, poti da dai mai multe informatii despre acea siguranta ?

Dupa ce am lasat masina o luna in parcare, cind am incercat sa plec s-a blocat pedala de frina si nu a mai revenit la loc.

Rotile nu sunt frinate, dar numai frina de mina mai functioneaza.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce service ai reusit sa faci operatia ?

Am si eu o problema asemanatoare si nu stiu la ce service sa ma adresez in Mures.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la un service particular specializat in Audi Vw. Suna-ma si iti dau detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pedala nu e blocata, dar nu mai ai servo si functioneaza ca si cand ai avea motorul oprit. Oricum, servo e capsulat, nu se poate repara, doar schimba.

L.E. Incearca prima data sa bagi masina intr-un garaj incalzit, sa se dezghete, poate isi da drumul servo sa poti ajunge la service cu ea.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut...

Am citit si eu tot thread-ul asta, dar nu sunt sigur daca am gasit un raspuns. Problema mea suna in felul urmator: Acum 3 zile i-am lasat masina tatalui meu. M-a sunat dupa ceva vreme sa-mi spuna ca masina merge infranata, dar, ca daca ridica pedala cu piciorul e in regula. Dupa cativa km a tras pe dreapta si a desfacut capacul de la lichidul de frana, l-a pus la loc si n-a mai avut probleme.

Ieri cand mi-am recuperat masina, n-am avut nici un fel de problema. Azi insa, pe drum spre facultate, am patit-o si eu. Calcam frana, ridicam, iar luminile de pe frana ramaneau cuplate, rotile blocate destul de bine (eram in rampa), iar daca ridicam pedala cu piciorul isi revenea pana la urmatoarea franare. Am zis ca merg asa pana la o benzinarie (la vreo 500m distanta), dar pana acolo si-a revenit. Mentionez ca pana acolo am facut cam 15 minute. De la ora 12 si pana acum nu mi-a mai facut nici o problema.

Rugamintea mea la voi este sa-mi spuneti ce ar putea sa fie, si cam cat ar putea sa coste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca inainte de toate sa vezi daca nu cumva agata covorasul... Mai pot fi: arcul de la pedala de frana sarit sau un stift de la pedala gripat/ruginit (se unge cu putina vaselina teflonata) ori freaca pe undeva un ghidaj ceva (e posibila chiar si varianta sa frece de mocheta din masina). Cred ca nu-i ceva grav, cu putintica rabdare vei descoperi buba fara sa fie nevoie sa mergi pe la service. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!