Jump to content

Schimb intre Fabii


Jacku
 Share

Postare recomandată

Merita sa dau buburuza mea ( decembrie 2000, 1.4 16v,48.000 km elegance, 4 geamuri electrice, climatic, incalzire in scaune, oglinzi incalzite si ce mai are ea) pe o fabia 1.9 tdi de 101 cp din 2000, cu aceleasi dotari ca a mea( are in plus 4 airbaguri) , 140.000 km adusa din germania( in cond in care pentru asta ar trebui sa mai platesc taxa de prima inmatriculare? ( aprox 1600 eur)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are you f**king nuts? :rolleyes: de ce sa merite sa dai inca 1600€ in plus pe o masina cu 100.000km mai mult? calculeaza si tu cata benzina bagi de banii aia si cata economie faci cu dieselul si nu cred ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nici eu nu cred ca merita!

Pe de alta parte, nici actuala masina nu stim daca a avut-o de noua inca de la inceputul "existentei" ei!

Numai Jacku ne poate spune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici vorba, sa nu faci asta ca nu merita. Tu ai facut 48kkm din 2000 si nu cred ca merita un diesel, la cati km faci tu pe an.

Plus ca te supui la niste riscuri cu masina aia.

Modificat de Horia46
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jacku nu merita :icon_cool: cred ca e mult mai hingherita decat 140k km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buburuza actuala nu o am de noua...dar ii stiu istoricul si stiu cum s-a mers cu ea. Cealalta da...e din germania si are 140000. Are carte service si tot ce trebuie. Evident nu m-as baga la schimb fara o verificare amanuntita. Ma gandeam ca aia 1.9 tdi are potential de tuning muuuult mai mare....Si in plus..e exact cum mi-am dorit-o eu. neagra cu tapiteria bej..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm, peste 3 ani vei avea o Fabie cu 80-90mii km, sau una cu 200mii? Care varianta ti-ar place mai mult? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca era mai recenta cu cativa ani poate merita schimbul,mai ales daca a ta nu a-i avut-o de noua.Pe mine ma batea gandul sa vand sedanul meu 1,9sdi cu motor germania care a mers brici si la care am schimbat doar bateria (defecta de noua si amanat pana a iesit din garantie) si un comutator de stop pe frana , si sa iau altceva mai nou cu dotari mai multe. Dar cand te uiti pe forum si vezi ca unii se plang de masini noi si mai pretentioase decat skoda, la preturi mult mai mari....Mai nou am vazut acum vreo luna o fabie sedan noua,cu motor in 3 cil pe benzina,care nu avea scut deloc,distributia nu avea capac,fara abs ,parca doar un airbag in fata , plasticul de pe bord si usi mai slab calitativ ca al meu si fara tapiterie pe el ,fara aer,fara bandouri laterale pe usi,fara priza in portbagaj,fara deschidere portbagaj din interior,cu mecanismul de inchidere portbagaj mai slab calitativ ca al meu,cu motor probabil made in cehia si nu germania(nu stiu sigur asta)... Pai nu intra tot praful in cureaua si in rolele de la distributie ? Si amicul daduse 11000e cu banii jos,pe cand a mea pe motorina a fost 12760 (dotare comfort,cu abs si vopsea metalizata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: Sa ne pui si noua o poza cu distributia care nu are capac. Pana vedem poza, da-ne voie sa o consideram "barfa de coltul blocului".

FYI: motorul "ceh" in 3 cilindri pe benzina e cu lant, nici nu are curea, cu siguranta ati vazut cureaua de alternator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiu si eu...nu prea cred ca nu are cum sa nu aiba capac.

dar sa revenim...sa inteleg ca toata lumea e de acord ca nu merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita sa o dai 1:1, fara diferenta poaaaaate. Dar tu orcum ai 101 cai, nush ce tuninguri mai trebuie (eu am 68 :cheers: ), dar daca vrei o fabie cu "oo" io zic sa iti indrepti privirea spre un RS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: Sa ne pui si noua o poza cu distributia care nu are capac. cu siguranta ati vazut cureaua de alternator...

stiind ca esti vechi pe forum si ca ai cunostinte solide,si datorita faptului ca am fotografiat cu privirea intr-un timp foarte scurt, si ca pozitia la cureaua aia este in dreptul distributiei la 1,9 sdi,inclin sa cred ca ai dreptate si poate am facut eu o confuzie. Imi cer scuze pt acea afirmatie in acest caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nici o cunostinta solida, dar imi este IMPOSIBIL sa admit ca o distributie (care este vitala pentru functionarea motorului) poate fi lasata "la liber" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru rs cred ca diferenta ar fi mult mai mare decat taxa de prima inmatriculare pe care as plati-o eu pentru asta. zic si eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce mi se pare ciudat in afacerea asta este ca de ce ar da cineva un tdi pe un benzinar,chiar daca tdi are 100k in plus.Motorul ala e mult mai fiabil,sa se sperie de taxa de inmatriculare? Sa nu fie altceva la mijloc ,sa n-aibe alte probleme. Mai bine stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tipul care o aduce aduce masini din germania. Si da...mie mi se pare corect...dupa cum zicea si rvacaru.. peste 2 ani o sa am o masina cu 200 k km sau una cu 80 k km. In cazul asta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita.

Merita doar daca are cel mult 2-3 ani vechime. Asa ca ..... stai cuminte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si am vazut masina duminica....ce pot spune e ca se simte diferenta la demaraj in treapta 1 si 2...dupa aia...nu mai e e chiar asa; asta ca plus

ca minus tremura schimbatorul, parca tremura un pic toata masina..nu se vede ca a fost folosita mult timp...

in al doilea rand...si ce mi-a displacut cel mai mult a fsot zgomotul. Se aude tare din masina cu geamul inchis...se aude si mai tare cu geamul deschis. In rest..ce pot sa zic...m-am convins singurel ca o masina cu 50k km nu e ca una de 140k..orice motor ar avea ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, inchidem topicul ? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita, la citi km faci pe an, stai la benzina.Eu am ALH si ma gindesc sa trec la o benzinara de prin 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inchidem..ca i-am propus sa i=o dau pe a mea cu zgarieturile nereparate, fara sub, statie, fara mp3 player si cotiera, si asta in conditiile in cae a lui e impecabila dpdvd tehnic. Astept raspuns...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar si in conditiile de mai sus merita doar schimb fara diferenta.verifica km,nu te baza pe cartea de service(se poate face pt 50e),pe factura masinii vezi km sau cu ultima versiune a vagcom-ului.

Jacku,este cea de pe autovit?(neagra,7100 usor neg,2000,bej la interior)

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da aia este rzf. Daca il chem cu ea in buc...ma ajuta cineva cuy o testare? sa vedem ce e de capul ei?

Daca o iau, eu mai trebuie sa platesc taxa de prima nimatriculare( 1600 eur)

Modificat de Jacku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

una peste alta arata bine masina.bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de asta ma gandesc si eu..ca masina arata bine. si interiorul arata bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!