Jump to content

Scadere putere in mers


ccc
 Share

Postare recomandată

Am tot dat search,am gasit niste probleme asemanatoare dar nu la fel ca a mea.In fine,in uram cu 4-5 zile am patit urmatoarea faza doua zile consecutiv: mergeam normal si la o depasire nu se mai accelera masinuta in sensul ca mi-a scazut turatia la relanti tot acceleram dar nimic , mi s-a intamplat 2 zile la rand si sper sa nu se mai intample.Am fost la dealer unde am garantia si mi-a zis ca e din cauza benzinei , nu mi-au facut nimic.Ce ar putea fi? Vi s-a mai intamplat?

E periculos ca te mai lasa intr-o depasire sau intr-o intersectie cand ti-e lumea mai draga .

Precizez ca pun benzina cat de cat de calitate numai de laOMV si Rompetrol foarte rar.

Modificat de ccc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi aici:

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=230784

Eu am patit ceva asemanator, acum un an si ceva, insa e vorba de alt motor. Pana in prezent n-am mai avut problema cu pierderea de putere la motor, insa nici n-am mai bagat de atunci benzina de la OMV decat de 2 sau de 3 ori si atunci a fost Carerra 100 (altfel nu mai bag de la ei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca la tine mai mergea in a 2-a sau a 3-a dar la mine nimic,pur si simplu eu acceleram iar ea era la relanti dupa care isi revenea dupa vreo 5 secunde.Si asa de 2-3 pe zi pret de 2 zile,am pus solutie de curatat injectoare si marit cifra octanica la fuel si vad ca merge fara pb.Ce imi recomanzi sa pun benzina de la Rompetrol sau unde e mai buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cat timp ai masina ? S-ar putea sa fie si de la clapeta de acceleratie, mai trebuie curatata. Cei de la service dau tot timpul vina pe benzina, asa le este mai usor sa-si mascheze incompetenta. Eu pun doar MOL95 fie iarna fie vara si nu am avut probleme cu ea nici la -33C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OMV-ul nu mai e ce era :icon_thumright:

Si eu pun doar MOL95 si nu am avut probleme de genul asta. Masina are acum 33.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu de la rompetrol pun si ocazional mol. Cu petrom omv m-am ars si nu mai servesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maina are aproape un an si este in garantie, am sa ma gandesc la schimbarea benzinariei ,e posibil sa fie si de la benzina dupa cum spuneti voi,oricum mi-am mai luat niste aditiv pentru a-l pune in rezervor.Problema care ma macina e ca am pretentia ca e o masina bunicica skoda si nu ma asteptam la probleme de genu acesta asa de curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti recomand aditivi ! Mi se pare ca scrie si in Manualul de Utilizare al masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am pus aditiv,am schimbat benzinaria si nu mai am probleme deocamdata,am parcurs vreo 2000km si nu mai am problema mentionata mai sus,problema care se pune :benzina e de vina sau e si altceva?Fiind in garantie ma intereseaza acest aspect deoarece nu vreau sa am surprize dupa.Astept parerile voastre(oare e sonda lambda daca scriu bine).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

o singura data am pus benzina de la Petrom...pt ca altceva nu era in drum si am avut aceasta problema.Dupa ce am golit rezervorul si am schimbat benzina totul a fost ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acu ceva timp dupa ce mi-a facut de vreo 2 ori faza cu scaderea puterii , mi sa aprins si beculetul galben in bord , si dupa o saptama mi-au schimbat chiulasa, ( sper sa nu ai acelasi "noroc") , cica a fost un defect de fabricatie zic ei , nu am alimentato decat cu 99+, {masinica din semnatura apare peste 2 sapt :D}

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!