Jump to content

Instalare Manometru


D@ny
 Share

Postare recomandată

Am inceput sa imi fac nervi cu masina din semnatura , incepe sa imi bipaie senzorul de la presiune ulei :

In bucuresti nu are nici o problema , nici in afara nu imi face probleme DOAR daca o calc mai mult (140 - 160) .

Am citit posibilele probleme : sonda ulei , tacheti , cuzineti .

Am schimbat acum 15.000km chiar si sondele de presiune ulei .

Folosesc ulei Valvoline 10/40.

Cum se monteaza un manometru pentru ca sunt tare curios daca problema este reala sau este o eroare de la sonde ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai schimbat uleiul ultima data?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 2500km .

Ceea ce nu inteleg este de ce face numai DUPA ce ii dau talpa ( pot merge linistit cu 160 si nu face dar daca o las apoi la 100 atunci incepe sa "cante" - ( nu ma refer in cazurile in care se franeaza brusc ci atunci cand se face o descelerare decenta ). Probabil creste temp la ulei si isi pierde din vascozitate , ma gandesc eu , acum nush .

Banui si uleiul insa ....

Are cineva o carte sa imi spuna presiunea la care lucreaza cele 2 sonde de ulei pentru motor 1.6 AEA '95

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cati KM are motorul ? ar putea fi cuzineti ... la temperatura se dilata si scade presiunea la ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

140.000km insa motorul nu "consuma" ulei ( max 500ml la un schimb ceea ce consider ca este normal ) si compresia este buna 11.5 ; 12 ; 11 ; 11.5

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 2500km .

Ceea ce nu inteleg este de ce face numai DUPA ce ii dau talpa ( pot merge linistit cu 160 si nu face dar daca o las apoi la 100 atunci incepe sa "cante" - ( nu ma refer in cazurile in care se franeaza brusc ci atunci cand se face o descelerare decenta ). Probabil creste temp la ulei si isi pierde din vascozitate , ma gandesc eu , acum nush .

Banui si uleiul insa ....

Are cineva o carte sa imi spuna presiunea la care lucreaza cele 2 sonde de ulei pentru motor 1.6 AEA '95

cele 2 sonde merg in tandem,schimba filtrul de ulei pune unul de calitate,adica de la o firma care face filtre de muuuulti ani si foloseste si un ulei de motor nu de prajit gogosi, mergi pe castrol gtx 3 mineral,succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtru intradevar folosesc numai Mann , cu uleiul nu sunt eu impacat , o sa ii schimb cu aral 10/40 sau castrol insa nu cred ca este asa de prost Valvolinul asta ca sa faca masina asa figuri .

Sondele cand le-am schimbat , le-am schimbat pe amandoua .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!