Jump to content

Modificarea Instrument Cluster-ului la Skoda Octavia


ender
 Share

Postare recomandată

smd sideled.La smd de la afisajul de la climatronic ai facut vreo adaptare(au fost lipite pe lateral ca sa lumineze ecranul)sau le-ai lipit normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 444
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    93

  • bn64and

    53

  • sinn3r

    29

  • pop cristian

    22

Top Posters In This Topic

Posted Images

smd sideled.La smd de la afisajul de la climatronic ai facut vreo adaptare(au fost lipite pe lateral ca sa lumineze ecranul)sau le-ai lipit normal?

ti-am scris ca le-am lipit normal si lumineaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La fabia I se poate activa luminarea bordului la deschiderea usii?Cu metoda cunoscuta(o dioda si un releu).Vreau sa stiu daca sunt aceleasi fire la care trebuie sa ma leg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nimeni nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul e asy?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar are vreo legatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are, o legatura secreta.

Ai mai jos schema de care ai nevoie.

post-53989-0-74978200-1340559890_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuza-ma nu am stiu ca exista diferente, e credeam ca instalatia electrica e la fel peste tot... :mellow:

Acuma ca sa fim sigur ca ne referim la acelasi lucru eu la iluminare a bordului la deschiderea masinii/usii ca in topicul de mai jos ma refeream :http://vwforum.ro/index.php?showtopic=63672

Si in final daca poti sa imi dai niste explicatii pe poza aia ca nu prea inteleg.

Iti multumesc mult de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Posted 03.03.2012 @ 21:15

Folia la afisaj nu o inversezi?

Cum adică ?

Modificat de Victor M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Probabil nu e sectiunea potrivita sa intreb..dar sper sa mi dati o idee, odata cu modificarea ceasului inapoi acum cateva zile..al meu a ramas in urma cu o ora, am 2 potentiometre as zice, cel dreapta pentru resetat km la 0 si cel stanga banuiesc ca pentru timp ora ..insa il apas si nimic, cum dau ora inapoi? Masina e o skoda octavia 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu apesi Caline....rasucesti .

Spre stanga : ora....spre dreapta minutele.

Uite....reglajul se face la fel....numai ca la Fabia este doar un buton....

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Cred ca la mine e stricat cel stanga...fiind langa ceas pe el il consider responsabil pt reglaj ora.. buh ..nu face nimic rasucit ..din pacate..trebuie sa astept vara :) . Mersi din nou miss Carmen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noaptea la 00:00 scoti borna si o pui la loc :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tare... dar asa este.... ori asa, ori scoti siguranta de la Instrument cluster.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos borna dar ciudat..exact la fel s a pus timpul :) ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica, vrei sa spui ca nu s-a dat la 00.00 ceasul ?

las-o mai mult timp, cu borna scoasa - chiar daca IC-ul se reseteaza instant, la deconectarea alimentarii.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am si eu o problema cu clusterul. Am instalat acum doua zile un subwoofer si de atunci, la interval de 2-3 ore de cand scot cheia din contact, mi se reseteaza trip computerul (viteza medie, consumul mediu si timpul de condus). Inainte nu facea asa. Stie cineva de la ce sa fie? E vreo setare pe care trebuie sa o fac sa tina minte datele?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine doar daca tin apasat se face reset..normal el ar trebui sa tina minte ..9999 km ..sau ceva de genul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot asa facea si la mine iniante...parca la 3000 km se reseta. Dar nu asta conteaza. Eu am intrebat daca stie cineva motivul pentru care face asa acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine amandoua se resteaza atat 1 cat si 2. Daca ti se resteaza singur nu e normal, asta iti dai seama din capul locului, ce poate sa provoace asta..nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu o problema cu clusterul. Am instalat acum doua zile un subwoofer si de atunci, la interval de 2-3 ore de cand scot cheia din contact, mi se reseteaza trip computerul (viteza medie, consumul mediu si timpul de condus). Inainte nu facea asa. Stie cineva de la ce sa fie? E vreo setare pe care trebuie sa o fac sa tina minte datele?

Multumesc.

in mod normal, asa trebuie sa lucreze BC1 - daca la tine asa face BC2, inseamna ca e o problema.

La mine doar daca tin apasat se face reset..normal el ar trebui sa tina minte ..9999 km ..sau ceva de genul

Nu trebuie sa tina atat.

Tot asa facea si la mine iniante...parca la 3000 km se reseta. Dar nu asta conteaza. Eu am intrebat daca stie cineva motivul pentru care face asa acum.

BC2-ul, da... BC1 - dupa cateva ore. Trebuie verificat un pic - sa nu fie de la lipituri reci, etc. Lasa BC-ul pe 2 si urmareste-l mai mult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!