Jump to content

Martor portbagaj deschis merge tot timpul/nu merge lumina in portbagaj


Xeo
 Share

Postare recomandată

Am deja vreo 10 ore de cand citesc prin mesajele astea...am descoperit multe si marunte...de ex ca doar tot sunt la acest topic...si eu am luat un passat si nu mergea becul din portbagaj...nesemnificativ pana vine seara si ai de cautat pe acolo...am incercat sa schimb becul dar fara succes (tot nu a functionat)...m-am lasat pagubas...intr-o seara am lasat cheia in contact pe prima treapta si am mers sa scot ceva din portbagaj in acea clipa am avut o mare surpriza...functiona becul...acuma poate din cauza contactului sau poate din cauza acelui contact...precizez ca la deschiderea usilor nu functioneaza acel bec si nici plafoniera din fata doar cele doua becuri din spate de la pasageri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    17

  • C o s m i n

    10

  • r4ulik

    9

  • butco

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Becul din spate este independent de celalalte. Pentru becurile din fata vezi daca comutatorul de pe plafoniera este in pozitia corecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Comutatorul de la plafoniera este pozitionat corect...problema e ca nu se aprinde cand deschid usile numai cele 2 becuri din spate, s-ar putea sa fie ceva scurt pe undeva sau ceva de genu asta?

sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr pe bord iti arata cand deschizi usile din fata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe bord nu apare nimic cand se deschid usile si nici portbagajul...desii am display de ala....ar trebuii sa-mi arate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA nici o usa? Cu contactul pus?

Atunci ai o problema cu switchurile de la usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La B5 (vad dupa motor ca e B5), doar la portbagaj, la Variant te anunta de hayon deschis (...si nu la toate). In rest nu te anunta.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

E 3B5 masina....tot nu i-am dat de cap dar acum ca am scapat de sesiune am sa-i dau mai multa atentie si o sa rezolv problema...revin cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
ursachicatalin

Mi se aprinde lumina in portbagaj...dar nu si martorul din bord. Nu o avea funcția asta? La o bora tot cu minidot ii arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are.

Exista un topic undeva in aria asta, pe acelasi subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuplenicianu

Salut. Scuze de off, dar m-am chinuit jumatate de zi si a ineput ploaia...asadar am abandonat lupta.
Ce am de facut: am dat cu spatele si l-am busit pe unul. Am spart luneta si e intr-un colt busit portbagajul, al masinii din semnatura. Un Passat din 2004 break gri.

Am cumparat sh un portbagaj cu tot cu luneta si m-am apucat sa desfac la cel vechi. Ideea e ca pe langa portbagaj mai trebuie sa montez si o oglinda pe dreapta si stopul dreapta.

La portbagaj e o problema, m-am apucat sa desfac firele si am inchis usa, acum ea e inchisa (dar cu luneta sparta..) si nu il pot deschide. Ca sa montez usa cealalta trebuie sa dau jos si motorasul de la stergator...si incuietoarea.

Scule cum nu prea am...si nici banisori foarte multi...va intreb...contra unei sume modice...e de acord cineva sa ma ajute sa il fac?

Voi va pricepeti mult mai bine si poate aveti si scule. Scule, pe langa imbus stelat, surubelnite...nu stiu ce ar mai trebui...dar cu cat mai multe cu atat mai bine. De mentionat ca un imbus stelat, un surub al incuietorii pare dus...nu stiu cum o sa-l desfacem...cred cu patentul.

Mai bine imi rupeam o mana..un picior decat sa patesc ce am patit cu asta. A stat la munca, am facut drumuri...iarasi am dus-o la munca. Acum e in curtea unui coleg...ca fara geam in spate nu o pot lasa in fata blocului.

Multumesc anticipat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

buna seara.ma ajutati cu un cod pt swich-ul iala portbagaj ? cod motor ajm.multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cu tot cu yala, la modelul asta de Passat - din pacate - doar sa o desfaci si sa adaptezi un switch din modelele existente pe piata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi.o sa iau o iala atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA B5 sedan nu e cu totul, se poate schimba doar switchul.

 

8D5959489 60 lei.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este - doar ca nu am vazut unde scrie sedan.... am avut senzatia ca e Variant - asa cum sunt cele mai multe.

 

deci, daca e Sedan, ai codul dat de bundy, daca e variant, pica varianta asta...  :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E variant.nici o problema,cred ca cu 50 lei rezolv o yala cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, la mana a doua..... din pacate nu poti garanta ca switch-ul e bun... sau cat te tine. Mai bine iti cumperi unul - pana in 10 lei unul mai bun - si il adaptezi.

 

acum, cum iti e mai usor tie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e mai greu cu electronica la mine... o sa schimb yalele pana gasesc una buna.mersi pt sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e o problema de electronica..... ci de electrica si mecanica. Altfel, cum consideri tu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot da iau orice fel de swich pt hayon sau este vreun model anume pe care sa il adaptez ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PArca spuneai ca iei yala cu totul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai intreb si eu.sa am alternativa.am vazut un diy si nu e chiar asa de greu de adaptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat o yala second la pret bun.la cea veche o sa iau un swich si o sa il adaptez sa o am de rezerva.acum am lumina in portbagaj.totusi nu imi afiseaza martorul de portbagaj deschis.nu o avea?probabil , pt ca nu imi apare pe bord nici la punerea contactului.clusterul e un immo 3 minidot.toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai montat ceasuri immo3 pe masina ta - da, trebuie facute ceva modificari ca sa iti afiseze portbagaj deschis. Masina ta a venit cu ceasuri immo2 de fabrica.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!