Jump to content

Comutator Lumini B5 - Cum Se Scoate


caisa
 Share

Postare recomandată

Salut,

a inceput de ceva timp sa-mi faca probleme comutatorul de lumini.

Adica uneori nu aprinde iluminarea bordului ( plus ledurile alea din interiorul lui plus alea de la butoanele iluminate) si alte ori proiectoarele. Daca il gadil nitel o ia...

Nu e probleme mere dar ma deranjeaza.

Daca ati mai patit vreunul asa ceva si cum ati rezolvat-o?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comutatorul ala se poate scoate destul de usor. Pe pozitia inchis apesi pe el si incearca sa il rotesti spre stinga si sa tragi de el. Nu prea tare ca nu vrem sa stricam ceva. Ca sa ai acces la el fara sa il scoti, poti demonta bordul in zona respectiva. Ai citeva suruburi de desfacut. Sau poti incerca sa desfaci numai partea laterala a bordului care se scoate foarte usor si nu e prinsa decit in ceva cleme. Se baga o pirghie acolo si se desface.

Ma gindesc ca de la atitea socuri poate au iesit contactele de pe acolo sau joaca.

Daca tot vine weekendul, fa-o ziua pe lumina intr-o simbata sau duminica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, iese destul de usor dupa ce desfaci partea laterala (care acopera sigurantele). Oricum, la prima vedere pare o piesa destul de solida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Cum ai desfacut "partea laterala (care acopera sigurantele)"?

Eu m-am chinuit un pic si am renuntat de frica sa nu se rupa ceva. A iestit din clema de jos is aia de pe mijloc, dar din aia de sus nu vrea. E prinsa altfel cea de sus sau trebui sa mai insist? Care e treaba cu parghia?

Am un zornait in bord, ceva care la curbe sau denivelari pocneste pe acolo si vreau sa ma dumiresc....

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe marginea capacului gasesti un un mic decupaj cat pentru o surubelnita. Bagi surubelnita acolo si tragi in afara de capac.

Fara frica, nu se rupe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa e... Am lasat frica la o parte si am tras pana a iesit. Aveam insa nevoie de confirmare ca nu e vre-un mcanism care imi scapa, ptr ca am mai patit-o in diverse randuri sa fortez si sa se rupa cate ceva.

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salut.am si eu o intrebare la un passat b5 cand aprind luminilesi vreau sa aprind si farurile de ceata nu mi se mai aprinde la comutator ledu verde.aveti idee de ce???/ :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca proiectoarele merg, s-a ars LED-ul sau rezistenta lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DIn ce stiu eu, nu e led in comutator care sa se aprinda cand e pe proiectoare. Dar se poate monta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da este led la pozitia pt proiectoare si se aprinde verde spre deosebire de celelalte semnificatii care se aprind rosii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate dsf ... exista led acolo. Mie mi se aprinde verde cand aprind proiectoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Licht schalter platine:

post-8441-1268408680_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Stie cineva daca merge blocul de lumini "cu proiectoare de ceata" pe fata pentru model cu bec de ceata doar pe spate!?Al meu s_a stricat si nu gasesc decat pt model cu proiectoare de ceata pe fata.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala care are proiectoare fata, are si pentru spate.

Deci da, merge. Si daca pe viitor vrei sa-ti montezi si proiectoarele pe fata, nu mai trebuie sa schimbi blocul de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca merge blocul de lumini "cu proiectoare de ceata" pe fata pentru model cu bec de ceata doar pe spate!?Al meu s_a stricat si nu gasesc decat pt model cu proiectoare de ceata pe fata.

Merci

 

varianta buna .... mai greu este invers, cand ai proiectoare si gasesti fara.

 

Ala care are proiectoare fata, are si pentru spate.

Deci da, merge. Si daca pe viitor vrei sa-ti montezi si proiectoarele pe fata, nu mai trebuie sa schimbi blocul de lumini.

 

+1 - sa-ti montezi si proiectoare, in timp.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspunsuri!

Pt moment am reusit sa_l fac sa refunctioneze pe al meu,curatand pinii care pareau un pic oxidati,in schimb pe pozitia 0 se aprinde faza scurta!!! :lol: ...am reusit un DRL fara sa vreau!O sa il schimb in curand pt ca sunt sigur ca o sa pice de tot mai devreme sau mai tarziu.Merci inca o data pt raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna, nu am gasit alt topic mai potrivit, asa ca intreb aici...

A desfacut cineva comutatorul in doua? Ce se afla in el?

Eu vreau sa il repar ptr ca nu mai imi aprinde pozitile fata si spate de pe patrea stanga.

Al meu ii aftermarket cu chrom etc ... chinezarie... dar arăta mândru... acum am pus cel oem deci l-as desface asta in speranta de al repara. Ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e complicat, doar ca necesita indemanare - Ninu, daca te pricepi si ai rabdare, te bagi la el - daca nu, asculta sfatul lui Cosmin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poze nu pare foarte dificil dar avand in vedere ca ii chinezarie, plasticul ii foarte fragil... o sa ma mai gândesc daca nu macar sa iau butonu cu chrom sa il montez pe cel oem. Si oricum dupa ce il desfac tot nu stiu ce sa ii fac.

Bine ca nu am aruncat comutatorul oem.

Merci de timpul accordat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tu chiar crezi ca butonul chinezesc potriveste pe mecanismul oem? Poate adaptat/lipit.

Ia pune o poza cu celebrul buton, sa vada si ochiul nostru ce crom ai tu pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur nu merge direct.... are imitatia de aluminiu, cum au toate cele chinezesti, mai mult ca sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa pun cand termin munca, cum ziceam ii chinezarie, are imitatie crom. Butonu/tija comutatorului ii mai groasa seamana cu cel de B6. Ma gandeam la adaptare, in cazul in care se "imbina" pe tija subtire a celui oem.O sa fac poze.

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e?

 

$_57.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa,

post-39904-0-08948300-1435145888_thumb.j

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!