Jump to content

Joc Volan


faty
 Share

Postare recomandată

Am o problema la directie.. volanul are un joc de vreo 15 grade in care nu influenteaza directia, asta sa zicem ca n-ar fi asa o mare problema. Problema e ca in mers volanul are un joc destul de puternic ( vibreaza ), la viteze mari ma chinui sa tin bine de el.. Stiit cumva din ce cauza ar putea fi ? Piesele de la directie, bucse, capete de bara le-am schimbat de cateva saptamani.. Cineva mi-a spus ca s-ar putea sa fie deformate jantele si de la asta sa am joc.. e posibil ? Vreau sa merg intr-un service sa reglez directia si apoi sa echilibrez rotile dar as vrea sa-mi fac si io idee la ce sa ma asptept, care ar putea fi cauza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e foarte posibil sa fie patrate jantele, sau daca nu sunt cele originale ale masinii si nu ai inele de centrare sa fie jantele centrate din prezoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial, ar trebui ca dupa ce schimbi piese la roti, ca bucse, bare de directie, pivoti, ar trebui sa mergi la un atelier specializat sa iti regleze toate unghiurile rotii, dar nu inainte sa iti echilibrezi rotile. Plus ca poti sa ai joc pur si simplu in caseta de directie, care se mai poate slabi sau strange dintr-un surub de pe caracasa casetei,undeva prin spate, cum te uiti de sus.

Bafta! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca e caseta de directie. Dupa cum se manifesta asa inclin sa cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Cam ce ai tu am avut si eu si am aminat o vreme si sa lasat cu schimbat caseta de directie si bielete.Totusi nu te juca cu directia e vorba pina la urma de viatat ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu ma joc.. doar vroiam sa stiu daca e o problema de echilibrare + reglaj directie sau daca mai trebuie schimbate ceva piese.. Azi, sau cel tarziu maine ma duc la reglaj ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tind sa cred ca e un joc din caseta de directie care poate fi foarte uzata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost dimineata la echilibrat jantele.. momentan nu simt nici o imbunatatire.. acelasi joc.. pe luni am programare la reglat directia.. daca nici dupa nu sesizez nici o diferenta cred ca ma duc sa-i ieu la suturi in **** pe mecanicii care mi-au schimbat directia..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost dimineata la echilibrat jantele.. momentan nu simt nici o imbunatatire.. acelasi joc.. pe luni am programare la reglat directia.. daca nici dupa nu sesizez nici o diferenta cred ca ma duc sa-i ieu la suturi in **** pe mecanicii care mi-au schimbat directia..

mai bine dute la alt service si spunele sa se uite la cuplajul cardanic de la coloana de volan,caseta de directie si la bielete de directie sau capetele de bara, daca nu au nimic sar putea sa fie rulmentii de pe fata daca au joc se simte ca si cum ai avea biletele sau capetele de bara duse....bafta :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost aseara la reglat directia.. si in sfarsit pot spune ca am simtit imbunatatiri.. jocu' care era s-a redus foarte mult desi mie mi se pare ca mai are putin ( poate is io paranoic ).. Daca nu tin volanul in mana si dau peste ceva denivelari directia masinii se schimba.. poate e ceva normal, eu am fost obisnuit cu o coapta de dacie care mergea inainte indiferent cum tineai volanul :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!