Jump to content

Sunete Ciudate Pe Liber La Relanti 12 12v


georges
 Share

Postare recomandată

Ar putea fi si alte lucruri, dar cum nu vad masina, nu am cum sa-ti spun exact care e problema. De exemplu, daca ai o bibina de inductie arsa, motorul va merge in 3 pistoane si comportamentul motorului se modifica substantial, trepideaza, e zgomotos, merge in hopuri si nu are putere. N-ai spus totusi de asemenea simptome, asa ca sa speram ca scapi doar cu racordul flexibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu cand motorul merge prost, am avut dacie pe la inceputruri.De la motor nu se aude absolut nici un zgomot si nici de la roata, vine de undeva din podea, in dreptul scaunului din dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E oarecum clar atunci, mergi si verifica racordul flexibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.astept sa pun la punct ultimele detalii, cu cei de la service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu masina, se desprinsese toba, sambata a cedat de tot asa mi-am dat seama!Multumesc tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine ca ai rezolvat, deci pana la urma a fost de la evacuare, chiar daca nu de la racordul flexibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut . sunt nou pe acest forum si din pacate caut o rezolvare la o prob  pe care o am la masina .detin un seat ibiza 1.2 12v  64cp motor BME .nu rezolv cu trepidatiile la ralanti. pe diagnoza nu apare nimic, bujii noi ,bobine ok verificate in service test compresie ok ,clapeta acc curatata si adaptata pe tester ....o parere... ceva o idee?va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mecanicul mi- a spus ca nu iese nimic la diagnoza si nici zgomote specifice nu sunt .masina merge perfect ,doar la ralanti apar trepidatiile. l-am intrebat si eu despre asta.. mersi ptr interventie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia se verifica fizic. Daca la diagnoza nu iese nimic inseamna ca nu sunt nici rateuri (missfire), asta daca s-a facut diagnoza cum trebuie.

Cauzele posibile pentru relanti neregulat sunt: bujii, bobine inductie, filtru benzina, distributie sarita de la punct, benzina proasta, injector/injectoare defecte.

Masina nu se diagnosticheaza pe forum si in nici un caz nu se repara astfel. Daca mecanicul nu mai are solutii, schimba-l, e clar ca nu e suficient de bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu si am de gand sa mai fac o verificare la alt service .oricum multumesc .ar fi al treilea service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

raduibiza poate se fie si de la clapeta de acceleratie,curata ai sa vezi ca nu mai face,eu am tot un 1,2 12v dar AZQ si am avut aceleasi simptome dar dupa ce am curatat clapeta sa rezolvat


eu am o problema cu incalzirea de la sonda lambda 1, de un an si ceva nu ii dau de cap

17511-oxygen(lambda) sensor heating;B1 S1

p1103- 35-00 - performance too low

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clapeta am curatat o si adaptat o. Am fost la reprezentanta la seat si am verificat masina de 2 ori ,prima data teste ,diagnoza computerizata , test compresia verificare catalizator ,sonda EGR. Totul a iesit ok/A doua oara verificare  tampoane motor bucsele sunt noi, articulatii ok nimic  in neregula .bobine noi  bujii noi....totusi o usoara trepidatie la ralanti  care a aparut acum vreo 2 luni... masina merge perfect...doar la ralanti se simte acea trepidatie .cred ca o sa ma obisnuiesc cu ea ..asta e oricum nu mai stiu  ce sa verific la ea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!