Jump to content

Siguranta Stopuri Frana Se Arde Des


sorinc
 Share

Postare recomandată

Siguranta de la stopurile de frana se arde foarte des. Cand a aparut prima data problema s-au aprins in bord martorii de ABS, ASR si bujii incandescente (spirala), iar la scanare a indicat o eroare la switch-ul de la pedala de frana. Dupa ce schimbam siguranta mergea fara probleme pana incepeam sa utilizez frana ceva mai intens, cand se aprindeau martorii ABS si ASR si dupa o vreme se ardea din nou siguranta.

Am schimbat switch-ul de la pedala frana si totul a mers bine cam o saptamana, dupa care inceput din nou sa se arda siguranta. Acum imi vine greu sa cred ca s-a dus asa de repede switch-ul.

Aveti ceva idei ce ar putea fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e swich-ul, verifica daca becurile de frana fac bine contact (contact cu intermitenta creste consumul), sau o punere la masa undeva pe circuitul de frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca siguranta are valoarea indicata de producator. Daca are o valoare mai mica se arde mai repede, asta ar putea fi cauza.

Modificat de BogdyS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are valoarea corecta (10A). Am pus si una de 15A, dupa ce s-au terminat cele de 10A, si s-a ars instantaneu. Banuiesc un scurt pe undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur in cazul asta ia o supraincarcare a circuitului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e si cazul tau, dar un Golf al unui prieten avea exact aceeasi problema.Avea schimbate stopurile cu unele clare si intra apa in aste noi si "smechere" :icon_thumright: Apa se scurgea exact catre becul de frana si mereu ii ardea sigurantza.Nu era nimic vizibil de afara, dar cand am desfacut am gasit lamelele coxate de la apa si umede...Dupa ce le-am umplut cu silicon :D s-a rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca am gasit problema: era un pe traseul care duce la stopul montat pe hayon.

A trebuit sa schimb hayonul si care in orice service romanesc care se respecta nu s-au mai obosit sa monteze cum trebuie mansoanele de cauciuc care protejeaza firele la intrarea in hayon (macar daca nu ar fi fost un service cu pretentii, agreat RAR, VW). Asa s-a ajuns, in urma inchiderilor/deschiderilor repetate, sa se duca invelisul firului, din fericire numai un singur fir. Bagat banda izolera, montat mansoanele cum trebuie, iar acum vad ca merge cum trebuie. Sper sa o tina tot asa.

In concluzie, daca apar probleme, se cauta mai intai in zonele in care s-au facut interventii in service-urile romanesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

salutari am si eu o mica problema:

totul a inceput sambata trecuta cand ma mancat sa umblu la becurile din spate (stop frana, semnalizare, ceata,), deci am umbalt ca nu mergea becul de ceata, am schimbat becul, si dupa aceea supriza nu au mai mers pozitile pe partea soferului sapte si fata, desfacut din nou chestia aia cu becuri curatat, schimbat becuri , schimabt siguranta sa rezolvat , dar intre timp cum tot verificam eu acolo, sa vad daca totule ok , pe spate stanga , piscat frana de mai multe ori sa vad daca functioneaza , suprprizaaaaaaaaaaa, nu se mai aprind acum becurile de la frana, nici stanga nici dreapta, nici hayon, si azi in plus mi a aparut in bord si semnul spirala (palpaie tot timpul)

Deci habar nu am ce are , cred ca martorul ala spirala sa aprins din cauza ca nu merg becurile de la frana asa zic eu,

o rugaminte ma puteti ajuta careva cum faca sa scap de problma,

care mamadracului (scuze limbajul) e siguranta de la stopurile de frana , ca habar nu am ?

ma dispera chestia asta, eu sunt genul de om ,care at cand nu functioneaza ceva la masina nu ma pot odihini nopatea :(:(:(

ce sa fac ?

multumesc de intelegere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari am si eu o mica problema:

totul a inceput sambata trecuta cand ma mancat sa umblu la becurile din spate (stop frana, semnalizare, ceata,), deci am umbalt ca nu mergea becul de ceata, am schimbat becul, si dupa aceea supriza nu au mai mers pozitile pe partea soferului sapte si fata, desfacut din nou chestia aia cu becuri curatat, schimbat becuri , schimabt siguranta sa rezolvat , dar intre timp cum tot verificam eu acolo, sa vad daca totule ok , pe spate stanga , piscat frana de mai multe ori sa vad daca functioneaza , suprprizaaaaaaaaaaa, nu se mai aprind acum becurile de la frana, nici stanga nici dreapta, nici hayon, si azi in plus mi a aparut in bord si semnul spirala (palpaie tot timpul)

Deci habar nu am ce are , cred ca martorul ala spirala sa aprins din cauza ca nu merg becurile de la frana asa zic eu,

o rugaminte ma puteti ajuta careva cum faca sa scap de problma,

care mamadracului (scuze limbajul) e siguranta de la stopurile de frana , ca habar nu am ?

ma dispera chestia asta, eu sunt genul de om ,care at cand nu functioneaza ceva la masina nu ma pot odihini nopatea :(:(:(

ce sa fac ?

multumesc de intelegere

multumesc R_a_z_v_a_n

era arsa siguranta S13 de 10 A

am inlocuit si gata sa stins si martorul spirala din bord

acu pot si eu sa dorm linistit :))))))))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am o problema si mai enervanta,astazi in timp ce ma plimbam cu masina mi se apride intermitent spirala de buji in bord,ajung acasa si citesc pe forum ca se intampla treaba asta cand nu merge un bec de la stopul pe frana,ies afara pun pe cineva sa calce frana nu merge nici un bec nici banda de leduri din mijloc, nimic,dau jos swichul de la pedala il desfac ,curat,sprai de contact,montez nimic,tot se apride spirala si nu merge stupul pe frana,am verificat si sigurantele,nu stiu care sunt de la stopul pe frana,dar nu am avut nici unul ars,care ar putea fi problema?Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot nu inteleg care este simbolul stopului pe frana,mai sunt undeva ceva sigurante?in afara de cele de la panou,acolo sunt toate ok,cat despre mufa ce intra in senzorul de la pedala,intre ce fire sa fac contact ca sa imi dau seama daca e sau nu senzorul de vina,l-am desfacut nu pare sa fie defect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat sigurantele,nu sunt arse,in schimb am fost la electrician si a spus ca un fir ce duce catre stopuri e intrerupt undeva,a facut o punte acolo la mufa si acuma merge,a disparut si semnul de la buji,nu prea imi plac improvizatile astea dar a avut timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!