Jump to content

Consum de motorina 1.9 TDI - 90, 101, 115, 130, 150 CP


Diesel
 Share

Postare recomandată

Motor BKD cuplat la transmisie DSG

Traseu: Predeal - Bucuresti (Baneasa Shopping City)

Date:

3.9 l/100 km - consumul mediu

57 km/h - viteza medie

2 ore 30 minute - durata calatoriei

image226wn7.th.jpg

O fi bine? O fi corect???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine, si eu scot 3,7%, pe un drum asemanator, adica mai la vale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cluj-Alba-Cluj 6.0 %

intre -8 si -3 grade

mers fara mila pe mizeria de azi dimineata de pe drum plina cu clorura de calciu (sau cu ce naiba dadusera astia dupa ninsoare)

masina arata infect dupa :icon_cool: zici ca e camuflaj polar....:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am totusi dubii in privinta corectitudinii informatiilor despre consum pe care le da calculatorul. Cel putin la masina mea. Pe BC2 urmaresc consumul intre 2 plinuri si cand compar valoarea indicata de acesta cu ce imi da calculand pe hartie, am mereu diferente de cel putin 1 litru. Adica BC-ul imi arata mai putin decat imi iese din calcule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul asta, poti sa "corectezi" BC-ul... se poate face cu vag-com sa arate intre 85 si 115% din cat crede el... daca-ti arata prea putin, poti sa-l pui la ceva gen 110% ca sa arate ceva mai aproape de realitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Targu Mures - Budapesta 4 persoane + bagaje am alimentat dupa 960 Km parcursi din care cca 150 km am facut prin Budapesta. Initial am reusit sa indes in rezervor 62 l la Tg Mures chiar in drum spre bezinarie s-a aprins becul rosu, la intoarcere in Alesd 58 l. Facand un calcul am ajuns la un consum de 6,04 l/100KM, nu am BC.

Distanta intre Tg-Mures si Budapesta 530 km dus 7ore 10 min intors 8,30 ore am prins si ninsoare la intoarcere si am avut si o pana in rest am facut doar cate o oprire pentru efectuarea necesitatillor fiziologice, traget voi concluziile despre stilul de mers :icon_thumright:.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu in 1.4 MPI Fabia am inghesuit 60 litri desi rezervorul e de 45

in schimb in Fabia TDI nu mai merge figura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca acum iarna.....ca altfel benzina se dilata mai mult ca motorina si o cam pierzi :icon_thumright: pe langa buson daca pui mai multa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul dupa acte are 62 litri capacitatea rezervorului. Zona rosie inseamna 8 litri din cate stiu eu asa ca daca ai rezervorul uscat poti baga linistit 70 litri. Prin apasarea cu pompa a acelei supape de aerisire mai intra 2-3 litri. Eu am bagat motorina pana am vazut cu ochii ca era pana la buson asa ca sigur era plin. Am citit undeva pe acest forum ca unul cu loganul a dat in judecata o benzinarie ca i-a intrat parca cu 6 litrii mai mult in Logan ca si cat este specificat in datele tehnice a masinii. A primit un act doveditor de le Automobile Dacia SA si a castigat procesul.

Fata de stilul meu de mers cu care am scos eu 6,04 L/100km cum am descris mai sus, sunt ferm convins ca cu un mers batranesc cu maxim 100 km/h in a 5-a poti scoate un 5-5,5km/100km. Al meu nu inghite mai mult de 7,5-7,8 l in mediu urban dupa calculele mele dar nu este foarte corect ca nu am masurat asta cu rezervorul plin ci de la rosu la rosu cu 20-30l alimentati.

Asa ca cei care au motorizare 1,9 TDI si mai ales nu 4 MOTION care consuma cu cca 1 litru mai mult/100 km, dupa parerea mea consum peste 10 litri este putin cam mult. Nu cred ca aceeasi motorizare are diferenta de consum de 2-3 litri/100km.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ştiam şi eu că intră aproape 70litri. Şi eu apăs acel buton şi fac doar plinuri ochi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce se ghideaza Vag-Com si dupa ce BC-ul? Este undeva un senzor, in rezervor care masoara cantitatea de motorina consumata (nu prea cred), sau doua pe conducte si face direrenta intre debitul de pe tur si retur, sau face niste calcule inteligente comparand gazele emanate, aerul absorbit, temperatura combustibilului, turatia motorului... ?

Exista un senzor dedicat care masoara volumetric combustibilul care intra la injectoare?

Daca stie cineva cum masoara ECU consumul il rog sa ma ilumineze si pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu vag-com, la instruments si dup-aia adaptation sau ceva de genul, nu mai stiu pe de rost... si dup-aia, umbland prin canalele respective gasiti si calibrarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut eu ceva acolo. Una era pentru a afisa "Rezervor gol" la anumiti km de autonomie. Sper ca nu te refereai la aia. Mai e de cautat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca acum iarna.....ca altfel benzina se dilata mai mult ca motorina si o cam pierzi :icon_cheesygrin: pe langa buson daca pui mai multa

nu

a fost vara la 35 grade, inainte sa trec granita la hotomanii de bulgari in drum spre greci

nu prea cred ca a avut timp sa se dilate....;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e normal un consum de 8 litri la suta in oras pe masina din profil?

conditii: masurat la pompa (nu am BC) oras Zalau, distante f. scurte - rar ajunge motorul sa treaca si de ~60 grade, accelerari lente, schimbat la 2400rpm, multa frana de motor.

consum extraurban estimez undeva in jur de 5.5 cu destul de multa talpa, schimbat la minim 2600, viteza minim 70km/h si maxim 130. la fel: folosesc cat pot de mult frana de motor.

Intreb daca e bun consumul pt. ca acest motor e foarte laudat pt. economie. Totusi e iarna si asta conteaza mult, nu?

Pe autostrada la 130-140 masina cu 2-4 persoane cat ar consuma? Daca imi raspunde un posesor ar fi super, daca nu stau si rasfoiesc :)

Modificat de GIZMO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti pe acolo cu calculele

pe autostrada cred ca ai cam 7% in conditiile alea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU doresc sa ma bag in seama.

Nimeni nu stie unde-cum-prin ce se masoara consumul?

Daca am sti cu toti si ne am pune capul la un loc am descoperi noi de unde pot aparea erori/tolerante.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum masina din semnatura:

Bucuresti-Fieberbrunn (Austria) si retur, total 3480KM 6.2%

In principiu temperaturi sub 0 grade, 2 persoane in masina, viteza medie pe tot traseul 84km/h. Eu zic ca e un consum rezonabil tinand cont ca avem in portbagaj o greutate de ~100-150kg si la dus si la intors.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ GIZMO Am acelasi motor ca si tine si intr-adevar in oras poti ajunge si la 8l/100km totul tine de trafic si de stilul de condus. Personal in oras am scos cel mai putin 6.3 iar cel mai mult aproape 10, deci tot ce pot sa-ti spun e ca, consumul tine de f multi factori.

In afara mers pe autostrada, 13o-140km/h 4 oameni in masina, aprox 6l/100km. In general am observat ca la tipul asta de motor (ALH) daca nu depasesti 120-130 poti scoate un consum f bun, gen 5-5 si ceva, in schimb daca te grabesti f tare si o tii numai 170-180 bea si 8-9l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe autostrada cred ca ai cam 7% in conditiile alea

nu se poate asa de mult ;)

am venit din germania (1700km in total) cu vectra 1.6 101CP 2 persoane, 4 roti rezerva si portbagaj full full cu 7.5 litri masurat la pompa (in germania consumul a fost usor peste 8) dar am si venit cu minim 120-130 ceea ce nu voi face acum pentru ca va fi un tur al Italiei.

eu sper undeva la 6 :Driver:

Modificat de GIZMO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nam bc sa vad consumul dar consuma cam 8% in bucuresti si cam 6% la drum lung dar am bagat vag com-ul si am masurat consumul la relanti si cred cai stricat ceva cami ara cand e rece motorul la 20grade 1.20l\h dupaia pela 35grade 0.80l\h 45grade-0.60l\h si dupa 55 grade 0.40l\h am dat drumul si la faza lunga si la clima la maxim fara ECON si tot 0.40l\h arata mai are scapari de se ridica la 0.60l\h pentru 1-2 secunde pe P ca am triptronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!