Jump to content

Consum de motorina 1.9 TDI - 90, 101, 115, 130, 150 CP


Diesel
 Share

Postare recomandată

salut mie imi consuma alh-ul cam 8-9 in oras in ultima vreme si cam 6 in afara mers linistit 100-120 ,la ultima scanare acum o luna mi sa spus ca am debitmetrul defect (nu mai citeste decit pina la 500mb )sa fie asta cauza,parca nu mai recunosc masina peste 7 nu lua in oras inainte si in afara 4.5 la 120-140,miine schimb debitmetrul ,sper sa revina la normal :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ASV 110 CP

consum mediu 6.2 l

asta dupa un drum de 900 km din care doar 250 km au fost la drum intins

restul prin orase si prin munti vit 1 si 2 mai rar 3

zic eu destul de bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde va ia voua 4,5% afara ALH ? Mie imi ia 6%. Si in oras 8...9% !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cam atata ia un ALH in afara 5%. Daca iti ia 6% inseamna ca conduci sportiv :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ALH SKODA OCTAVIA Bucuresti-Paris si inapoi am obtinut 5.1%. Consuma mai putin decat noul Audi(cu care trebuie sa recunosc ca numai incet nu merg).In Bucuresti la drum in fiecare dimineata intre 8.5-8.7l dar plec din Pantelimon Delfinului-Universitate- Dorobanti si ajung in Pipera(Dimitrie Pompeiu 9-9A).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bombanitorule dar ce motor are scoda aia 1.4 ? la consum de 5l\%km ?

eu am scos nurenberg-bucuresti 6% cu 140-160KmOra cu pasat 1.9 tdi 115cai

Modificat de Corsar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am un amic tot cu ALH, tot Golf Variant, si tot in jur de 6& ii ia la drum fara s-o fugareasca ! Cum faceti voi de ia 5% ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La viteza constanta de 90km/h consuma 3,9l,iar la 120km/h consuma 5,4l.Acum intelegi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bombanitorule dar ce motor are scoda aia 1.4 ? la consum de 5l\%km ?

eu am scos nurenberg-bucuresti 6% cu 140-160KmOra cu pasat 1.9 tdi 115cai

Motor de 1.9TDI 90 hp stock dus la 118 cu chip tuning, acum are 70.000 km si e din Dec 2004.

Afara merg cu tempomatul dar acelasi consum il aveam si acum un an cand nu avea.

Modificat de BOMBANITORUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mcornel, tu vorbesti de ce-ti indica computerul pe bord (eu n-am asa ceva), dar fac plinul, merge 400...500 km si iar fac plinul (asta la mine la garaj, nu la peco), iar prin regula de trei simpla scot consumul. Consum 3,9 % poate cand e motorul nou !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vorbesc de consum de 5.2 l/100km Bucuresti -Paris-retur acum 2 ani cu 3 persoane in masina si mers calm, mai putin Germania unde nu am mers cu mai mult de 160km/h si Franta unde nu am mers decat pe drumurile nationale, deci max 100 km/h si in rest cu viteza legala, adica 130km/h autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mcornel, tu vorbesti de ce-ti indica computerul pe bord (eu n-am asa ceva), dar fac plinul, merge 400...500 km si iar fac plinul (asta la mine la garaj, nu la peco), iar prin regula de trei simpla scot consumul. Consum 3,9 % poate cand e motorul nou !

Nici eu nu am computer de bord,datele sunt din cartea tehnica;daca tu mergi 500km in oras si ti se duce un plin,ai probleme serioase.Eu am facut plinul,am 300km facuti de atunci si acul indicator este la mai putin de jumatatea partii superioare a indicatorului;aproximez ca am sa mai fac in vreo 500km.Masina mea are 12ani,mi-a scos un consum de 6,3%pe o distanta de 1250km,dintre care 2 treimi pe autostrada la viteza de 140-160km,iar o treime in oras.

Si inaca ceva,in cartea tehnica imi da un consum de 6,1% in oras,mai putin de 6,8% nu am scos niciodata,de obicei imi i-a 7,5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic in afara orasului deoarece in oras nu se poate face consumul..sa fim seriosi. Sunt foarte multi factori care influenteaza in oras. Vorbeam de plin facut (rezervorul nu-i gol dupa 400 sau 500 km) dupa parcurgerea a 400...500 km in exterior. Consum: 6% (5 persoane si ceva bagaje).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca un ALH pe o SO1 cu 77.000km la bord ( + chip) pe un traseu de 5300km Buc-Paris a scos 5.4%. Am avut viteza medie totala de 87km/h.

Am mers in HU, AT, B si FR legal iar in Germania si cu 120km/h dar si cu 190km/h(4200rpm), cel mai mult am stat pe la 3300 rpm cam 155km/h pe GPS.

In Romania ..... cum se merge nomal, pe Valea Oltului, Dealul Negru si Deva-Arad numai in a 3-a sau a -4 a de la 2000rpm pana la 4000+ in depasiri iar in rest a V-a.

Motor economic dar parca inca simt nevoia de ceva mai puternic.

Cui ii consuma ALH peste 6% la drum lung (peste 1000km in medie) are ceva probleme la motor sau nu foloseste toate vitezele. Am mers si cu schimbari la 2700 rpm si in limitator (4800rpm) si per total tot la 5.3-5.7 ma invart.

P.S. Prima data am facut drumul cand avea doar 5000 km la bord si nu m-am dat asa de tare la ea si a consumat 5.5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am schimbat debitmetrul si .... nu mai urca consumul peste 6% cind trec de 2000 de ture cum facea inainte acum si la 3000 daca stau cu ea constant scade la 4%,sa vad la un drum mai lung ce medie imi face dar cred ca incepe sa se cuminteasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu n-am reusit niciodata in oras un consum sub 7.5% de obicei ia cam 8 - 8.5 daca mai ma dau la ea se duce in 10. In afara cam 5.5. Nu am comp de bord.

sal am schimbat debitmetrul si .... nu mai urca consumul peste 6% cind trec de 2000 de ture cum facea inainte acum si la 3000 daca stau cu ea constant scade la 4%,sa vad la un drum mai lung ce medie imi face dar cred ca incepe sa se cuminteasca

Daca e debitmetru de vina cam ce simptome ar trebui sa aiba, doar un consum ridicat?

Modificat de rabbit85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum ridicat si motor fara vlaga, adica se tureaza normal dar pur si simplu nu trage, nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romania (Baia-Mare)-Grecia si retur in total ~5000km(umblat mult la greci)... fix 5L /100km

iar Katerini-Atena...5,5L /100km media afisata de BC, 93 km/h mers doar pe autostrada

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi 9.0l/100km, :D numai in oras si fix 100 km :P asta e se vede ca se apropie iarna si gerul... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari tuturor

De curand am un G4 Variant 1.9 ALH si pe ultimii 288 km am o medie de 3.7, majoritatea in afara orasului. Nu este cam putin?:Driver: Din experientele voastre poate arata CB consum mai mic decat cel real? Si cu cat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: Cred ca este cel mai mic consum inregistrat vreodata de o masina vw ;) tine-o tot asa si mai vorbim dupa :angry:

In alta ordine de idei am reusit sa imi schimb distributia(78000 KM) si am umblat si la reglajul fin al axei cu came,rezultatul...6,5l/100km in oras ...dar cu un mers de batranel... inainte de reparatie nu vedeam nuiciodata BC sub 8,5-9L/100KM:lol: am reusit sa fac sa scada si consumul la relanti de la 1,1l/h la 0,6l/h,pe vag com 0,4-0,6l/h :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Mai nou reuseam performanta de a scoate 11%, 12% in oras....Pana a mers un prieten cu masina mea si m-am panicat cat de subturat mergea pe la 1200 :P dar a scos 6% pe drum ce eu scot 8-9%...O mica diferenta la stilul de condus, fara acceleratii bruste si franari succesive, da o diferenta de 3%, verificat! Is a 3-a zi de condus cuminte si acul de la rezervor de abia misca :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conducand subturat constant nu faci altceva decat sa infunzi EGRul (ma rog racordul cu pricina) si sa ai probleme cu vanele care la un moment dat (candva) nu vor mai face cursa completa; plus ca mai trantesti si niste surgeuri daca accelerezi de acolo

pentru cativa lei nu stiu daca merita schimbatul de piese....

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!