Jump to content

Consum de motorina 1.9 TDI - 90, 101, 115, 130, 150 CP


Diesel
 Share

Postare recomandată

Ieri facut o ora de la Romana la Unirea pe la ora 3... Consum medie pe distanta asta 24.5%... Nice... :ninja: Nu stiam c-am V8 sub capota...:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum scot unii consumuri sa mici nu pot sa mi dau seama. eu cu masina din semnatura prin oras cam 9, si afara sub 7 nu am scos, dar mers destul de tare, depasiri, frane in curu lu altii, si din spatele masinilor tras tare de ea... si iar depasiri... 80 prin localitati si 120-160 in afara loc...

Este normal sau mi se pare mie cam mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul pare normal, mersul tau mai putin, scuze dar n-am putut sa ma abtin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok... mersi rotnic si cu mersu am o scuza e prima masina a mea, si deja e cam mult nu visam eu la asa ceva, cel putin asa mi se pare mie, imi place cum se comporta cum fuge... in concluzie imi place masina. sa de a domnu sa fac km cat mai multi si fara probleme si am sa mi schimb si stilu de mers ca nu ma caracterizeaza... eu fiind sofer de autocar;):))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina din semnatura ...

In Bucuresti:

rush hour - 8.5 - 9.0

light trafic - 7.0 - 7.5

In afara orasului:

4.5 - 5.0 (mers sportiv)

3.9 ( Predeal - Bucuresti, batraneste pe prima banda)

Azi am schimbat filtrul de aer (dupa 3000 km, majoritatea in Bucuresti). Era pamant in el.

Consumul in regim de light trafic a scazut la 5.5. Sunt curios de luni incolo ...

De asemenea consumul stand pe loc a scazut de la 0.7 la 0.6.

Modificat de WhiteFox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai dar ma gandesc mersu la turatie mica la drum lung nu dauneaza????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai dar ma gandesc mersu la turatie mica la drum lung nu dauneaza????

Dragilor, am aflat si eu ca softul folosit la service, are posibilitatea de setare a computerului de bord sa arate consumul real sau la 75% din cel real. Deci cand vorbim de consumuri, ar trebui facute la pompa ca sa fie cele reale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

setare a computerului de bord sa arate consumul real sau la 75% din cel real

Atunci asa se explica marea majoritate a consumurilor de pe aici... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@strab1 esti primul pe care il aud cu chestia asta.... Imi vine cam greu sa cred, la fel de greu imi vine sa cred si ca "mesterii" de la noi, stiu de treaba asta... si cu atat mai mult ma indoiesc ca ar stii sa modifice... Tu de unde stii? Cine ti-a zis? Ai vazut tu cu ochii tai? Ti-a demonstrat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti trebuie nu stiu ce scula sau soft ... vagcom face asta si se numeste adaptare. Dar se poate face in ambele sensuri. Se da in procente din ce calculeaza el si va afisa, de ex., 80% sau 120% din consumul calculat in mod normal. Nu se foloseste doar pt "manarii", ci si pt adaptarea (corectarea) consumurilor afisate, daca dupa consumuri facute in mod repetat "la pompa" se constata ca ce afiseaza este eronat...

Si da, cand cumperi o masina, daca esti f interesat de consum, tb verificat si daca e facuta vreo modificare acolo :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da consumul mediu se poate adapta. Dar intre anumiti parametri. Daca, cautati (multi vad ca nu stiu functia SEARCH) gasesti si cum si cu ce ustensile se poate face manevra. Dar...de ce sa te pacalesti pe tine asupra consumului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu Octavia Tour 1.9 TDI(101 cp ) fiind noua singurul drum de peste 1000 de km pe care am apucat sa il fac a fost Radauti-Halkidiki(Sithonia) si retur +plimbarile pe acolo 5.3-5.4 /100 km mers destul de tare mai ales pe portiunile de autostrada si drumuri expres. Acu nu stiu cum sta treaba cu setarea,masina e noua deci cu setarile din fabrica despre care nu stiu cum sunt facute. Recordul a fost 3.5 l/100 km pe o distanta de 20-25 km cu viteza medie de 70 km/h (noaptea),mers in coborare (nu panta),mers lejer cu maxim 100-110 km/h

Modificat de Shoby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

whitefox, tu ai motor atd? nu-mi explic cum la condus "sportiv" iti consuma 5%, eu cand merg sportiv adica intre 2000 si 4000+ rpm imediat se simte la acul ce indica consumul, chiar daca e relativ acul nu mai revine nici un mm, deci consuma ceva. in rest 8-9 in oras ziua pe trafic,si la drum lung 6.5-7.5. Din cate am observat cam atat consuma un atd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATD-ul tau! La drum lung oricat i-as "da", la peste suta de km parcursi niciodata n-am avut consum mai mare de 6,5. Consum minim am avut 4,9 cel mai cel, dar nici macar eu nu-mi explic cum. In rest in localitate(ma rog pe la noi nu prea se pune)6.3-6.6, si in afara in general 5.5-5.8. Cel putin astea mi le da comp-ul de bord. Nu am facut niciodata testul la pompa, pentru ca mi se pare destul de real ce afiseaza el. Anul acesta am parcurs aprox. o mie de km(excursie pe Transfagarasean) cu o remorca giganta dupa mine(nu era grea, dar era mare, deci opunea ceva rezistenta vantului), si am avut un consum per total de 6.9L/suta de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai oameni buni, citesc aici de consumuri si consumuri. Voi vorbiti de consumul CONSTANT sau de consumul INSTANT.(MAi ales cei din Bucuresti). Eu cu mers destul de batraneste si nu scot dimineata sub 11.5 l/100 km nici sa o omor.Si asta in conditiile in care nu am nici un fel de problema la motor( debitmetru, filtru aer, etc..). Cred ca ar trebui specificat daca vorbiti de consum instant sau constant. Pe un drum Bucuresti -Overpelt (Belgia) si retur la o medie de viteza de 125 km/h (medie data de BC) am avut consumul constant de 6.5l/100 km.La aceasta medie de viteza am mers mai tot drumul cu 130-140 km/h. Am mers o portiune de 200 km cu 180 km/h si am avut un consum Constant de 7l/100 km. Concluziile le trageti voi :)) :rolleyes: Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TitvsCaivs..ai si tu dreptate din cate vad tu ai d si i roshu. Probabil nu este pompe duse al tau..corecteaza-ma daca gresesc dar ceva e dubios.

Ps. eu am doar i roshu fiind 2003

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, in enuntul "eu am doar i roshu fiind 2003". Acel DI rosu nu inseamna mai nimic. Multi cred ca daca ai DI rosu tre' sa ai 116 cai, pai nu-i asa. Culoarea rosie arata doar generatia motorului respectiv. Eu am DI rosu pentru ca este generatie noua fata de ALH-ul pe care-l inlocuieste acesta. Daca te uiti in profil, sau in semnatura vezi ca am si eu ATD (cod motor), la fel ca tine, prin urmare tot pompe-duse.

Cat tine de cosumul lui Whitefox, sincer e prea prea putin. Adica 5,5 in localitate, si hapt in gura targului, in Bucuresti, unde e blestemat tot sistemul rutier? Nu cred. Iar partea a doua mi se pare iarasi exagerata, adica omule tu schimbi filtrul de aer si scade consumul cu doi litri in localitate? Inainte tragea masina macar asa putin?! ...si daca ti-o scazut in localitate cu asa mult consumul, presupun ca si in inafara, sau nu? Asta inseamna, cumva aberant, ca tu scoti la un drum de Predeal Bucuresti un consum de 1,9L/100km"(asa batraneste pe prima banda)" daca tot ti-ai schimbat filtrul.

Modificat de TitvsCaivs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eh, sunt si cazuri cand ne place sa ne laudam ca vezi domne a mea consuma o pipeta de motorina la 100 de km, cel mai mult la o masina conteaza stilul condus si ce intelege fiecare prin batraneste si prin sportiv, bucurestiu nu e localitatea cea mai indicata pentru a face o medie la consum, fiecare strada/straduta are ritmul ei de mers, sunt n variabile. important e sa fie fiecare multumit de consumul masini lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Drum de 180km dus + 180 intors, 4 persoane, bagaje nu cine stie ce, vreo 30kg max. Consum la dus 6%, consum la intors 6.2%. Am mers destul de usurel, 120-150 si in localitati 60-70.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA VITEZA CONSTANTA DE 90-00 KM /h CONSUM MEDIU DE 4.5 L TDI PD .MAI JOS NU A MERS DE ATAT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum Valcea-Pitesti-Bucuresti-Iasi=6.2...cu varfuri de 180 si viteza medie cam 140 afara si 80 in localitate.

LE:Ciprian Vw renunta te rog la majuscule!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, am atins si eu cel mai mare consum de pana acum. Ultimele 400km, din care doua drumuri a cate 60km iar restul doar de max 1,5-2km. Se explica ca mi-am schimbat locul de munca, si ma duc fiecare zi cu masina, distanta este de ~1,5km, motorul nici macar nu se apuca sa se incalzeasca, media pe ultimele 400 fiind 7,9l/100km.

@Ice_2k: 150kmh sunt varfuri sau mers distante mai mari? Consumul este foarte bun, zic eu. Adica mai cu alte cuvinte este un consum REAL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut pe toata lumea,

Vad ca in statistica formulata de voi sunt varfuri de consum, dar si aberatii de genul "3,...." de parca ar mai conta ce mai e dupa virgula !

sa fim seriosi !

TDI-ul meu la concediul din vara - consum mediu = 6,5 % si cu clima, normal, ca doar era vara, pe traseul de ~1500 km, Pitesti - Baile Felix cu intoarcere prin pasul Tihuta spre manastirile din Moldova si mai departe Lacul Rosu - Brasov- Pitesti !

Cred ca asa trebuie calculat consumul, sau cel putin eu asa cred !

Ne laudam ca "la vale al meu consuma 3,... " ! totusi fiti putin obiectivi cu toate ca unii aveti masinute noi!

E normal ca pe distante mici sa avem consumuri medii nerelevante !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ice_2k: 150kmh sunt varfuri sau mers distante mai mari? Consumul este foarte bun, zic eu. Adica mai cu alte cuvinte este un consum REAL.

Varfuri, viteza de croaziera a fost undeva la 130-135.

Vad ca in statistica formulata de voi sunt varfuri de consum, dar si aberatii de genul "3,...." de parca ar mai conta ce mai e dupa virgula !

Repet pentru a 10-a oara, TDI-urile non-PD (adica cel de 90cp sau cel de 110cp) sunt capabile de asemenea consumuri daca mergi la consum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai spus, 1,9TDI 130 CP, motor AVF, Campina - Ploiesti pe DN1, drumul e la vale, treapa a 6-a, 110km/h cu pilot, cu clima 3,7 pe comp, invers e 4,2.

Acum pe 50h de condus media e 6.2, de fapt se invarte pe aici, ba 6,1 ba 6,3.

Drumul la Olanesti, plus escapada Sibiu, 5,8 pe comp, pe autostrada maxim 215km/h dar putin, in rest pe la 150.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!