Jump to content

Consum de motorina 1.9 TDI - 90, 101, 115, 130, 150 CP


Diesel
 Share

Postare recomandată

masina din semnatura ...

In Bucuresti:

rush hour - 8.5 - 9.0

light trafic - 7.0 - 7.5

In afara orasului:

4.5 - 5.0 (mers sportiv)

3.9 ( Predeal - Bucuresti, batraneste pe prima banda)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu masina din semnatura am scos si 3,6 ,dar si 6 la drum intins. Totul depinde de stilul de mers. Acum cand stiu cam cum sta treaba... si intr-o extrema si-ntralta, stiu ca e ff greu sa iti dai seama ... tu sofer care scoti numai peste 5,5 % la drum intins, ca se poate ajunge la un consum de 3,6 % in aceleasi conditii, cu aceasi masina !

Depinde si de firea omului ... :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand o sa va cumparati BlueMotion-uri veti avea consum de 2,3% si extreme de 1,896%? No offence, dar un consum de 3,6 la un A6 131CP deja mi se pare o extrema, o scoti din viteza cand ajungi la o panta? E prea de tot..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit, 75% din consumurile afisate aici de unii useri sunt consumuri-dorinta. Se pacalesc pe ei insisi, de parca ar avea ceva de castigat sau de pierdut daca declara consumuri SF :D

Eu tot cu motor de 130 de cai dar masina mai usoara cu 400 kg si cutie cu 6 viteze nu prea scot sub 6% extern, condus relativ normal. Hai sa zicem ca daca as merge putin mai "atent", as scoate un 5%. Daca andrein scoate frecvent consum de 3,6% cu A4, eu ar trebui sa scot in aceleasi conditii 3%.

Whitefox declara un consum de: "3.9 ( Predeal - Bucuresti, batraneste pe prima banda)", retineti, cu un ALH de 90 de cai care e cel mai economicos motor TDI, cu un G4, masina mai usoara decat A4, "batraneste pe prima banda", asta probabil inseamna 70-90km/h, si NU IN ULTIMUL RAND, pe ruta Predeal-Bucuresti, adica in totalitate in panta. In aceste conditii un consum de 4% cu un ALH este un consum realist, insa 3,6% cu A4 cu motor de 130 cai... cam greu. Cand is` yo popa.

Din pacate de pe acest topic nu mai putem culege date despre consumuri, tocmai pt ca majoritatea posteaza consumuri nereale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3,6 nu e SF deloc ..o demonstrez oricand cu oricine !

Sharanel, cand zici ca tu cu 130 cai dar cu 400 kg mai usor ...te referi la audi-li tau A3 ?

Daca da, atunci : cat cantareste man ? 1,1 tone -- ceea ce e greu de crezut ?? Caci a mea are 1490 KG si e AUDI A6 :icon_thumright:

Sigur are peste 1,3 tone A3-ul tau.

Apoi consum de 3,6 % am scos cu tempomat pus la 1500 ture, in treapta a 5-a , viteza fiind cam de 70 - 80 km/h pe ruta Piatra-Neamt --> Bucuresti ! Computerul de bord spunea ca la acest consum cu rezervorul plin mai faceam ~ 1500 Km

ia incercati toti sa mergeti asa constant ,, chiar daca nu aveti tempomat, incercati sa mentineti voi viteza cat de bine puteti .. si va garanteza ca o sa aveti un consum pe masura ..

Desigur acest stil dauneaza motorului ,dar .. fiecare si-l asuma daca vrea.

Bafta !

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri (Duminica), pe traseul Militari - Tei, orele 21:30, am avut consum de 6.4%.

post-5593-1192434079_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca andrein scoate frecvent consum de 3,6% cu A4

Cica are A6... :) Si mai gogonata... :)

3,6 nu e SF deloc ..o demonstrez oricand cu oricine !

Vii aici in Austria si daca nu scoti consumul asta MEDIU pe distanta Linz-Viena si retur (sint vreo 380 km) (cu mine alaturi, ca sa te pot crede), imi dai masina CADOU si tu te intorci acasa PE JOS. Ai curaj sa te angajezi la asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat cantareste man ? 1,1 tone -- ceea ce e greu de crezut ?? Caci a mea are 1490 KG si e AUDI A6 :)

Sigur are peste 1,3 tone A3-ul tau.

daca ar fi sa ma iau dupa certificatul de inmatriculare, fix 1200 kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa va mai dau un indiciu mersul acesta ca sa poti scoate acest consum e ca si cum ai merge cu o masina cu vreo 50 cai.

Nu vreau sa fabulez sau sa ma dau mare ..caci nu am nici un motiv. Nu am luat aceasta masina ca sa scot consumuri record si sa ma falesc.

Am vrut doar sa vedeti si extrema cealalta a consumului ... si cum am mai spus ..e ff greu sa iti imaginezi un stil de condus cu care sa scoti consum de 3,5 % ..atat timp cat tu scoti numai peste 5,5 %.

Reamintesc este un stil de condus exceptie ..adica nu e de zi cu zi ..ci doar pt recorduri sa-i zicem :Driver: ... cum a facut si neamtul (austriacul ) de la Oradea la Constanta.

Bafta

PS: referitor la acea ruta propusa LINZ-VIENA : Acest consum e mai lesne de scos pe drum drept, nu virajat sau cu urcusuri si coborasuri. Am spus mai sus ruta pe care am avut acel consum. Desigur nu se va putea scoate 3,5 prin Oituz sau Cheile Bicazului :Driver:

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Campina - Ploiesti (e la vale) pe DN1: 3.7% pilot automat, treapta a 6-a, 110km/h, clima on

Ploiesti - Campina (e la deal) pe DN1: 4.3%, aceleasi conditii

Asta zice BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest consum e mai lesne de scos pe drum drept, nu virajat sau cu urcusuri si coborasuri. Am spus mai sus ruta pe care am avut acel consum. Desigur nu se va putea scoate 3,5 prin Oituz sau Cheile Bicazului :)

Am inteles, deci recunosti ca ai scos consumul pe un drum in care mergeai la vale. Exact cum am banuit... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca e chiar vale .... eu sunt de parere ca e un drum drept ! Cine cunoaste ruta Piatra-Neamt --> Bucuresti ma poate corecta !

De retinut ca nu e vorba de o distanta scurta ci de cateva sute de km !

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il cred pe Andrein...stiu E85-ul ca pe buzunarul meu si se poate daca vrei... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe E 85(Bucuresti-Focsani),seara pe la 11 si cu multa ingaduinta am scos si eu singurul consum record la masina din semnatura 5,1%,viteza medie 80 km/h(conform CB).Dar tot pe aceasi distanta la regimul de condus care i-l am,scot o medie de 8,5-9%.In oras in medie peste 10 %.Asa ca i-i dau dreptate si eu lui Andrein,se poate ,dar condus de ala mai bine stai acasa . :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,se poate ,dar condus de ala mai bine stai acasa . :vaidecapulmeu:

asta voiam sa spun si eu ..de asta e greu de imaginat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In oras am un consum de aprox. 6-7% (Bucuresti) iar afara aprox 4-4,5% Insa nu cred ca am ajuns la 4-5mii rpm decat de cateva ori in 2,5 ani de cand o am... De obicei schimb intre 2500 -3000 .Masina are acum 55000 km si am luat-o sh la vreo 23 de mii.

Modificat de mutu109
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrein, eu te cred cu consumu` asta mic,ca si eu scot frecvent media de 3,7% pe distanta de 67km, in viteza a4a, mers constant, nu depasesc 80km/h, singur fara bagaje chiar 3,5%.Oricum ca sa scoti media asta tre sa iei piciorul de pe acceleratie inainte cu mult de orice frinare, ca sa ai consum instant 0.0.Motor ALH, IN STARE IMPECABILA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin... arad-timisoara + timisoara-bistrita (edit: pe ruta timisoara-arad-oradea-cluj-bistrita), mers absolut normal, nu am mai facut smecherii cu 200 la ora, nici prea multe depasiri la 4000 rot/min, am folosit mult mai des treapta a 6-a ca de obicei, fara clima, exclusiv extraurban (bineinteles aici intra traversarea oraselor oradea si cluj + de doua ori a timisoarei, prin centru si prin aglomeratii, dar asta nu se pune), deci pe ruta asta am scos consum 6%, mai exact 6,1%, dar am rotunjit eu in jos, adica am facut un calcul "optimist". Tot acest consum il scoteam si vara, cand mergeam cu clima si mergeam frecvent cu 150-180.

Am ajuns la concluzia ca orice as face, consumul meu extraurban este de 6l/100 km. Singura diferenta e ca acum am cauciucuri putin mai late, de 205, fata de 195 asta-vara, dar nu cred ca acest fapt sa influenteze in mod semnificativ consumul.

Motorina Sprint Diesel, de la PetromV din Arad.

Vazand consumuri-record pe-aici, m-am resemnat ca masina mea de 1200 kg atat consuma... 6% si pace :)

Modificat de SHARANEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

SHARANEL , somebody , andrein si restul ... va rog frumos ! :angry:

Cred ca toata lumea a inteles cum stau lucrurile apropo de consumuri ...

Daca o tinem tot asa umplem topicul de posturi in contradictoriu si-o lungim asa pana la pastele cailor ...

Daca unora le face placere sa-si fure caciula singuri - cu toate ca nu le inteleg logica - din punctul meu de vedere ... e ok !

Parerea mea ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buc-Pitesti-Rm Valcea si retur, 3 persoane si mers pe autostrada cu 120km/h pe tempomat, pe Pitesti - Rm Valcea cu 70 in localitati si maxim 100km/h afara, mai ales ca ploua rau de tot si iesim oricum la plimbare mi-a luat 5.4%. Asta cu AC non-stop on. Au fost si accelerari puternice dar doar in treapta a -3-a si rare.

Cred ca fara vant sau ploaie (deci fara AC) scoteam mai putin. Extrem de multumit.

LE: mai putin = poate 5.2 sau 5.3% nu va ganditi la 3-4%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot se lauda toata lumea cu consumuri record, sa ma laud si eu cu al meu de ieri dimineata:

Ora 8 AM, Bucuresti, distanta parcursa 3.800 m, timp 59 min, Motorina Efix, cauciucuri 235/45/zr17, consum mediu 22.8% :) E cel mai mare consum mediu pe care l-am vazut :) Traiasca Videanu!

In general in oras, la orele la care circul (8-9, 16-17), imi ia 11-12% ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Aseara 18.2l/100km, vit med. 6km/h, Dr Taberei-Academia Militara-stirbei voda-CA Rosseti-Lizeanu. Tot Videanu!

Modificat de Dragos Ene
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt norocos...ieri seara Pipera - N Titulescu (numai pe stradute si ocolisuri) am avut viteza medie de 18km/h...si consum de 8.8%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!