Jump to content

Tampoane/aparatori Telescop Spate G4variant


Turbocip
 Share

Postare recomandată

Am folosit Searchul si am gasit un topic despre protectiile amortizoarelor spate....dar este din 2005 [ceva cu un kit de reparatie]

Ma gandesc ca suntem in 2007 si poate a aparut altceva mai OK

Se pot gasi piesele si fara sa iau pe parti : tampoane-spuma-protectii? adica sa dau piesa veche uzata si sa pun direct piesa noua!

Si daca da pe unde as putea gasi si cam care ar fi pretul ?

Multumesc de ajutor

Modificat de rss_juliano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimeni nu stie ? :)

Modificat de rss_juliano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am skimbat protectiile de la amortizoarele spate. se gasesc la volksparts daca imi amintesc eu bine. dai amortizoarele jos si se skimba relativ usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

cum se manifesta uzura lor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa se manifeste?,,, sunt rupte - se vad cu ochiul liber!~

Modificat de rss_juliano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Sa refolmulez intrebarea:

In mers masina cum se comporta? Ce zgomote sau vibratii apar?

Poate uni dintre noi pot avea un situatie similara si habar nu are ce este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt rupte protectiile se aude un zgomot cand mergi pe drum denivelat...asa k o bataie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede cu ochiul liber cand sunt rupte.

Monroe pret 65 RON setul.

M-am interesat si la Sachs dar costau 85 RON setul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede cu ochiul liber cand sunt rupte.

Monroe pret 65 RON setul.

M-am interesat si la Sachs dar costau 85 RON setul.

Unde ai gasit Monroe?

btw : nu se aude nici un zgomot pe spate !

Modificat de rss_juliano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt rupte protectiile se aude un zgomot cand mergi pe drum denivelat...asa k o bataie.

E puternica bataia?!?! Se aude ceva de genul unui mic "Poc" sistematic ??? Eu am o astfel de bataie care e sistematica la frana si cand apas ambreiajul si nu numai si un mecanic mi-a zis ca e etrierul pe care apoi lam uns cu vaselina dar tot am acea bataie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LOL = etrier-vaselina???? ai grija

Modificat de rss_juliano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baga mana si trage de aparatoarea de la amortizorul spate...se vede f clar cand e rupta. oricum iti dai seama daca e zgomot fatza sau spate.

E puternica bataia?!?! Se aude ceva de genul unui mic "Poc" sistematic ??? Eu am o astfel de bataie care e sistematica la frana si cand apas ambreiajul si nu numai si un mecanic mi-a zis ca e etrierul pe care apoi lam uns cu vaselina dar tot am acea bataie.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Cred ca ma confrunt cu aceeasi problema. De vreo 2 luni tot caut si abia acuma mi-o venit ideea citind aici. E un zgomot de plastic, in orice caz, si se aude doar uneori, parca, pe dreapta fata. Poate e si intr-o faza mai incipienta. Am crezut ca e vreo aparatoare de noroi, dar toate sant la locul lor, si nu trepideaza. Si daca nu se vede nimic, miscand cu mana ar trebui sa se miste lejer? Sau daca se aude, sigur se si misca de capul ei... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este niciun zgomot!

daca raman asa o lunga perioada se duc amortizoarele mai repede si atunci evident ca apar zgomote.

cu o bada puternic adeziva se poate rezolva elegant in cazul in care nu vreti sa schimbati aparatorile cu pricina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este niciun zgomot!

daca raman asa o lunga perioada se duc amortizoarele mai repede si atunci evident ca apar zgomote.

cu o bada puternic adeziva se poate rezolva elegant in cazul in care nu vreti sa schimbati aparatorile cu pricina.

Eu zic ca este Ok sa le schimbi /// nu sa stai cu o banda adeziva care se poate desface oricand si una peste alta e o improvizatie cu care eu unul (parerea mea) nu sunt de acord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Juliano iti recomand sa faci un efort financiar si sa pui tot chitul de protectie nou, daca vrei sa nu ai probleme cu telescoapele. Tamponul la supraincarcari protejeaza tija amortizorului, o curata de impuritati datorita faptului ca este ca o garnitura care la o cursa completa (rade mizeria) iar aparatorile protejeaza de impuritatile care daca ajung la tija distrug semeringul si atunci curge uleiul sau iese gazul, dupa caz.

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta si vreau sa fac ,,, dar stie careva unde gasesc Monroe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LOL = etrier-vaselina???? ai grija

doar nu crezi ca a pus vaselina pe etrier nu?! a pus pe elementele alea care tine etrierul pe disc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar nu crezi ca a pus vaselina pe etrier nu?! a pus pe elementele alea care tine etrierul pe disc
Modificat de rss_juliano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

am gasit asa ceva: http://www.bestautovest.ro/protectie-amortizor-spate-skoda-octavia-1-vw-bora-sdn-golf-4-hatch-seat-toledo-1m-1j0512131b-128mm.html

 

adica mansonul de cauciuc, la mine acesta s-a rupt, si acum partea de plastic sta in jos pe amortizor

 

se poate schimba numai mansonul de cauciuc ? a schimbat cineva ? exista alte kit-uri ? nu vreau sa schimb amortizoarele pt ca sunt destul de bune, chiar daca au peste 12 ani :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Glumesti nu?normal ca poti schimba doar protectiile alea...

Le-am schimbat singur eu...uite aici si aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre timp am insistat si am gasit si eu pe net :D

acum am nevoie de un cod pt kitul sachs...

 

tu ai mai schimbat si flansa de prindere ?

 

amortizorul cum imi dau seama ca e obosit ?

 

intreb pt ca azi m-am chinuit vreo 3 ore sa-mi schimb discurile si placutele pe spate (pistonul stanga se invartea in gol...) si am vazut ca sunt cazute ambele protectii, cine stie de cand o fi cazute si daca a intrat mizerie la semeringul din amortizor...

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum...e de apreciat ca ai folosit search...totusi ultimul reply era tocmai din 2007 :))

Revenind on topic...asa este...in capatul tijei este o pilita ingropata in flansa...de asta ziceam de inelara cotita si iti mai trebuie un cleste papagal sau o cheie reglabila sa tii contra...o sa vezi mai multe cand demontezi...nu e mare inginerie...

Eu nu am schimbat si flansele...pentru ca am zis ca o sa mai umblu acolo cand schimb telescoapele si le schimb atuncea...

Pentru coduri ia legatura cu Gabivvx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam, cred ca radea taicamiu de mine (schimba amortizoarele cu totul, ca nu ai ce sa faci la protectiile alea rupte)

 

de aia am intrebat daca exista protectiile ca piesa individuala :))

 

marti e liber, surubarim din nou la golf, chiar stateam stresat ca sunt rupte alea, si am de schimbat amortizoare pe spate.. o distractie de aprox 500 lei, daca o faci singur, vad ca un telescop pe gaz sachs (ca cel oe) este 230 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai rau radea cand iti ajungeau doar telescoapele...ca vin fara protectii si flanse :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!