Jump to content

Prindere capac de plastic pe motor


ride
 Share

Postare recomandată

capacul de plastic de pe motor imi trepideaza si face ca toti dracii mai ales la relanti.

cand am investigat am observat ca la una din prinderi, cauciucul care e atasat de capac ca un fel de geranitura pt piulita de strangere s-a dus cu totul si piulita nu mai ajunge sa stranga capacul

ca urmare trepideaza in draci

intrebarea este ce garnitura sa pun? cauciuc normal ajunge? ca am vazut ca se incalzeste pe acolo foarte tare

ceva sugestii?

tot capacul costa mult?

PS.

din cate am patit cu masina asta e clar ca calitatea vw lasa mult de dorit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    14

  • msanyix

    7

  • arhivistu

    7

  • cristibt

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut! Si eu sunt interesat de acelasi subiect. Si la mine trepideaza capacul de pe motor si face destul de multa galagie. Eu am inteles ca ar avea un fel de amortizoare din cauciuc la suruburile cu care e prins si ca alea - in timp, de la vibratii - s-au dus.

Eu o sa incerc sa vb cu Volksman. Sigur se poate sa comnadam suruburile alea - sau ce o fi nevoie -; mie mi a mai adus niste surubele/cleme/capacele de care aveam nevoie. :lol:

:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Idem... Problema e ca eu am si pierdut un surub d-ala :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-mi si mie de stire daca rezolvi problema...

cred ca niste saibe groase de cauciuc ar rezolva treaba - mai studiez....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba calmati-va :rolleyes: puneti niste saibe din cauciuc mai gros, daca e nevoie puneti mai multe si o sa scapati de probleme. si nu va puna necuratu sa luati capac nou sa stiu eu ce doar pentru atata treaba. spor la taiat cauciucuri :lol:.

PS: si eu am avut problema asta si deci vorbesc din experienta ;). o sa aveti insa probleme cu mecanicii la service, care de cate ori o sa va dea capacul de motor jos a sa va piarda sigur din saibele de cauciuc.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doamne fereste... Mai bine merg fara capac si gata... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil tie iti trebuie cauciucul din poza, il gasesti la orice dealer la pretul de 5.49RON

post-11233-1183011572_thumb.jpg

Modificat de bamsemad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haha..pentru pretul ala nu merita sa faci improvizatii :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt cei interesati, e vreo 25 de ron, l-am sch eu acum vreo 2 sapt.

oare de ce umbla lumea dupa improvizatii la chestii de astea simple??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau poate ca nu stia lumea pana acum ca se gasesc chitibusurile astea :D si apropo 25 roni pentru cauciucu ala e cam mult.

eu mi-am facut la un prieten niste "garnituri" faine din cauciuc; tipu lucra la o vulcanizare si acolo faceau diverse piese din cauciuc. m-a costat o bere si mi-a facut mai multe, vin foarte bine si nu am probleme cu vibratiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor...am avut si eu aceeasi problema si am rezolvat rapid cu niste garnituri de cauciuc normale(lenea de a cumpara)

bine mie nu mi lipsea nici un cauciuc..dar tremura capacul oricum...si asa am pus inca 3 garnituri la toate suruburile dar pe afara nu pe dinauntru...si merge brici..nici nu mai face asa mult zgomot...

bafta tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat treaba cu o garnitura home made :lol:

daca se mai beleste o sa ma orientez catre "solutii profesionale" adica o sa comand setul de garnituri la un magazin de piese auto...

Modificat de ride
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pai asa ce naibili, dar vezi si tu sa fie un cauciuc mai gros asa nu dinala subtire ca se mananca repede ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer regret ca eu am deschis discutzia (teoretic). singurul motiv este ca este imposibil sa faci acasa o piesa similara cu cea originala, iar o lipitura in mod cert va tine destul de putin. se aplica cu succes principul "cat dai, atat face". sa reamintim, piesa in spetza este un tampon, care impiedica transmiterea in intregime a vibratiilor din piesa metalica in care el se insurubeaza catre capacul motorului. cu un surub pus direct, fie si prin niste garnituri, se vor transmite vibratii la greu. parerea mea (si a lu nea nicu vacaroiu :) )!

Modificat de derBedeu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Observ ca nervosul motor (AVF) e cel mai galagios si trepideaza cel mai tare.

M-a disperat si pe mine capacul.Cum rezolvam problema un meserias mai neatent inclusiv cei de la reprezentanta imi pierdeau cate o garnitura capac.

Dupa cat de tare le strangeam (sunt stresat de zgomotul acela, inebunit,il am de cca 2 ani cu intermitente)acu am stricat filetul la un prezon si se invarte in gol, dar nu stiu care capat.

Are cineva idee cum se scoate un astfel de prezon. ca mi-e groaza ca intra in rezonanta intre 1500-1900 ture si face ca tractorul.

Nu prea le am cu mecanica (se si vede nu?)deci scuze anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap AVF-ul aparent troncane serios :o .

Exact ca tine cristibt, mai pierdea un mecanic, mai pierdeam eu :o o garnitura, un capac si acuma am ramas fara NICI un capac, garnituri aproape inexistente + piulita pusa de la mine.

Nu inteleg exact faza cu prezonu. Adica se strange piulita in gol sau ce?

P.S. Ce chestie.. Exact azi am deschis p-acolo si am vazut ca troncanea mai mult de cat de obicei si era de la capac... (eu deschid des la motor dar azi am observat :Driver:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact , l-am strans pana se invarte in gol mai ales cel pe care aveam ciuda ,stanga jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceeasi problema.la mine sta bine capacul,strang bine toate prezoanele,dar tot e zgomotos motorul.interesant este faptul ca daca ridic capota si apas pe capac se mai atenueaza din zgomot.este sacaitor zgomotul.nu stiu ce sa fac.nu vreau sa fac vreun romanism si sa bag vreo carpa sub el.oare trebuie sa schimb buretele care inconjoara capacul de la motor? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca e o idee buna cu carpa,am avut sub filtru de aer(capacul)

la un moment dat imi vibra la fel si capacul de la filtrul de aer si s-a rezolvat cu o strangere corecta a prezoanelor.

Cred ca daca le strangem prea tare nu rezolvam nimic,tot trebuie sa aiba o anumita libertate de miscare capacul pentru a nu tremura odata cu motorul, dar e foarte ciudat ca ma uit si plangagiosi suntem cei cu AVF-ul si mai era cineva dar as paria ca e tot PD si acel motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ATJ-ul e la fel. Dar acele garnituri de cauciuc nu trebuie presate prea tare. Doar ele trebuie sa amortizeze, ori daca le presezi prea tare, nu-si mai fac datoria. Prezoanele alea au un umar care nu te lasa sa le strangi mai tare decat e nevoie. La mine atingea capacul peste EGR si zornaia ca toti dracii. Am taiat o bucata de burete de forma EGR-ului si l-am lipit sub capac, ca in zona aia nu era deloc burete. Si acuma nu mai zornaie nmic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

rezolvat la service autorizat si n-a costat mult

nu stiu cum m-ia prins tabla(nu indraznesc sa dau jos capacul :( )schimbat prezoanele de la capac motor -vreo 25ron, asezat ca lumea sistemul cu tubulatura pentru admisia de aer in filtru-asa zicea tipul de acolo ca majoritatea acolo vibreaza si gata am masinaa silentioasaaaaaa :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Reinvii acest topic cu o problema a mea: din acelasi motiv ca si voi m-am pus sa adaug niste saibe din cauciuc sa nu mai trepideze asa capacul.

La 2 dintre suruburi a fost ok, am strans si gata, dar la ultimul cand eram aproape de capatul cursei la strangere ... pac mi s-a rupt surubul :wub:

Chestia nasoala e ca mi-a ramas o bucata din surub in suportul ce e prins pe motor. :D

Cum reusesc si eu sa scot bucata aia sa pun un alt surub?

Acum in 2 suruburi trepideaza mai ceva ca inainte sa umblu eu pe acolo si sa pun saibele alea in plus. :blush:

Deci am facut-o de oaie :) si acum mai se aude si un zgomot ca naiba cum loveste coltul de la capac in suportul de unde mi s-a rupt surubul.

Un vecin mi-a zis sa dau o gaura cu un burghiu pt metal in locul ala si dupa aia cu un tarod sa dau alt filet.

Alta varianta nu o fi sa scot bucata aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura varianta e sa dai gaura prin surub. Dai o gaura cam de 3-4mm si sunt niste scule speciale de scos suruburi rupte, tot in genul tarodului dar au filet invers si sunt conice (extractor). Daca nu ai asa ceva, incerci sa bagi un fier polizat in 3 sau 4 laturi si putin conic, astfel incat sa poti sa invarti capatul rupt.

Iar data viitoare nu mai strange asa prezoanele alea ca nu e nevoie. Si eu am distrus un filet la unul si l-am schimbat. Cand ajunge in capat, il lasi asa, ca a strans cat trebuie. Oricum nu rezolvi nimic daca il strangi mai mult. Daca tampoanele alea de cauciuc s-au uzat, poti sa strangi suruburile cat vrei, ca e degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema si la mine

garnituri am folosit acele aparatori de cauciuc de la cilindri de franare de pe spate de la dacie

si am comandat un prezon cu tot cu piulita care are saiba lata incorporata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!