Jump to content

Consum Ulei


pityu
 Share

Postare recomandată

salut...am tot cautat dar nu am gasit cat ar trebui sa fie consumul de ulei la ibiza (stiu ca 0 :) )

dupa 2000 de km de la schimb nivelul a cazut la jumatatea marcajului jojei. Cineva mi-a zis ca ar fi de la faptul ca merg la turatii relativ mari(4000).Pai atea nu sunt motoare de turatie mare?

O fi de la caldura?la schimbul anterior nu mi-a mancat atat in toti 9000 de km...

help

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 - 60 cp nu e motor de turatie mare. E motor 8V care isi atinge cuplul maxim destul de jos (2500 - 2600 rpm).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In lista din linkul tau nu se regaseste motorul tau. Sunt motoare de pe modelul 'nou' de ibiza din 2002 incoace. Motorul cel mai mic din lista este 1,2 12V 64 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de motor, cel de pe masina ta e asemanator cu cel care a fost pe skoda fabia (1.4 8v 44 kW). Din cate am inteles, nu e acelasi motor, dar caracteristicile sunt aproape identice.

Poti vedea un grafic pentru cuplu si putere aici: http://skodafabia.info/images/MotoareFabia.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citez din cartea mea tehnica (retiparita 15.02.02, nu are modelul tau):

Fiecare motor utilizeaza o anumita cantitate de ulei.

Consumul de ulei poate ajunge pana la 1L la 1000KM. Nivelul trebuie verificat la intervale regulate ... bla bla

In continuare zice cand trebuie completat:

a - uleiul trebuie completat ( este suficient pana in zona b )

b - uleiul poate fi completat

c - uleiul nu trebuie completat

Sper ca ti-am fost de folos! Cat despre turatii de 4000, nu mi se pare exagerat. Las-o mai moale, si vezi daca observi o diferenta.

Modificat de systeam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citez din cartea mea tehnica (retiparita 15.02.02, nu are modelul tau):

In continuare zice cand trebuie completat:

a - uleiul trebuie completat ( este suficient pana in zona b )

b - uleiul poate fi completat

c - uleiul nu trebuie completat

Sper ca ti-am fost de folos! Cat despre turatii de 4000, nu mi se pare exagerat. Las-o mai moale, si vezi daca observi o diferenta.

mda..intr-un fel....

Parerea mea ca 1 l la 1000 e exagerat...nici in trabant nu bagi atat.

:D

zona b?nu prea inteleg....

mersi oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se refera la zonele de pe joja. Zona marcata e zona B. Partea de sub acea zona este zona A si deasupra zonei marcate este zona C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul maxim de 1 litru de ulei la 1000 km este dat pentru motoarele diesel, nu pentru motoarele pe benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general consumul crescut de ulei la benzinare arata o uzura a motorului. Trage si un ochi la filtrul de aer si la bujii sa vezi daca nu au urme de ulei pe ele. Turatia mare NU duce la cresterea consumului de ulei decit DACA este turat motorul INAINTE de a se ajunge la temperatura de regim cind segmentii etanseaza optim si ciclul motor e in parametrii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat..nicaieri nu e ulei...nici la filtru nici la bujii..ulei e doar la gatul carburatorului (sau admisie de aer ...cred :rolleyes: ) fac o poza dupa-masa sa intelegeti ceva...

danke fur alle

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
m-am uitat..nicaieri nu e ulei...nici la filtru nici la bujii..ulei e doar la gatul carburatorului (sau admisie de aer ...cred :) ) fac o poza dupa-masa sa intelegeti ceva...

danke fur alle

Hello,

Astazi am fost cu masina la revizia de 45.000 km (care de fapt sunt 44.000 km).

Masina a fost adusa din Germania la 39.000km. Imediat am fost in service (Alto-Syncro) si am facut schimbul de ulei ptr a fi sigura ca totul e ok, urmand ca la 45.000 sa vin sa schimb filtrele....

Asadar, astazi am fost sa schimb filtrele si sa vedem ce mai tre sa facem....totul ok (nu va inchipuiti cum aratau filtrele dupa 3000 km facuti in bucurestiul de astazi aflat in reconstructie)!!

Am verificat si nivelul la ulei si am constatat ca masina a consuma in 4000 km aproape 1L ulei. Normal ca m-am panicat, dar mecanicii de acolo mi-au explicat ca e normal la un astfel de motor( 1.2, 64CP). Consumul de ulei apare la turatii mari sau la subturatii (regimul normal la acest motor este de 2500-3000 rot/min).

Acum nu stiu ce sa zic....daca e normal sau nu?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

intrebare.....masina este noua..are 3000 de km si e la nivelul b si as vrea sa completez cu ulei..mam dus la benzinarie si-mi zice ca tre sa pun ce ulei are in ea...si eu nam stiut...care m-ajuta si pe mine ...ce ulei tre sa bag in ea..masina e de 1.4 85cp...

deci m-ar interesa 1.ce fel de ulei tre sa bag ( am vazut ca sunt pe categorii da habar nam care cum sunt)?

si 2. conteaza firma care produce uleiu( ex mobil 1, valvoline)?....si ce recomandati la ibiza (nu conteaza pretu numa sa fie cel mai bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e noua si are nivelul de ulei scazut de ce nu mergi la service ? Din ce stiu eu vin de la producator cu Repsol. Indicativul nu il pot spune exact ca nu stiu ce baga spaniolii exact, dar inclin spre 5W40. Iti recomand totusi sa nu bagi tu nimic in ea, mergi la garantie, e mai sigur asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da nu mai am timp sa merg la service...si pt atata se merge la service?..atunci meri la servici din 3000 in 3000?...nu mi se pare normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man, dar nici sa-ti scada uleiul din 3000 in trei mii nu e chiar normal, mai ales ca masina nu e uzata. Apropo, cand ai cumparat-o ai verificat nivelul uleiului pe joja ? Poate a fost de la inceput asa. Totusi eu te indrumam spre service pentru a nu ti se da cu firma in cap in cazul in care bagi tu ulei la motor si acesta ar putea avea probleme de fapt, ca atunci adio garantie. Think about it.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu si eu la ce spune Iar. Cel mai indicat este sa mergi la service, mai ales ca masina este noua.

dar curios, tot 1,4 de 85 cai am si eu, si nivelul uleiului este ok, culoarea ok si am vreo 9500 km facuti pana acum ... daca tie dupa 3000 ti-a scazut nivelul, clar este vreo problema undeva. mergi la service !

drum liber si bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este normal sa scada nivelul uleiului in rodaj. in special daca ai mers mult prin oras, sau cu viteza mai maricica. poti completa cu ulei 5w40, al oricarui fabricant, daca norma uleiului corespunde cu norma constructorului (parca la 1.4 era 502.00....) Nici inventatorul testelor chimice nu poate demonstra ca ai adaugat ulei in acest caz. Nu ai de ce pierde garantia. Ai sa observi ca fiecare dealer baga alt ulei (marca), ceea ce demonstreaza teoria mea. Eu am si un 1.4, si mi-a scazut si mie uleiul intre cele 2 repere. Am peste 8000..nu-mi fac probleme, o sa schimb uleiul zilele astea (revizia nu inseamna doar schimb de ulei). Uleiul cu cat este schimbat mai des, cu atat este mai bine, poti sa schimbi uleiul si zilnic....:Driver: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal! stie cineva daca uleiul care vine pe ibiza 1.4 85cp este sintetic sau mineral???? ca m-am dus sa iau un ulei 5-40 sa completez si vanzatorul m-a intrebat SINTETIC SAU MINERAL? presupun ca e sintetic!

si inca ceva la 2500km mi-a scazut nivelul pana la B , masina e noua, sa fie ca mai turez motorul cand e rece pana pe la 3500 rot.?????? ca la 1300 din 81 imi lua 1l la 1000km. pana la prima revizie nu o sa ma bag la bujii, filtre si alte chestii!

voi ati umblat la ea in primul an?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!