Jump to content

Zgomot Rotire Volan Pe Loc


enricco
 Share

Postare recomandată

Am achizitionat de curand din germ. un a4 cabrio si am urm problema:

ex : cand parchez si iau de volan pe loc dreapt stanga se aude la rotile din fata un zgomot fff ciudat ...parca agata ceva ......zici ca se rupe ceva .......zgomotul nu este puternic ....dar ma obsedeaza

P.S. zgomotul seamana cu cel facut de o tabla agatata in ceva .... la o rotite completa de volan se aude cam de 2-3 ori....

aveti idee ce se intampla?

Modificat de enricco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • enricco

    6

  • wolfy_florin

    5

  • Ice_2k

    3

  • Marian

    2

si la mine e la fel..cica ar fi ceva de la servo? asa mi s-a spus mie... intra aer, iasa aer dracu stie, dar cica merge masina si asa...eu am zgomotu` de vreo 4 luni :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zici ca agata ceva.......imi vine sa pun toporul pe ea...:)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu am pus eu toporul de atatea luni... :> mergi la service cu ea..vezi ce are, si zi si mie, poate o duc si eu sa o repar :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel...e rotita care invarte alternatorul...am uitat cum se cheama...du-te cat mai rapid la un service...altfel...iti distrugi cureaua care invarte alternatorul si toate alea...nu e scumpa....pe mine m-a costat 2 mil. cu tot cu manopera...

Daca nu ma insel...problema e rotita care invarte alternatorul....am avut aceleasi simptome acu' vreo 2 saptamani...Du-te cat mai rapid la un service si schimb-o ca altfel risti sa distrugi cureaua...Pe mine m-a costat 2 mil. cu tot cu manopera...Bafta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am verificat flansele de la amortizoare = NIMIC , am verificat fulia de la alternator ... = NIMIC inclusiv am dat cu spray siliconic pt curele.....

Zgomotul seamana ca si cum ai da drumul la un arc......

Modificat de enricco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In timp ce rotesti de volan pe loc stanga dreapta, fa in asa fel sa atingi cu mana arcul din stanga fata, sau pui pe cineva sa roteasca volanul si tu te uiti la arcurile masinii. Cred ca o sa ai o surpriza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa completezi lichidul de servo probabil ca nu e suficient - asa am patit si eu cu fosta mea masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu o problema asemanatoare - la mine nu pocnea, dar scartzaia fff tare cand miscam volanul pe loc, nu doar cand ajungeam la maxim - s-a rezolvat prin schimbarea fuliei de la alternator.

:o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eaxact asa am patit eu si dupa ce am schimbat tampoanele din capul telescopului si caseta de servo directie( la recomandarea mecanicilor)

zgomotul era la fel

totul s-a rezolvat prin strangerea aproximativ 4-5 filete a unei piulite(cu fixa de 19 la mine ) de pe amortizor care cica il tine fix, aia fiind destransa , se invartea amortizorul in taler si facea tot felul de zgomote , cand pusca cand scartaia la viraj pe loc si cateodata si cand treceam cu viteza mica prin gropi.

Deci sfatul meu este sa nu te apuci sa schimbi piese mari ca s-ar putea sa ai surpriza sa le schimbi degeaba, mai bine du-te la trei service-uri si intreaba si schimba o data.

Bafta! si sa ne anunti ce a fost cand remediezi problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eaxact asa am patit eu si dupa ce am schimbat tampoanele din capul telescopului si caseta de servo directie( la recomandarea mecanicilor)

zgomotul era la fel

totul s-a rezolvat prin strangerea aproximativ 4-5 filete a unei piulite(cu fixa de 19 la mine ) de pe amortizor care cica il tine fix, aia fiind destransa , se invartea amortizorul in taler si facea tot felul de zgomote , cand pusca cand scartaia la viraj pe loc si cateodata si cand treceam cu viteza mica prin gropi.

Deci sfatul meu este sa nu te apuci sa schimbi piese mari ca s-ar putea sa ai surpriza sa le schimbi degeaba, mai bine du-te la trei service-uri si intreaba si schimba o data.

Bafta! si sa ne anunti ce a fost cand remediezi problema

k merci...astept weekendul viitor pentru a o verifica din cap pana in coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se aude un fasait si la cap de cursa ceva mai pronuntat...

Si abia am facut revizia... Poate sunt eu mai paranoic ca am lovit-o stanga fata, dar nu am probleme cu directia...

La voi e acelasi zgomot la bracarea rotilor pe loc ???

Multam fain!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se aude de 2 ori un "click" cand dau complet volanul de la dreapta maxim pana la stanga maxim. Se aude cam pe la 33% si la 66% din cursa. Asta cand stau pe loc...sau fac manevre cu viteza foarte mica.

Eu credeam ca e normal :cheers:

enricco sa ne spui ce ai cum ai rezolvat.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se aude de 2 ori un "click" cand dau complet volanul de la dreapta maxim pana la stanga maxim. Se aude cam pe la 33% si la 66% din cursa. Asta cand stau pe loc...sau fac manevre cu viteza foarte mica.

Se-aude cumva cam cand volanul e in pozitia "drept"? :offtopic: Este vorba de semnalizator, care are acolo un butonas pe care-l actioneaza volanul ca sa revina la loc dupa efectuarea unei curbe (pui semnal stanga, iei curba la stanga si la revenire sare semnalizatorul singur).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am achizitionat de curand din germ. un a4 cabrio si am urm problema:

ex : cand parchez si iau de volan pe loc dreapt stanga se aude la rotile din fata un zgomot fff ciudat ...parca agata ceva ......zici ca se rupe ceva .......zgomotul nu este puternic ....dar ma obsedeaza

P.S. zgomotul seamana cu cel facut de o tabla agatata in ceva .... la o rotite completa de volan se aude cam de 2-3 ori....

aveti idee ce se intampla?

Salut Enrico,

Un zgomot asemanator care aparuse la rotirea volanului pe loc si chiar si in mers,un prieten mi l-a eliminat in 2 timpi si 3 miscari : cu o seringa mi-a injectat ulei in capul de bara de la directie (mai precis prin cauciucul de la capul de bara).Mi-a explicat ca din cauza apei improscate(adevarul e ca plouase torential si am trecut prin balti ca vijelia) s-a spalat unsoarea si freca capul pe bucsa de teflon ,am inteles.Ca sa depistezi locul mai exact ,cineva sa miste de volan ,iar tu sa pui pe rind mina pe articulatiile care sint la roti(in special cea de la directie) .Poate da D-zeu sa fie cum zic eu si scapi fara sa mai schimbi ceva.Oricum la service mi s-au dat o gramada de cauze fanteziste(servodirectii,casete directii ,ulei servo,etc),numai la varianta asta nu i-a dus capul. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Enrico,

Un zgomot asemanator care aparuse la rotirea volanului pe loc si chiar si in mers,un prieten mi l-a eliminat in 2 timpi si 3 miscari : cu o seringa mi-a injectat ulei in capul de bara de la directie (mai precis prin cauciucul de la capul de bara).Mi-a explicat ca din cauza apei improscate(adevarul e ca plouase torential si am trecut prin balti ca vijelia) s-a spalat unsoarea si freca capul pe bucsa de teflon ,am inteles.Ca sa depistezi locul mai exact ,cineva sa miste de volan ,iar tu sa pui pe rind mina pe articulatiile care sint la roti(in special cea de la directie) .Poate da D-zeu sa fie cum zic eu si scapi fara sa mai schimbi ceva.Oricum la service mi s-au dat o gramada de cauze fanteziste(servodirectii,casete directii ,ulei servo,etc),numai la varianta asta nu i-a dus capul. :D

acum cobor jos la masina ....revin cu detalii ,,,,,,,,,,,,,,,,, mai am putin si o iau razna ......casete de directi , amortizoare , bielete , lonjeroane.....etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ajuta la ceva: la mine scotea un carait puternic la orice miscare a rotilor, indiferent daca stanga sau dreapta. Am descoperit ca una din bieletele antiruliu avea mansonul ala de cauciuc rupt, iar dupa ce am dat cu spray teflonat zgomotul a disparut. Acum sa veem cat tine (pana schimb bieletele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum cobor jos la masina ....revin cu detalii ,,,,,,,,,,,,,,,,, mai am putin si o iau razna ......casete de directi , amortizoare , bielete , lonjeroane.....etc....

S-a rezolvat sau nu?Sint curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, parerea mea e ca nu trebuie sa iti faci griji, sigur este ceva piulita sau surub destrans, e prea noua masina ca sa se strice caseta de directie sau pompa servo, sunt masini care mor cu caseta de directie originala, oricum inainte sa schimbi ceva du-te la trei , patru service-uri sa-ti faca constatare si pastreaza bonul de casa. Sa nu-ti zica cum mi-au zis mie, "Mda nu era de la caseta da nu-i rau ca ai schimbat-o, macar stii ca-i noua" ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-ar putea sa fie rola de la alternator... asa am patit si eu, cand invarteam de volan, si auzea un scrasnet cum ai freca metal pe metal dar urat, de ziceai ca se rupe ceva. ... era rola de la alternator, care se blocase.

schimb-o ... te costa cam 1,7 mil una de la Ina S.

parerea mea, nu corespunde cu parerea celor care zic : "nu trebuie sa iti faci griji" , intotdeauna cand masina ta nu se comporta firesc, TREBUIE sa iti faci griji, daca tii la masina si daca vrei sa functioneze corespunzator, si sa nu ramai in drum :lol: ca banuiesc ca nu te pricepi s-o repari (ca si mine de altfel) . Orice problema aparuta si lasata asa, se agraveaza, si fara nici o indoiala afecteaza si chestiile de care e strans legata.

.... so, daca face zgomot, mergi la un service adevarat, nu la diferiti mecanici, mergi la service VW, Audi, Skoda, ca baietii de acolo lucreaza numai cu asa ceva si iti pot da un verdict.

bafta, si sper sa iti rezolvi problema

Modificat de Bogdan N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca face si cand stai pe loc, fa acel zgomot cu motorul OPRIT. Asculta ATENT locul unde face pocnitura, ca iti vei da seama. Pune MANA ca vei simti o trepidatie cand esti aproape de locul respectiv. Pune mana pe tija de la caseta de directie. Fa niste teste ca TREBUIE sa poti localiza zgomotul inainte de a-ti arde creierul sa te gandesti ce e...

PS. Exclud varianta data ca Ice_2k legata de revenirea butonului de spemnalizare. Sper ca nu e vorba de ceva de genul asta si ti-ai pus problema, deci ai verificat :icon_cool: ... In caz ca nu... nu e tarziu ;)

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS. Exclud varianta data ca Ice_2k legata de revenirea butonului de spemnalizare. Sper ca nu e vorba de ceva de genul asta si ti-ai pus problema, deci ai verificat :icon_cool: ... In caz ca nu... nu e tarziu ;)

Reply-ul meu era dat lui alexovy care a zis ca aude un CLICK nu o troznitura. Si nu ma refeream la revenirea manetei, ci la pozitia care ar determina revenirea manetei, chiar daca semnalizarea nu este pusa se aude un mic click acolo. Este un butonas care este lovit de o chestie de pe volan in acel loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, dar eu am considerat ca de multe ori "poc" sau "click" sunt la fel si exista o sansa mica sa vorbeasca despre acelasi lucru (cei doi useri) . Stii tu cum se fac descrierile diferitelor zgomote de catre unii/altii filtrate de urechile fiecaruia :icon_thumright: .

Ma refeream la ce ai zis tu, i-am zis si eu buton de semnalizare, ma rog ...poate ca nu se aplica deschizatorului de topic. Insa si alexvoy spune ca la 33 si 66% din cursa face asa. As fi curios daca maneta de semnalizare poate reveni diferit in pozitia "off" dupa o semnalizare stanga sau o semnalizare dreapta. (Deci nu fix la 50% ). Poate ca da, nu stiu.

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!