Jump to content

2001 Audi S3 8l


Bogdan_wrc

Postare recomandată

platit de companie, dar tot ceva de genu asta cred.

Link către comentariu
  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    589

  • c6t9

    52

  • xht20

    36

  • fuscobal

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

un segment uzat mai mult => uzura la un piston. nu era mare, dar nah..cum piticii sunt pitici, si nu tin masina de mers la cumparaturi...vroiam ceva bun. 

plus ca masina se apropie de 200 000km, (193...) si nici ultimii km nu s-a mers chiar la consum...am zis ca e mai bine asa.

 

acum stau si ma gandesc ca aveam niste intreruperi cand plecam in WOT din zona 250-3000rpm in orice treapta si ma bate gandu sa schimb pompa de benzina. am ramas de 2 ori fara benzina, pentru ca indicatorul arata ca mai am. si cum am mers rar cu masina, nu mai stiam cat am pus.

alta cauza mai poate fi? cum pot masura daca pompa face fata?

cand o scot vreau sa fie 100% pusa la punct. 

Link către comentariu

Loghezi pompa din rezervor cu VAG-COM. Sigur stie fusco cum

Injectoarele sunt ok?

Modificat de xht20
Link către comentariu

la 1.8T nu merge masurat cu Vag-com, doar la 2.0T ;)

Diagnosticarea pompei de benzina se face old-school, cu manometru pus pe rampa de injectie si se verifica presiunea la relanti si in sarcina. In jur de 2.5bari cu 3bari ar trebui sa fie...

Link către comentariu

problema mea e daca tine constant si cand se incalzeste. ca asa..merge ok, si daca plec de la 1a tare..tine pana sus...dar o data...dupa aia se cam intrerupe. si daca merg prin oras pana ajunge apa la temperatura optima...dupa care daca-i dau WOT de la 2-3000rpm..intrerupe si da rateuri.

multumesc

 

Injectoarele, bujiile, bobinele sunt ok, da.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu

Bafta...vezi sa se faca alezajul la cilindri cum trebuie. Ce "bore" iei la pistoane pana la urma ?

Link către comentariu

Bore & Compression Ratio

81.5mm / 9.25:1CR

si fara coating, sa nu mai astept 2-3 saptamani, plus ca la puterea motorului meu, sunt ok.

sunt de ajuns, mi-a zis Cata. Pai am incredere in el.

Link către comentariu

problema mea e daca tine constant si cand se incalzeste. ca asa..merge ok, si daca plec de la 1a tare..tine pana sus...dar o data...dupa aia se cam intrerupe. si daca merg prin oras pana ajunge apa la temperatura optima...dupa care daca-i dau WOT de la 2-3000rpm..intrerupe si da rateuri.

multumesc

 

Injectoarele, bujiile, bobinele sunt ok, da.

Eu as zice ca problema e in alta parte, n-am auzit de pompe care sa faca asa figuri. Aia te cam lasa si gata, nu da intreruperi.

Link către comentariu

multam. o sa urmaresc simptemele si dupa ce termin si rodajul. 

Link către comentariu

Ba da, pompa de joasa presiune poate da intreruperi. Fix problema descrisa de Dl. Bogdan_wrc am avut-o eu. Bobine, bujii noi, pompa de inalta persiune ok si ghici: pompa din rezervor dusa - schimbat si fara probleme de atunci. Nu intrerupea decat uneori, fara vreun tipar logic - undeva la 3000 RPM iar sus la 5000 - 6000 RPM nu era probleme. Dr. G Silviu stie ca eram cu el in masina cand am facut log-urile.

 

Te pupa Pipo

Link către comentariu

thanks man. si mie tot de pompa din rezervor imi e teama.

ceva rateuri dadea? la mine se aud. dar pot fi subliniate de evacuarea...free flow.

 

PS: eu sunt Dl. Bogdan_wrc cu tine!? 

salutari familiei :)

Link către comentariu

nu mai stiu de rateuri si nici nu-mi amintesc daca atunci aveam evacuarea stock sau Milltek. :(

 

Multumesc, transmit.

Link către comentariu
  • 2 months later...

si-au venit. aucm..la montaj.

astept masuratorile facute de fusco..ca el se ocupa de asta.

 

post-2758-0-54744500-1370324003_thumb.jp

Link către comentariu

Multumesc, Fusco.

azi ajung la mecanic si cred ca saptamana viitoare incepe montajul.

am dus masina..pe 1 martie.

post-2758-0-58464000-1370408552_thumb.jp

post-2758-0-23752300-1370408554_thumb.jp

Link către comentariu

Bogdan, daca ai nevoie de pompa de benzina din rezervor pot sa ti-o dau pe aia de la audi tt, care il am la dezmembrat este de 225 de cai sa vezi daca , pompa este problema !

Link către comentariu

pai e posibil sa fie nevoie de pompa. fa-mi un pret pe PM. si niste info...km uzata..d-astea.

multumesc.

Link către comentariu

Pe cand o sa aud iar sunetul ala frumos al evacuarii ?

Link către comentariu

depinde de mecanic, de rodaj, de timp. ... dar mai dureaza. 

Link către comentariu

in work @ Lecarro. 

Multumesc lui Catalin. 

 

 

 

post-2758-0-09436100-1371123852_thumb.jp

post-2758-0-92218800-1371123853_thumb.jp

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Bad Luck Brian reporting.

Dupa multe luni de asteptare, se pare ca pistoanele ating stropioarele alea de ulei. any ideas?

pana sa le trimit inapoi... 

 

 



alta poza

post-2758-0-43876700-1372701248_thumb.jp

post-2758-0-89980700-1372701313_thumb.jp

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!