Jump to content

2001 Audi S3 8l


Bogdan_wrc

Postare recomandată

Bravo nene, in sfarsit lucruri serioase. Daca ne miscam repede, punem si sway-bars si poate si un B14 !

Link către comentariu
  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    589

  • c6t9

    52

  • xht20

    36

  • fuscobal

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

swaybars vin ....ca si imediat :) sa vedem cum scoatem camasa de un B14...rapid.

si sa rezolv catch can-u...sa putem sa le punem la treaba pe toate.

oricum, iti multumesc si aici..pt rabdare :))

Link către comentariu

Daca nu vii la Hring in iunie iti cer bani pe consiliere tehnica ! :blah_:

Link către comentariu

:coffee_lol: :ceuameni:

Mai pune-l pe fusco să-și uzeze shutterul și să facă 2-3 poze noi.

Link către comentariu

bai Nae ti-am zis nu cred ca ajung la Hring in iunie..decat daca castig la loto...sau se intampla vreo minune. nu am cum altfel :( vedem ce va fi in august..

Cata, o sa le faca sambata la montaj,ca nu il iau degeaba. :))

azi sau maine, cel tarziu platesc si swaybars de la H&R. in 5-7 zile lucratoare le am. dar sigur se monteaza mai greu. mi-a gasit fusco si b14 super buna la pret, noua pe ebay..sa vad cum ma misc de repede...

Link către comentariu

sambata montez franele :) si azi am platit swaybars. H&R. next step...B14. si pe Hring. dupa aia haldex conteoller si poate Gt28RS.

ma bate gandul la un volan cu partea de jos patrata...

Link către comentariu

Imi plac planurile tale :). Sper sa le faci pe toate cat mai rpd. Sambata esti in Buc? Poate dau o fuga sa-ti vad franele :rolleyes:

Link către comentariu

da, sunt la Gabitza sa le montez.

Link către comentariu

M-au hipnotizat discurile :)

Sa iti aduca un zambet laaarg la fiecare frana

Link către comentariu

Discurile sunt F2000 dintr-o bucata, aceleasi vandute si separat

frane6.jpg

Uploaded with ImageShack.us

frane8.jpg

Uploaded with ImageShack.us

frane10.jpg

Uploaded with ImageShack.us

frane11.jpg

Uploaded with ImageShack.us

frane12.jpg

Uploaded with ImageShack.us

frane13.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Greutate totala : 8.6 + 0.674 + 3.037 + furtune = aprox. 12.5Kg. Sistemul de franare stock are in jur de 15Kg, deci ar fi vorba de o scadere in greutate de vreo 5Kg pe puntea fata !

Modificat de fuscobal
Link către comentariu

Sa-l vezi acum pe Bogdan cum franeaza numai in ultima clipa. Bravo! Astept sa ma plimbi.

Link către comentariu

Merci Fusco de poze. am mai pus altele de la montaj si mai am un set acasa, de la teff.

Ca reactie, inca astept sa se mai lase, dar simt ca intra ABSul mai repede daca franez brutal si nu sunt gumele ff incalzite. si cu ele incalzite bine parca il simt...dar mai greu. feelingul la pedala nu s-a imbunatatit f mult, si asta imi doream...dar poate se mai intareste dupa cateva sute de km.

oricum, in 1 an si cateva mii de km cu EBCurile nu am reusit sa simt ABSul...dar cu Tarox-urile, dupa nici 50 de km deja simteam gumele depasite :) la puterea de franare.

O sa pun poze si cu diferenta de marime intre etrierul vechi si cel nou, desi cel nou e de 2 ori mai mare, este mai usor :) pana acum sun 80% multumit. daca se intareste si pedala mai mult..e chiar ok.

Multumesc tuturor de urari :) si lui Gabitza pentur montaj.

Si sper ca se vede diferenta de marime intre etriere.

post-2758-0-99730200-1306733750_thumb.jp

post-2758-0-98777500-1306733761_thumb.jp

post-2758-0-22997000-1306733769_thumb.jp

post-2758-0-52085900-1306733777_thumb.jp

post-2758-0-64301500-1306734143_thumb.jp

post-2758-0-52222900-1306734148_thumb.jp

post-2758-0-94249200-1306734152_thumb.jp

Link către comentariu

Sa le incingi sanatos :icon_thumright: Arata demential si sunt sigur ca si franeaza pe masura :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
  • Administrator

bun upgrade omule! Frane foarte bune ai acum. Anvelope bune sa-ti iei si sa ai bani de cheltuit pe benzina ca sa te bucuri de masina cu adevarat!

Link către comentariu

Feelingul pedalei poate fi de la placutele Tarox. Pe viitor putem incerca ceva mai bun !

Link către comentariu
Publicat (modificat)

merci toni & dragos. Am PS3uri aproape noi. dar fara swaybars,suspensie si poate turbina noua (tot K04) nu prea pot face asta :)

Fusco, am facut rost de codul etrierului...nu a aparut in sistem la ei decat ca noutate pt Leon 1.8T modelul vechi. sa dau mail la Carbotech daca ma pot ajuta?

http://en.tarox.com/products/racing-brake-calipers.html

B30-6

si codul lui e KMVW0986

iar despre placute:

Able to withstand temperatures of up to 800

b30-6.pdf

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu

Felicitari la maxim! Eu zic ca dupa ARB te poti bucura de masina pe circuit... va fi interesant sa vezi imbunatatirile ulterior.

In ceea ce priveste franele, eu zic sa mai astepti putin pana dai grav in ele. Eu credeam ca ale mele s-au rodat complet dupa 4-500 de km, dar m-am inselat. Oricum, pana atingi cifra asta, nu poti considera ca ai ajuns la performanta si feeling-ul final. Procedura aia de o scriu ei cu frane repetate de la nush ce viteza e mai mult pregatire inainte de track, pt. imprimarea materialului de pe placuta pe disc si aderenta ridicata. Pasuirea cere timp.

Bafta!

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu

si cam asa arata cu ele montate. o sa fac maine niste poze cu un aparat mai bun, ca mi-au cerut cei de la tarox sa le puna de prezentare. fiind d-abia lansat kitul asta.

Acidutzul, se pare ca suspensia KW nu doar ca e moale..dar e si slaba dpdv al performantelor. se pare ca imi curge un amortizor :( desi masina nu a mers pe drumuri FFF proaste..si nici incarcata.

O sa am rabdare cu franele, oricum nu am ce le face :)

post-2758-0-79485900-1306827067_thumb.jp

post-2758-0-62005900-1306827072_thumb.jp

Link către comentariu

Arata demential,sa le folosesti sanatos!

Le-ar prinde bine un polish farurilor,nu crezi? :)

Link către comentariu

multumesc.

o sa fac pe toata masina, dar nu acum ca vreau sa mai re-vopsesc 2-3 locuri. dar nu arata asa mat ca in poze.

Link către comentariu

Mai pune-l pe fuscobal să tragă niște cadre. Superb, absolut superb!

Nu știu istoria suspensiei KW, era nouă, garanție?

Știu

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!