Jump to content

2001 Audi S3 8l


Bogdan_wrc

Postare recomandată

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    589

  • c6t9

    52

  • xht20

    36

  • fuscobal

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu-i mai am :) am altii acum...de la protectia muncii :P

exista clasa pe Carrera GT Mirage?

Link către comentariu

ca nu ma pasioneaza "liniutele". si chinui masina aiurea.

prefer sa o chinui unde-mi place si mie si ei :biggrin: doar pt ca are 4x4 nu inseamna ca e masina de drag.

Link către comentariu

complicate motorasele astea pe vacumuri/furtune.bine ca i-ai dat de cap

daca te dai de 3 ori pe an nu e masina de drag :biggrin: , si nici nu cred ca se demonteaza daca faci o plecare de pe loc tare .

Link către comentariu

de ce te-ai duce la pescuit daca esti vanator? :D

eu nu stiu sa plec cu 4x4 demn de cronometrare, masina e grea...nu are sens.

din pacate 1.8T e cam sensibil la partea de furtune, senzori, valve..

Link către comentariu

clar! de vreo 7-8 luni

sa vezi ce frustrant era cand nu-i dadeam de cap, si incercam sa depasesc cate o masina de ~180 de cai si nu ma lasa :))) si imi intrerupea...cand acceleram puternic.

trebuia sa o iau usor-usor ca atunci nu avea probleme.

ghinionu meu ..ca vine iarna :) si nu apuc sa o vad pe curbe cum trage.

Link către comentariu
  • 1 month later...

iar a trecut mult timp si nu am mai scris.

masina intra zilele astea la revizie, dupa 6x.000 km si ~3 ani ii schimb distributia, si alte mici artificii, gen un semering care imi facea probleme, filtru+ulei haldex...

punem si rotile de iarna.

am depasit 180 000km, si vreo 60.000 de cand am soft :)

Link către comentariu

mai sterge mai din mesaje..ca tot nu-ti pot raspunde. nu mai dau franele acum :( ca nu am banii de upgrade.

dar sper sa ne vedem curand si sa povestim..la o cola cum sa facem :)

multumesc , la fel si tie.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

dupa lungi cautari si documentari pe forumuri se pare ca eu am catch can-ul montat prost. de aia fumul albastru pe decelerare...

astept dupa 1 IAN sa ma duc la mecanic sa schimb conexunile si furtunele catre si de la CAN si sa urmaresc evolutia.

si atata amar de vreme eu cautam fix in alte parti solutia...si banuiam ca e dusa turbina...si orice alte probleme.

mi l-a montat un service mare, cu referinte, unde oamenii pleaca multumiti...doar eu am avut ghinionul sa ma duc de 2 ori..ca sa mi-l monteze, sa ma coste mai mult decat se preconizaze..si se pare montat PROST.

plus un furtun de boost rupt...ca nu intelegeam de unde intreruperile cand am plecat de acolo...

singurul lucru bun, si nu evit sa-l recunosc, e ca e facut custom, mai mic, si a intrat bine unde e montat.

Link către comentariu

ca il am deja. si pt ca unii sustin ca e mai indicat decat sa scot sub masina furtunul. si ca citisem ca daca scoti furtunul pe sub masina, in frana de motor trage aer...si posibil cu praf. altii spun ca nu are cum. oricum, daca tot il am, incerc sa il fac sa mearga.

si pt ca la mine nu exista PCV fix...sau cum se poate pune la voi. (sau nu l-am gasit eu...:) )

oricum eu fac revizia destul de des, asa ca golitul lui, nu este o prob.

(pt ca am zis mereu sa gasesc solutia cea mai buna, desi nu cea mai ieftina...asa cum m-am complicat si cu catalizator, degeaba...si cu catch can..am zis sa nu poluez chiar asa rau..si sa trec si noxe, si tot. dar mai rau m-am legat la cap..)

Link către comentariu

Bine ca ai identificat problema si bine ca nu e altceva grav, acum ca stii care e vinovatul cred ca te-ai mai linistit.

La multi ani si spor la treaba!

Link către comentariu

multumesc..si LA MULTI ANI!

da, acum tre sa gasesc furtune sa pun cum trebuie catch canul.

unde as putea gasi furtune gen SAMCO, cu T-uri si sisteme de prindere intre furtune? ce magazin ar aduce?

in afara de Racing Nick si Exelixis?

Link către comentariu
  • 2 months later...

long time, no write :)

am modificat traseul catch-can-ului, daca tot mai scoate fum pe decelerari, ma pregatesc de turbina. am decis sa nu urc la GT28RS cu toate cele aferente, ci sa comand frane+swaybars. un K04 - 022 nou pe ebay.uk e cam 400 lire...deci e super ok. si asa..la 184.000km, cu softuri de la 120 000km, ma pregatesc de finalul carierei turbinei.

e ceva..totusi , tre sa recunosc.

deocamdata nu spun ce frane, dar mai intarzie putin datul comenzii. oricum, am stat cateva saptamani bune cu rex si fusco si ovidu-carora le multumesc- sa le aleg..asa ca d-abia astept.

am mai schimbat un semering de la axul cu came care se pare avea o pierdere mica, desi fusese schimbat in toamna cand i-am facut distributia, se pare ca era putin diferit de cel stock si cel pe care l-am pus acum. nu stiu de ce, ca fusese comandat dupa VIN.

i-am pus baterie nou, BOSCH BLAHBLAH Silver. si dupa vreo 2 sapt de pauza, iar nu-mi vine sa ma dau jos din ea ...m-as plimba non stop.

consider ca puterea actuala e destula, daca stiu cum sa o folosesc/pun jos. daca TOTUL va merge bine, dupa frane si new turbo...as trece la o suspensie mai buna, gen Bilstein si nu as mai face nimic, decat sa o intretin asa cum trebuie si sa ma bucur de ea.

Link către comentariu
  • 1 month later...

foarte frumoasa jucaria. chiar am stat zilele astea si am citit tot threadu.tot respectu pentru ce faci,spor in continuare cu modificariile

Link către comentariu

Multumesc.

am reusit in we asta un consum de 8.2% pe vreo 500km....:) si asta doar pe vreo 40 de km de autostrada. in rest DNuri...cu depasiri..orase..etc.

in curand schimb si displayul ca mi s-au dus niste pixeli.

Link către comentariu

pt mine e prima data in 4 ani cand vad consum sub 9-9.5% la drum mai lung :) asa..daca vroiam, puteam scoate consumu asta..dar niciodata nu mi-am batut capu cu asta.

Link către comentariu

da ii foarte okay la drum lung , cand vrei sa depasesti o masina te trezesti ca ai depasit 3 4 :) scoti consum daca te abti , da eu unu sincer nu prea pot :)

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!