Jump to content

2001 Audi S3 8l


Bogdan_wrc

Postare recomandată

Pe la sfarsitul lui octombrie dau o fuga pana la tine,sunt foarte nerabdator sa ne intalnim si noi in sfarsit.Te rog sa-mi spui si mie daca ti se rezolva problemuta dupa ce schimbi valva pcv,ca sa stiu daca o schimb si eu sau nu :D

Bafta in continuare!!!

Link către comentariu
  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    589

  • c6t9

    52

  • xht20

    36

  • fuscobal

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

am vorbit cu mecanicul...e gata masina. de fapt nu era PCVul, ci un furtun care vine inainte de PCV era crapat. o sa-l comand si-l schimb.

eventual eu am scos o foaie din "ETk..a" cu coduri si daca vrei il postez codul de la furtun. sau de le PCV, care costa ~100 ron.

problema e, ca PCVul de la Cupra e ca la mine,dar de la Leonul cu 1.8T difera fata de al meu. nu stiu de ce. bbm avea ca al meu, toni are diferit.

daca vrei, iti tin PCVul meu, ca eu nu-l schimb si ne intelegem la pret.

pai daca dai un telef inainte cu ceva timp..sa nu fiu plecat, ne vedem cu mare placere.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu

Problema e ca nici eu nu stiu de la ce este...am nevoie si eu de un mecanic bun care sa aiba rabdare sa vada de la ce vine problema. (furtun sau altceva). Eu am o mica impresie ca este si de la DV. In doua saptamani am sa fac proba cu cel al lui bbm de la skn(cand ajung eu in bucuresti) si am sa vad daca face la fel.Daca nu se remediaza problema,voi cauta un mecanic bun sa-mi spuna exact de la ce e si daca PCV-ul e problema,atunci vorbim :P

Link către comentariu

Georgik, frumos var. e din UK? ca pare cunoscut, dupa jante.

Teka, ar fi super sa poti incerca cu DVul ala. oricum iti va trebui. eu l-am luat pe al meu de siguranta..ca ala stock nu crapase. la fel verifica furtune de la si catre turbo...cel intre filtru de aer si turbo pe admisie...fa un log sa vezi cat pierde presiunea...

http://lz7w.com/albums/pcvcircuit/IMG_2251_small.jpg

din poza asta se vede clar care e PCVul si eu am probleme cu furtunul cu colt, fix inainte de valva..cel cu codul 06A-133-783-AS (la mine pe furtun in loc de AS scrie 6..)

si cum rabdarea nu a fost niciodata o chestie sa ma caracterizeze...in seara asta am pus noul soft. inca nu trage cum trebuie, fie din cauza furtunului de la PCV, fie din cauza tijei actuatorului...o sa urmaresc problema...si asa ca multe impresii noi nu am ca nu i-am dat inca tot ce poate. doar de vreo 2-3 ori si nu a bagat decat 1.4 boost. trebuie putin mai mult...oricum, diferente de simt :D

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu

nebune, ce treaba are softul cu mecanica? doctor esti si tu :)

nu trage ca am un furtun fisurat :blah_: si trebuie sa mai ajustez putin..mecanic. in rest e super ok.

Link către comentariu

asa spart cum e, ofticosule, o sa ti-l bag in .... nas :)

esti offtopic :P

Link către comentariu

Bai Bogdanele, i-a anunta-ma si pe mine cand mai aterizezi pe aici ca sa iti verific si eu furtunul sa vad care e treaba... Bine, asta daca vrei...

Link către comentariu

Frate WRC - tu ai un furtun spart de un an incoace. Mereu gasesti alt furtun care se sparge. Ce e acolo la tine ? Tragi cuie pe la radiator ? Sau o fi altceva probabil ?

Link către comentariu

teff, uite..asa cu dedicatie pt tine, topicul asta:

http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=226418

zyx, cu mare placere, se face! si asa nu ne-am vazut..de cand eram mici :)

note to myself, contine multe informatii importante:

http://www.seatcupra.net/forums/showthread...light=big+turbo

WRCule, asta e altul. imi facea probleme cand e rece. e langa PCV..dar nu l-am bagat in seama pana acum. inainte era o garnitura..de la turbo. sunt 2 chestii difrite. asa se intampla cand nu tii masina de bibelou :P

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu

:icon_cool: casa de piatra si multa sanatate lu' zyx/a jr :lol:

iti promit ca ne vedem! cat de curand !

Link către comentariu

uite si furtunul fisurat cu PCVul:

dsc02165l.th.jpgdsc02166a.th.jpgdsc02167e.th.jpg

acum masina la rece merge perfect, nu mai da intreruperile alea la turatie constanta in treptele 1a si 2a.

mai am doar de reglat boostul :offtopic: si dupa aia sunt gata. nu voi mai umbla la motor. ma voi pregati pana la primavara pt cauciucuri noi, suspensie si probabil alte palcute EBC redstuff sau yellowstuff.

si sper, pana in vara haldex controller, desi as fi vrut sa-l pun cand vine zapada :icon_thumright:

Link către comentariu

deocamdata nu f sus. pt ca inca turbina nu face boostul cum trebuie. trebuie putin umblat la actuator.

ca putere ..probabil nu voi trece de 280-290....ca pe acolo e maximul turbinei. dar imi place ca turbina face boost detsul de jos..si f constant.

toni..valva in sine e OK. am schimbat-o ca sa fiu sigur..pt ca tot o aveam noua. dar furtunul era crapat nasol ..si la cot. furtunul a fost 27 Ron +2 coliere=30 RON si valva 100 ron.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu

E posibil sa tina 30.000, depinde si de stilul de condus... oricum uite niste pareri de la posesori... inclusiv cineva cu Audi S3 8L care le recomanda :D

Link către comentariu

teff...te cam oftici varule :rolleyes: stim cu totii adevarul.. haha

"If you have an S3 (8L chassis) and you want the limits to be set by your guts and not your car, these are the tyres for you." :D suna ff bine.

stiam ca sunt f bune, dar ma sperie uzura lor. eu fac 30 000km pe an...din care sper si cativa km pe circuit..

Link către comentariu

recomand si eu PS2, iar pe 4x4 cred ca sunt bomba. Mi-a zis bbm ca a avut cineva pe subaru impreza si a avut probleme cu cutia din cauza aderentei foarte mari ;) La tine nu se pune problema... :Driver:

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!