Jump to content

2001 Audi S3 8l


Bogdan_wrc

Postare recomandată

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    589

  • c6t9

    52

  • xht20

    36

  • fuscobal

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vezi, de aia am trecut de la diesel la benzina, mult mai fiabila cand modifici. Ma bucur ca e ok, si foarte bine ca ai schimbat uleiul.

Link către comentariu

:blah_: nu stiu daca neaparat mai fiabila, dar parca ai rezultate mai mari, daca tragi linie. cu aceeasi bani. adica pana acum din 1.9TDI pe la noi nu am vazut unu sa depaseasca 220 de cai pe cand 1.8T am vazut si pe la 350-400. bine, conteaza si puterea de unde pleci stock si banii dati prima data pe masina, dar parca ai mai multe optiuni...si piata mai mare de achizitie. parca sunt mai multe piese pentru benzinare turbo (si aici nu vorbesc doar de 1.8T, ca asa si pt 1.9TDI sunt sute de optiuni) dar si la 2.0TFSi,EVO, STI..etc.

da, difera consumul...dar pana la urma cine cauta performante si feeling stie ca nu le poate obtine cu consum de 4%.

bine, tu ai trecut de la TDi la avion, din cate am inteles eu ;)

ovidiu, pai asta am spus si eu de la inceput...stock arata cel mai bine ! asa am zis din prima zi si la parerea asta voi ramane, ca singurele modificari la exterior vor fi suspensia, tipsul de la evacuare mai mare si rotile mai mari.

Link către comentariu

Tin sa te felicit pentru modificarile facute.

Este o masina care imi place extrem de mult, urmaresc cu interes topicul tau sa vad ce modificari ai mai facut la masinuta :vaidecapulmeu:

Referitor la exterior arata ff bine asa stock, numai ca dupa parerea mea ar merge o folie si alte jante ceva mai de efect.

Te salut si spor la modificari pe viitor.

Link către comentariu

michael, doar daca fac poze cu sperietoarea :) si arunc la oglina globul ala de la laser !

multumesc xdx, folie...nu stiu inca, dr jante sper sa ii pun mai mari!

Link către comentariu

but_fns, da..mai ma duc acolo la sucuri seara..dar cred ca era 00:10 :P

hmmm... am fost plecat cu un amic cu un GTI sa faca rodajul... de sambata pana azi noapte. 900km in 20 de ore...

deci, surpriza pentru multi :P si cadoul de sf "ballantines" :biggrin: a fost oferit sambata dimineata, cand am decis ca e cazul sa schimb softul.

am vrut altceva, am vrut mai puternic...motivele au fost mai multe.

ideea e ca dupa saptamani de documentare,de discutii cu multe persoane mai documentate,m-am decis la o firma din UK, cu destule 1.8T modificate la activ, ff bine vazuta pe forumuri afara (gen seatcupra.net), cu softuri pt 1.8T chiar custom, si multumita lu adibose, lu ceky pt scriere si lu' meme (si kevin :blah_:) in special pt sfaturi, exemple si intermediere...am ales ca jabba sport sa-mi faca un softul.

m-am tot gandit, fie upgradez unde am avut, fie incep cu revo sau cu jabba. am ales jabba, din mai multe motive.

asa ca sambata dimineata a venit softul din UK, si am facut loguri. senzatia a fost...extraordinara. imediat dupa teste nu paream ff entuziasmat..pentru ca nu era la fel de...activa diferenta. adica nu se simtea asa clar cand intra turbina...

fata de ce era inainte acesta este mai liniar, si dupa cum se simte si se vede din logurile facute, masina trage constant...liniar de la ~2000 pana dupa 6500 rpm, cu o presiune destul de constanta de aproximativ 1.3bari, maxim 1.4. si tot tine mult pana catre 7000. adica am ramas uimit sa vad, dupa cativa km, ca la 6500 inca trage fff bine!

cel dinainte era mai low, mai fun...dar asta nu se simte asa brutal, ci e mult mai tricky...adica in orice treapta...la aproape orice turatia masina trage excelent..pe o plaja de turatie ff mare.

inca nu am avut timp de multe teste, dar d-abia astept sa vad ce si cum.

si stickerul de riguare !

picture0018zg5.th.jpg

deci nu imi venea sa merg incet...in orice treapta...apasam destul de mult pedala din dreapta pentru ca imi placea la nebunie cum de la orice turatie......incepea si tragea..si tragea..si tragea...constant si sigur...

astept sa vad dupa ce se termina zapada asta mai multe....

Link către comentariu

merci alex.

iuliane, ESU te plimba cand vrei, dar nu mai baga fitile :) ori vrei sa fi plimbat ori nu.

Link către comentariu

Spune-ne si noua de ce ai ales jabba in loc de revo,de exemplu.Ai spus ca au fost mai multe motive..care sunt alea? :wub:

Link către comentariu

Bravo mister, era si cazul pt ceva mai tare la o asa masina. Sa-l turezi sanatos.

Poate faci o rodare de soft pana la mare sa vad si eu cum trage masinutza. :wub:

Link către comentariu

Bogdane hai scoate masinuta sa vedem diferentele deoarece stiu cateva persoane care te asteapta de ceva vreme :) . Da, da, ai dreptate , si tractorasu de 535 :D .

Link către comentariu

Teka, prefer ca motivele sa ramana personale...stiu ca e un forum public, dar sunt prieten si cu cei de la revo, si cu Lori care mi-a facut cipul inainte si cu cel care m-a indrumat catre jabba. nu as vrea sa supar pe nimeni. pur si simplu mi-a placut mai mult jabba. corect, si pretul a fost un motiv, dar daca trag linie si jabba si revo sunt pe acolo ca pret. fiecare a facut reducere, si m-am simtit mandru ca am avut oferte destule de unde alege si le multumesc pentru asta.

am vazut grafice dyno de prin UK cu ambele firme si desi nu sunt reprezentative 100%, am vazut multe pareri ff bune despre jabba.

plus ca meme, care m-a ajutat e chiar cat de cat obiectiv, avand in trecut softuri de la mai multe firme si nefiind dealerul niciuneia.

am renuntat la softul de la Lori si din cauza distantei, pentru ca pentru fiecare update trebuia sa ma duc la CJ...deci nu pentru ca masina nu fugea, sau ca nu eram multumit de ce aveam.

oricum, pana nu fac niste teste mai complexe langa anumite masini nu pot sa ma exprim 100% despre cum fuge masina.

in trecut eram egal cu anumite masini si d-abia astept sa prind o ocazie sa incerc iar.

chris, merci mult.

cat de curand il iau pe marys cu GTIul si facem un constanta! culmea e ca de 2 ani de cand zic ca vin cu masina la mare, mereu am venit ba cu un Ford, bah cu Civic Type R, bah cu GTI :( numai cu a mea nu am apucat.

marys, scoate tractorul ala de 535d sa vad ce stie :blah_:

Link către comentariu

numai bine cu masina si felicitari pt soft.era timpul sa pui ceva mai tare.ai pus decat pana la urma saudownpipe ceva?cu adibose ai incercat sa vezi cum stai?

Link către comentariu

cu adi voi incerca in curand, desi nu am pus DECAT sau downpipe...se pare de fapt ca la noi DPul tine presiune OK pt 330 de cai.

Link către comentariu
cu adi voi incerca in curand, desi nu am pus DECAT sau downpipe...se pare de fapt ca la noi DPul tine presiune OK pt 330 de cai.

DP = down pipe? daca asta intelegi prin DP eu zic sa nu te risti ......si-ti dau si un hint = chiulasa problem (de la prea multe grade celsius)

PS: felicitari pt soft, jabba rulz von meme ;)

Link către comentariu

hmmm..adibose asa mi-a spus, ca el a schimbat DECAT..dar oricum pana sa imi fac probleme de downpipe si sa ma apropii macar de atatia cai, mai vreau (mi-a bagat meme in cap ;) ) actuatorul de la forge , DECAT, sa repar APRul care acum nu e pe masina si poate dupa aia stage 2 de soft si mai ales suspensie.

tot am vb cu meme si pentru un ceas de boost..care sa vina in locul unei guri de aerisire din bord.

cam asa ceva as dori:

http://www.vagcheck.com/vagcheck/vagcheck_liquid.htm

da, imi place cum trage cu jabba !

deja am dat comanda de dogbone de la powerflex.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu

bun venit in clubul nebunilor care baba bani cu nemiluita in masina !! :angry:

acum poti spune si tu "buna, sint bogdan si ma declar dependent de tuning"

bafta cu modificarile

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!