Jump to content

2001 Audi S3 8l


Bogdan_wrc

Postare recomandată

Pune poze cu rotile de iarna :lol:

Inteleg ca s-au potrivit?

Acum vad la tine in semnatura ca ai placute Ferodo DS ... banuiesc ca sunt DS2000 si nu DS2500, alea mai suparate.

Cum se comporta si cat te-a ajuns setul pe fata? Mi-a adus aminte topicul lui nadir ca eu am niste placute cam ... nasoale.

Link către comentariu
  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    589

  • c6t9

    52

  • xht20

    36

  • fuscobal

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

pune tu poze cu rotile mele de iarna :Driver:

bai, de potrivit..au mers...cam la limita...adica destul de aproape de etrier...dar daca masina merge inseamna ca nu atinge, nu? :icon_redface:

da, sunt DS Performance...ceva intre 2000 si 2500 am inteles... nu mai stiu pretul pentru fata....toate au fost 8 milioane :ceuameni: .

ce reactii...nu se mai incalzesc cand sunt alerg masina puternic, si de la viteza mai mare cand franez brusc tin mai bine, pana am nevoie...alea vechi daca franam de la 180..deja pe la 40-50...incepeam sa simt pedala prea moale...deci fadingul era puternic.

inca nu le-am fortat 100%..dar asta pana acum asa... am mai scris despre ele pe paginile trecute si cand am venit de la sighisoara si dupa aia.

culmea e...ca dupa ce le-am montat am aflat ca bbm da franele lui de cupra :somnmare: cu totul...etrieri...placute...si ma oftic acum.

mai ales daca ai roti mari...eu zic ca e cea mai buna investitie..daca mai ai bani sa pui si placute si discuri sport...atunci chiar e un upgrade serios.

Link către comentariu

Ale bbm-ului nu cred ca intrau sub rotile tale fara niste distantiere serioase. Etrierii de CupraR sunt destul de pretentiosi la jante.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
nadir@boosted.ro

oho la multi anu bogdane si la cati mai multi km fara probleme

sa ai parte de jucaria ta cat mai mult timp :P

Link către comentariu

merci varule, merci mult...si tie la fel...!

sunt curios a ta cati cai va avea cand ajunge la km aia :offtopic: dublu? triplu?

Link către comentariu
  • 1 month later...

multumita lu bbm, mi-am luat si eu ceva pentru masina....

FORGE FMIC...

http://www.forgemotorsport.co.uk/content.a...roduct=FMINTLCR

cam asa..dar are tevaraia schimbata si traseu mai scurt.

adica ceva de genu':

http://www.forgemotorsport.co.uk/content.a...product=FMINTS3

adica sper sa arate cam asa:

chris3023yh8.th.jpg

dupa ce il voi monta, voi mai creste presiunea in turbina, as dori un 1.2 constant si maxim 1.4 si voi posta si impresii.

ma bate gandul serios si la DECAT, dar am nevoie de o piesa mica pentru a pacali sonda.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu

dar asta ajuta, iti dai seama :D plus ca asa pot creste mai safe presiunea in turbina si "caii".

Link către comentariu
ma bate gandul serios si la DECAT, dar am nevoie de o piesa mica pentru a pacali sonda.

Treaba buna cu intercooler-ul, va tine jos temperaturile de admisie pe N-ring :-)

Cat despre sonde, acestea pot fi dezactivate din ECU asadar nu este necesara acea piesa pentru a pacali sonda :D

Link către comentariu

Eu am eliminat catalizatorul si am pastrat a doua sonda asa cu zice adrian si am dezactivat-o din soft. Cand ne-om vedea am sa-ti arat daca esti curios.

Cand am facut downpipe, nu aveam softul gata si mergea pe amestec foarte bogat si miroasea rau a gaze tocmai din cauza sondei nr 2 care era in haos.

Referitor la FMIC , eu am optat pentru un FMIC de pe un GV diesel, cel de 170 cai dar cel care mi-a facut softul nu mi-a recomandat o presiune mai mare de 1bar maxim,acum ruland pe 0,85 ultra-safe. Poti obtine puterea mai mare din amestec si alte chichite,nu neaparat din presiune.

Inainte de intercooler aveam la blana pe A2 60grade la admisie,ulterior scazand pe la 45grade dupa intercooler,deci tind sa cred ca prin upgrade-ul de intercooler mai mult te bucuri de caii pe care ii ai decat sa-i maresti.

Link către comentariu

din ce am vazut teste si pe site-ul forge, intercoolerul asta chiar ajuta :D

unde mai pui ca am incredere in bbm , ca a fost montat pe masina lui.

ideea e ca nu vreau sa anulez sonda din soft...as vrea sa functioneze bine, dar daca nu am alta solutie...

stiu ca se poate obtine putere nu doar din presiune :D

Link către comentariu

@50ryn

In cazul in care nu ai schimbat turbina, passatul tau are o turbina Borg Warner K03.

S3-ul lui Bogdan are o turbina K04 ce rezista fara probleme 1.2 / 1.3 Bar.

@Bogdan,

Avem la Bv un 8L S3 Stage2, care printre altele are evacuare completa Supersprint cu de-cat si ruleaza impecabil :P

Link către comentariu

am auzit de el...e cel de care mi-ai zis Flow ca a participat la curse langa adibose cu s3 rosu?

pentru stage 2..sunt necesare decat evacuare si admsie?

Link către comentariu

De curse sincer nu stiu nimic.

Cat despre Stage2, la S3 8L cerintele sunt o evacuare (ideal turbo back) si un filtru de aer sport (cold air intake).

Link către comentariu

evacuare inseamna pt mine, personal doar turboback ;) ...

deci daca pun DECAT (filtru am green panel, dar nu admisie completa) pot cere direct stage 2?

Link către comentariu
am auzit de el...e cel de care mi-ai zis Flow ca a participat la curse langa adibose cu s3 rosu?

pentru stage 2..sunt necesare decat evacuare si admsie?

Da bogdane sigur el e , altul nu mai e la noi

Ca sa nu mai zic ca prea l a batut pe adibose care nici el nu e prea stok :D

A facut treaba buna adrian cu masina lui :icon_thumright:

@ adrian Cam ce putere estimezi ca are s3 ul rosu acum ? dupa toate modificarile ?

Modificat de Flow
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!