Jump to content

2001 Audi S3 8l


Bogdan_wrc

Postare recomandată

  • Administrator
da...chiar aia.

o stiu . Eu i-am scris softul de la jabba uk in ecu

Link către comentariu
  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    589

  • c6t9

    52

  • xht20

    36

  • fuscobal

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Publicat (modificat)

@oaspetele....accept cu placere. dar daca tot ne aruncam in provocari, eu am facut o provocare la o intalnire, sa stam sa discutam. nu la curse. accept si ce propui tu / ei , dar daca nu pot eu, poate sigur ADIBOSE, cu S3 rosu (http://vwforum.ro/index.php?showtopic=31578&hl=). tot asa...209 din 2001, deci daca mai are 190 e bine :) :lol:

omu cu mazda sigur se alerga, pt ca ne faceam semn cu avariile, tineam aproape unu de altu. dapseam constant impreuna. din pacate nu am apucat sa vb cu el, pt ca a iesit de pe A1 inainte sa ii fac semn sa ne oprim sa vorbim. si eu emrgem dupa pitetsi si el a intrat prin Pitesti in destuld escurt timp s-a decis sau a vazut intrarea. cand eu in fata plecam dupa el, cand el dupa mine, cam 75% din autostrada. plecam si din mers paralel, de la 50-60km/h pe A1, iar asta sa nu imi spui ca e doar coincindeta. ca si el mergea pe banda 2 si eu pe 1...la 50 si brusc amandoi acceleram....

da, sunt diferente intre aceeasi masina, sunt diferente daca masina avea benzina diferita, daca avea rodajul facut, diferente intre softul meu, si al altui S3, diferente pot fi si intre 2 S3 sau 2 mazda.

tu ma stii si stii ca nu vorbesc aiurea. la fel si fusco cand a spus ce a spus acolo.

http://vwforum.ro/index.php?showto...st&p=711580

si cand m-a batut un FR cu soft am venit aici si am zis. nu fac din orgoliu masuratorile astea. le fac ca sa stiu ce am.

si cand zGb spunea ca atunci cand avea decat soft pe al sau TDi de 130 (deci ~160 de cai) batea RX8 de 190 de cai.

iti dai seama el cu 210cai masina din 2001 (poate mai are 190 din ei...)

:(

nu comentez decat asta. nu cat de penali suntem. de aia am si facut hot hacth sambata ca sa vedem fiecare cu se "lauda".

da, poate daca eram singur, eram mai greu de crezut, dar 5torm, care e si user respectabil poate depunde marturie.

dar cei de pe mazda club stiu ca eu am soft?? adica usor usor ma bate un FR cu soft..dar ala are~240 de cai sa zic sau poate mai multi. deci diferenta nu e intre 209 si 260. ci intre un ~240 si un 260. unde la viteze mari am si spus ca MPS usor usor o lua in fata. de la viteze de peste 2xx. unde 4x4 al meu "ma incurca".

poate le spui si asta :)

"destine un GTI 5 "usor " modificat, cu care as paria ca "se poate pune" cu un 3 mps." nu vreau sa fiu rau, dar GTI lu fusco cred ca pune la respect orice MPS> no offence, dar cam bate si S3 de 265 de cai. si multe masini mai rele. si fata de mine se duce de nu il vad. oricum, ar fi de vazut. daca e sa ne luam dupa orgolii, le arat o Ibiza dinainte de 2002 care se poate juca cu MPS? sau un POLO GTI? deci eu recunosc cand sunt depasit.

te rog sa le arati si asta:

la fel, cel cu GTI< dogarel este si el membru vechi si respectat pe forum.

GTI ERA STOCK, si mazda nu cred ca avea rodajul tot facut.

ca idee, nu cred ca de aici cineva a postat cu rautate, eu doar am postat ca o masuratoare. nu cred ca cineva de aici a zis ceva de posesorii de mazda. ca sunt penali sau nu. ci doar ca mai au existat discutii cu privire la puterile masinilor mazda atat. As dori sa ramanem la masini si nu sa comentam oamenii doar pt ca au ales germane sau nu. si mai ales fara comentarii rautacioase ca nu ajungem nicaieri.

asa cum sambata la Hot Hatch a venit si un 3 MPS, si Honde si Megane, nu cred ca dovedim ca suntem incuiati sau ca vedem decat germane in fata. am prieten bun cu CTR, am o prietena care are CTR, m-am suit sambata si in MPS si in Megane RS, si in FIESTA ST, focus ST il stiam, si altele. am admirat scanele de CTR, mi-a displacut pozitia inalta la Megane, si tot atatea....

deci nu cred ca e corect sa ne faca penali. oricum si eu sunt curios sa vad cum stau cu un MPS3.

apropo, nu conteaza doar cati ca ai in talon, ci si cum ii pune pe sosea:

http://youtube.com/watch?v=nUoeLUFRbUo&feature=related

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu

am aparut pe fir la indicatia lui bogdan.

e vreo mazda 3 care vrea sa incerce un S3?

nu ma intereseaza cati CP are mazda aia si nici ce modificari are, oricum ar fi .....

accept eu!

unde si cand?

Modificat de adibos3
Link către comentariu
Publicat (modificat)

m-am gandit ca poate MPS e din Buc, ca si adi, iar eu nu ajung mereu pe acolo.

Oaspete, vazand postul lui thefane de pe Trimis: Dum Mai 11, 2008 2:34 pm , tin sa le amintesti te rog ca este vb de audi vechi DAR cu soft. nu de cel de 265. ca daca comparam MPS de 260 cu S3 nou de 265 si cu soft, atunci cred ca deja discutam basme.

si aici sa vad ce?

http://www.zeperfs.com/duel1388-1354.htm

ca sunt 0.7s intre S3 si MPS 0-100? dar astea sunt cifre. hai sa vorbim..fapte.

plus ca o masina de x cai cu soft se va misca mai bine decat una de Y stock, unde Y=X +soft.

adica una de 250 de cai din fabrica se va misca mai greu decat una de 210 cu soft sa zicem.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu

Salut baieti,

vreau sa incep prin a ii multumi lui dragos inca o data pentru ca mi-a scris atunci softul de la jabba pentru masina stock (turbo stock). De atunci masina a primit mici modificari si un alt soft intermediar tot de la jabba. Spun intermediar pentru ca datorita unei mici probleme de comunicare intre mine si cei de la jabba softul a fost facut pentru o presiune constanta de 1,2 (in conditiile in care se poate merge cu 1,4-1,5 safe si eficient). Lucrurile s-au lamurit intre timp. Am discutat cu tunerul meu si cu jabba si urmeaza o sesiune de teste si mici adaptari cat de curand. Referitor la provocarea Mazda - sunt dispus in orice secunda cu acest soft sa incerc sa educ un posesor de mazda 3 mps. Cine poate sa ne ofere detalii despre aceasta masina este ZYX - stiu ca el a avut ceva intalniri cu un astfel de specimen, intalniri din care a iesit destul de bine.

@ bogdan_wrc - relax man, masina ta merge foarte frumos si tare - cheama un mps langa tine pe 400m de pe loc, sa planga putin :(

Meme

Link către comentariu

suntem pe VW forum da? nu ne aude nimeni ..ok. :)

sincer sa fiu mazda3 mps este un mare esec al celor de la mazda in a concura cu HotHatck-urile de calitate.

masina aia cu 260 Cp ia bataie si de la un civic cu 200cp

sa fim seriosi...ce vrea de la un S3? :)

meme...ce sa faci cu Mazda 3 MPS? nici pana la 100 la ora nu-ti sta in fata...la 400m deja esti peste el cu 2 masini...dar asta o sa se vada la momentul potrivit.

Modificat de adibos3
Link către comentariu

era vorba ca masina mea din 2001 din 209 cai mai are ~190, asa au zis unii, si am zis eu ca le arat si o Ibiza care poate e la fel de veche si are toti caii. si mult peste fara probleme.

de aia, anul de fabricatie nu ar trebui sa aiba de a face cu puterea masinii. da in timp, se mai pierd din cai...dar asta nu inseamna ca masina nu fuge. sau ca nu poate fugi asa cum trebuie. si pana la urma 2001 nu mi se pare asa batrana :) doar sunt obiectiv.

millo, merci de aprecieri, care sunt demne de luat in seama, avand in vedere ca vin de la tine, care ai unul dintre cele mai potente 1.8T puse pe o masina care fuge f bine. nu se poate compara cu a ta din cauza greutatii dar si pt ca am ales un soft mai low asa....cu 1.0 presiune constanta.

revenim la S3uri: (multumiri santos si celorlati pt poze)

autumn212806e2ntkpgawz9.th.jpgp1090292vh9.th.jpgp1090289ie7.th.jpgp1090297mc7.th.jpg

Link către comentariu

Vad ca s-a iscat o intreaga discutie. Remarca cu puterea la Mazda viza doar modelul Rx-8 despre care foarte multi proprietari se plangeau. Mentionez ca in momentul in care am ales actuala masina, aveam in calcul si RX-8, unul dintre motivele pentru care am exclus-o fiind plangerile legate de putere si fiabilitate. De asemenea in aceeasi zi in care eu am fost la mastertuner pe dyno cu GTI stock si a scos 200CP in cap, o mazda RX-8 de 231CP a scos 192CP sub ochii mei ! Remarca nu a fost sub nici o forma rautacioasa ci era doar o constatare si nu trebuia luata personal !

Link către comentariu
si cand zGb spunea ca atunci cand avea decat soft pe al sau TDi de 130 (deci ~160 de cai) batea RX8 de 190 de cai.

niger please...bateam rx8 de 231....si eu si vypu si cred ca si sever cand aveam toti soft alergam rx8-ul de 231cp...cand deja aveam modificarile facute, daca as fi avut rwd cred ca as fi avut suficient timp sa dau un cerc in jurul unui rx8 in wot si tot sa-l depasesc...lol

Link către comentariu
Publicat (modificat)

lol, zGb, eu nu mia stiam exact si nu am vrut sa arunc vorbe. eu zic ca ai putea sa incerci cu WRX de 230 sa evzi cum stai cu mazda de 260 :D

oaspete:

"In plus, daca ma intrebi pe mine, tipul cu RX8ul din povestea lui era un fraier care si-a luat la mana a doua un RX8 de 192 CP fiind pacalit ca e din cel de 231. Dar desigur nu am de unde sa stiu, e doar o presupunere. Oricum, a naibii coincidenta."

daca tu imi spui ca asta nu e cautare de motive.... cum sa gasesti asa scuza :)

plus ca vezi...tu exista si date trecute in talon...deci nu e chiar asa..ca-n filme cum cred cei de acolo.

in fine, provocarea a fost acceptata. sa astept o discutie cu locatia.... si eu si adibose suntem pregatiti. si altii cu GTI. :) sper ca accepta si Polo sau Ibiza in joc.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu

ibiza? aia chiar vor sa-si dea foc la mazde? :lol:

Auziti...deci chiar nu e suferinta sau ceva, parol...mazda astia, fac si masini? :) sau mai corect spus, au facut si ei vreo masina in afara de RX-7? no offence pt proprietari, dar brandul nu-mi spune nimic, nu iese din tipar cu absolut nimic, iar mazda 3 mps mi se pare un gunoi...e o masina foarte rapida in linie dreapta si atat si unde mai pui ca e si foarte urata (ma rog, asta e parere personala, interiorul e dragut in schimb) iar pe un drum virajat nu cred ca scapi de un focus diesel cu ea...6 mps macar e 4x4...nu stiu cat de bun e, dar conteaza ca e.

Link către comentariu

pai daca ar fi sa luam la extrem, am aduce un anumit Polo si o anumita Ibiza...dar eu zic ca nu e f corect.

deci sa ramanem la S3 vechi cu soft. sper ca accepta si rosu, nu doar pe al meu.

vezi, de aia imi e si mie dor de TDI tau...ca uite acum aveam nevoie de el... :)

oricum, hai sa revenim ontopic.

Link către comentariu

am vazut ca pe forumul mazda, ne vorbesc ca suntem cu nasul pe sus daca pot spune asa pt ca suntem posesori de masini germane.

Problema este ca eu respect multe masini, in special pe cele japoneze, inainte de S3 am vrut sa-mi iau o japoneza, un subaru, Nissan, toyota...dar din mai multe considerente am ajuns la S3.

Urmatoarea mea masina va fi o japoneza cu siguranta :(

Mazda este o masina buna si mmie personal imi place, dar tractiunea este un punct minus pt mine.

intradevar Maz3MPS are niste reprize fenomenale, mult peste un audi S3 chiar si din noua generatie. de ce? pentru ca este ceva mai usoara, are un cuplu ceva mai mare, tractiunea fiind doar fata o ajuta in reprize destul de mult.

Eu daca accept provocari le accept cu start de pe loc, am o masina care in afara de tractiune nu are niciun plus fata de un MPS. cuplul mai mic cu 100Nm, CP -50, greutate -70Kg....si tot asa

Masina pe care o posed nu stie reprize, ci doar accelerari :))

Inca o data as vrea sa clarific situatia incarcata intre cele doua tabere. Mazda e ok, deci nu ne luati discutiile in nume de rau!

Am vazut ca se arunca cu noroi acolo si e pacat. eu nu vreau sa demonstrez ca S3-ul meu bate un MPS, si nici sa gasesc scuze in caz ca iau bataie de la un MPS. sunt 2 masini, puteri diferite,preturi diferite, soferi diferiti...pana la urma suntem toti oameni, si daca ma duc la o asemenea intalnire, nu ma duc sa ma dau cocos, ma duc pe ca iubesc masinile! dar daca unii care poseda mazda se simt marginalizati sau ignorati de catre posesorii de VW sau Audi..etc..fac o mare gresala. NU cred ca s-a ras vreodata de cineva...

Si nu o sa venim cu masini modificate ca sa facem de ras mazda. venim cu ce masini avem, iar mazda daca accepta provocarea o face din fairplay nu sa castige ! corect??? se lanseaza provocarea, cine accepta bine, cine nu, iarasi bine! am acceptat provocari de la EVO9 si Subaru STi...Si??? am luat bataie! asta e! ma bucur ca le-am avut alaturi pe japoneze :P

va mutumim,

PS: @ Oaspete: pls transmite tu mesajul pe forumul mazda.

Modificat de adibos3
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Oaspete, din pacate se pare ca au intrat prea multi in joc de acolo, si nu au inteles discutia de la inceput.

te rog sa ii spui lu bobgherasim, ca de la inceput era vorba de un S3 modificat si de o mazda 3 MPS stock. nu cred ca e vorba ca avem aere, asa cum fiecare din cei de mai sus am spus ca stim ce pot face japonezele, sau alte marci.

pana la urma nu conteaza daca masina e stock sau nu, ci doar ca se invarte in jurul aceelasi puteri. si ca diferenta de greutate nu e mare, desi la viteze amri, 4x4 ma/ne incurca.

ce a spus Bogdan U, mi se pare f corect. dai 12 000 in plus dar nu dai deagaba.

oricum, s-a deviat subiectul.... nu era vb de S3 nou.

eu am propus o discutie, exact cum ne-am intalnit si sambata la Polivalenta, asa cum a venit si un MPS. sa discutam si vedem live ce facem. nu organizam liniute ca sunt ilegale :)

crede-ma ca sambata nicio masina din cele care au venit, toate HOT pt clasa lor (pe langa FIESTA ST si MINI, toate aveau peste 200 de cai), nu a plecat sa faca curse. asa cum a fost si la intalnirea din noiembrie.

deci acceptam o intalnire si vedem cum masuram ce si cum fug masinile.

poate nu stiu toti ce a fost sambata:

http://vwforum.ro/index.php?showto...0&start=200

Modificat de CristiN
Link către comentariu

s-a propus, mai mult sau mai putin oficial, data de 25 mai in Bucuresti, cand clubmazda are intalnire.

Ar fi frumos sa avem o intalnire comuna. Pe mine liniutele nu ma intereseaza.

Poate ni se alatura pe 25 mai?

Link către comentariu

nu vrem sa venim peste intalnirea mazda. vrem sa facem ceva separat. asa cum a fost Hot hatch meeting. ideea ar fi..fie ne vedem cativa cu S3 cu cateva MPS, fie ne vedem mai multi, tot asa gen hot hatch.

Link către comentariu

Bogdan, cei de pe mazda sunt un pic reticienti si neconstructivi. daca nu vor nu vor.

nu s-au dus vedetele peste fraieri sa-i intrebe daca vor sa li se alatur sa le mai creasca si lor rank-ul. ci s-a pus o intrebare de la om la om.

ne vedem sau nu?

daca ei au impresia ca...ne credem vedete cu averi se inseala..in fine. eu astept un raspuns final.

daca ne vedem acolo, facem schimb de impresii, numere de telefoane si cand avem timp si loc ne si jucam cu ele :icon_thumright: (dar nu in ziua intalnirii)

Pt Vlad de pe celalalt forum :)

ma dau eu cu s3 2001 cum vrea el, depinde cat de mult e modificat, dar nu cred care vreo seansa nici cu plecare de pe loc (am experienta cu r32)

accept! (sper sa ne vedem la o mica intalnire cu toii totusi...)

Modificat de adibos3
Link către comentariu
Publicat (modificat)

ideea e ca el stie ca e modificat S3. dar nu cred ca stie ce modificari are. asa ca poate fi surprins. ca idee, hai sa organizam ceva legal.

pana la urma, vlad ala are ceva modificari? ca daca suntem corecti, sa fim pana la capat. S3 cu soft VS MPS stock.

oaspete, te rog mult sa le arati si filmele din postul meu cu GTI vs MPS de la mare de 1 mai si sa le precizezi ca un r32 e cu ~200 de kg mai greu ca un S3..se pare.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu

Eu unul nu-mi mai consum benzina si nici gumele pt o mazda, am vazut ca s-au frustrat cam tare... Ce rost are sa ma duc sa ma vad cu niste tipi care se uita la tine ca la felul 14 din start...credeam ca sunt si ei oameni de omenie, dar deja o dau in diverse.

Ibiza lui meme deja i-a bagat in sperieti.....se pare

citesc acolo si ma prapadesc de ras cum se agita la o provocare din partea unei ibize :lol:

si daca unii care NU se dau si au un MPS ca sa faca ce vor ei! de ce ****** se baga intr-o discutie unde e vorba de o provocare?

Frate ce mor pe astia care n-au treaba dar se baga ca musca!

Ai un MS de 260 CP? il pui la start? pune-l! nu?? taci in banca ta si nu mai comenta "ilegal"

knd ii vezi pe unii care pe forumuri spun , eu nu ma dau ilegal..ma prinde mama si ma ciomageste...dar in realitate rup masina prin oras! fiti sinceri! o ardeti ilegal? :unsure:

PS: ***** inlocuiesc ce doriti voi :somnmare:

Link către comentariu

Bun,

@adibose - respira putin si haide sa ne relaxam !

@everybody - am vb acolo - oamenii nu sunt chiar atat de "nebuni" pe cat spuneti voi aici

Concluzia discutiei este : ne linistim toti ! Nu trebuie sa ne hulim unii cu altii - avem S-uri, avem Cupra, avem MPS-uri - sunt masini ce trebuie apreciate pentru ceea ce sunt.

Concluzia - ne linistim - discutam pe privat si ne vedem civilizat la un cico si la o poza !!

Haideti sa facem asta, sa nu mai poluam topicul lui bogdan si sa tragem concluziile la RECE!

Va pup.

Meme

Link către comentariu

Am citit si eu ce s-a scris si aici si pe celalalt forum si sunt cam dezamagit.Mai ales dupa Hot Hatch Meeting care ar fi trebuit sa uneasca pasionatii acestui gen...

Totusi tin sa spun niste chestii:

- Mazda 3 MPS este o masina cu performante foarte bune si am admirat-o intotdeauna, dar FWD este un dezavantaj in unele situatii (stiu pentru ca am avut si eu "tractiune fata").Nu inteleg de ce e asa de greu de acceptat asa ceva.E o chestiune logica in definitiv.

- Spunea cineva ca S3 nu e quattro pentru ca are diferential haldex si nu torsen...ok pe masina mea scrie quattro, cei de la fabrica au scris asta...

- Daca eu cu S3-ul bat un Porsche Cayman asta inseamna ca celalalt a aruncat banii si ca masina lui e demna de dispret? Ca a dat 20.000 in plus degeaba? Ca e unul plin de banii care si-a luat tzeapa dand atataia bani cand putea sa aiba performantele alea cu o masina de doua ori mai ieftina?Mi-e sincer greu sa accept o gandire de genul asta, pentru ca denota superficialitate.

Stiu ca e greu sa fii obiectiv cand e vorba de propria masina dar totusi haideti sa depasim cu totii fazele cu "masina mea e cea mai tare" si sa privim lucrurile in mod corect.Daca vreti si sunteti curiosi va enumar o sumedenie de aspecte negative la S3 modelul nou, nu sunt esentiale, dar nu mi-e rusine sa admit ca ele exista si totusi sa imi iubesc masina.

Stiu ca postul e offtopic 100% dar nu m-am putut abtine,asa ca imi cer scuze anticipat ca am poluat topicul lui Bogdan.

Modificat de DOOM
Link către comentariu
Ai un MS de 260 CP? il pui la start? pune-l! nu?? taci in banca ta si nu mai comenta "ilegal"

knd ii vezi pe unii care pe forumuri spun , eu nu ma dau ilegal..ma prinde mama si ma ciomageste...dar in realitate rup masina prin oras! fiti sinceri! o ardeti ilegal? :))

PS: ***** inlocuiesc ce doriti voi :lol:

cred ca eu sint vizat, da nu ma supar.

cum spuneam, odata cu varsta se mai modifica una alta in angrenaju complex numit creer. sa nu mai vorbesc daca apare unu sau doi copii, apoi e clar ca se schimba prioritatile.

dupa cum e clar ca atunci cand nu transporti copii/sotia cu mpsu iti mai permiti una alta.

persoana mea n-a provocat nici o parte, decat s-a rezumat la rolul de mesager fiind cu fundu-n doua luntri.

P.S. mama nu locuieste in orasul meu, asa ca nu mi-e frica de consecinte.

:D

Link către comentariu
Publicat (modificat)

oaspete, nu cred ca iti era adresat mesjaul lui adi. era vorba de cineva care are MPS3 si a spus ca nu si-a luat masina sa alerge.

m-am suit personal intr-un MPS sambata. si nu pot sa spun ca m-a incantat asa mult cum e lucrat la interior. omu spunea ca l-a luat pt ca ofera 260 de cai la 24 000 E. dar eu sunt curios si cum ii pune pe sosea acei 260 d cai. pt ca asa pot zice si eu ca am 400 de cai. dar nu ii fiolosesc decat 75 din ei. restul nu ma intereseaza.

oaspete, tu stii ca din cand in cand mai folosetsi toti caii, asa ca nu la tine se referea :icon_thumright:.

pe de alta parte cred ca s-a uitat de unde s-a plecat. ca un S3 din 2001 cu soft nu se poate tine dupa un MPS. la viteze mari de peste 2xx am spus ca o ia usor in fata, si cand eram eu destul de incarcat nu prea putea scapa de mine. eram cam lipiti la demaraj. nu am scris nimic de sofer, de ideologii.

p1090289ha8.th.jpgp1090292gy3.th.jpgp1090297ur8.th.jpg

10xdoom.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!