Jump to content

2001 Audi S3 8l


Bogdan_wrc

Postare recomandată

chiar tooooot nu stiu.... daca retin atatea date :)

plus ca amicu Daniel il va face sper sa spuna mai multe.

sper sa emrg si eu o tura cu masina lui...sa vad ce si cum live.

Link către comentariu
  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    589

  • c6t9

    52

  • xht20

    36

  • fuscobal

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

pe de alta parte...mi-as dori ploaie pe drumul catre SB :) pe valea oltului si pe dealu negru. stiu ca ma vor injura multi... dar asta e dorinta mea :lol:

d-abia astept sa plec:)

Link către comentariu

Si cand te gandesti ca F1 Asymmetric sunt si mai bune pe ploaie ca F1 GSD3 nu te bate un gand ? ... :)

Eu abia astept ...

Link către comentariu

as vrea sa mai aman achizitia de cauciucuri, pt a lua frane. :lol: si asta

http://www.thsperformance.co.uk/acatalog/S3decat.html

si sper suspensie.

nu trebuie sa iti spun ca acum sunt mai necesare franele, nu? :)

am verificat dimineata si deja am ~4500 km de la revizie. nu stiu cand i-am facut :) ma duc luni sa iau filtru de aer. e un pitic de-al meu asta. la 5000 filtru de aer schimbat si la 10 000 toata revizia.

Link către comentariu

E cam greu sa compari GSD-3 cu assymetric atat timp cat nu sunt pe aceeasi masina. Pe drumul de intoarcere de la Fantanita am mers destul de activ dar masinile noastre sunt complet diferite > tractiune integrala + suspensie stock+GSD3 vs tractiune fata+suspensie schimbata+Assymetric !

Link către comentariu

auzi mey colegule former Golf IV TDI owner...ia schimba intrebarea :lol: :lol:

una din doua s-a tinut :lol: plus ca eu nu am mers asa tare pe curbe :lol:

crezi tu ca poti compara 19"+Bilstein PSS10 cu 17"+ stock? fie el si quattro Vs FWD. masina mea se tine bine pe curbe (si mai pune si suspensia cu ~140 000 km fata de cea a lu fusco care e destul de noua), nimic de zis...dar nu o poti compara cu un "kart style". eram curios daca avea suspensia stock si rotile pe 17" cu aceleasi cauciucuri amandoi.

pe de alta parte...ca tot vorbim de mers activ...ii se vad stopurile lu fusco foooarte activ si de la distanta mare. sa tot fie vreo 3 masini lungimea... dar are si evacuarea si admisiea care reduc lagul la aproape 0 in acceleratii.

si fata de FRu lui Rin care si el are soft am stat pe langa... el mai greu putin cu cateva zeci de kile..eu cu quattro si era cu botu in fata pe la viteze mai active.... dar are si admisie completa.

tot asa m-am intalnit cu o mazda 3 MPS. se zice ca are 260 de cai si tot 4x4. destul de noua...deci nu stiu daca avea rodajul incheiat. ideea e ca desi eram 3 in masina (eu si 5torm avand ceva greutate si o fata), cu portbagajul plin, daca acceleram in acelasi timp cu Mazda pana la viteze mai mari nu prea se vedea decat o diferenta foarte mica pentru mazda. care era decat cu sofer. din pacate nu am apucat sa vorbesc cu omu'...

deci sunt f multumit de cum trage masina. imi place brutalitatea ei. mai ales pe treptele 3-4.

desi nu pot sa estimez puterea ei. as incerca un 240-245-250 CP sa spun. din datele matematice calculate in soft (gen cresterea permisivitatii turbinei cu 20-25%, diferenta de presiune fata de motorul BAM...) si din calculele live facute.

Link către comentariu

Inteleg ca nu ti-au lasat o impresie proasta noile anvelope GY F1 Asymmetric ale lui Fusco ... :blink:

Link către comentariu

nu am apucat sa ma dau cu ele...ca oricum, nu puteam sa imi dau seama...19" sunt f diferite fata de 17". el a avut si normale si asimetrice si a zis ca astea noi sunt un progres. il cred pe el ca oricum se pricepe mai bine ca mine.

Link către comentariu
tot asa m-am intalnit cu o mazda 3 MPS. se zice ca are 260 de cai si tot 4x4. destul de noua...deci nu stiu daca avea rodajul incheiat. ideea e ca desi eram 3 in masina (eu si 5torm avand ceva greutate si o fata), cu portbagajul plin, daca acceleram in acelasi timp cu Mazda pana la viteze mai mari nu prea se vedea decat o diferenta foarte mica pentru mazda. care era decat cu sofer. din pacate nu am apucat sa vorbesc cu omu'...

Mazda 3 MPS e fwd.

Link către comentariu

asa ziceam si eu...dar se vedea destul de clar diferentialul pe spate. desi se vad pe net ca e fwd

Link către comentariu

mazda 3 are LSD pe fata, nu are treaba cu spatele deloc. s-ar putea 260 de cai sa fie prea mult si pt ala sau si eventual sa o tina pe loc.

Link către comentariu

era 3 sigur. da..cine stie ce se vedea pe acolo..era seara dar bateau farurile direct. oricum, nu mai ctz. poate..cu atat mai mult din mers conta ca e FWD

Link către comentariu

Stai linistit ca Mazda ne-a obisnuit cu puteri mai mici decat cele declarate ! La cat de mica e diferenta dupa cum spui tu, fara cele 2 persoane in plus care faceau vreo 150kg lejereanu e posibil ca tu sa fi trecut la conducere !

Link către comentariu

pai ok...dar CAT mai mica puterea? rin are 200+ soft...deci 240 sa zicem si era putin in fata.... adica inclin sa cred ca mazda accelera mai greu decat Rin.

Link către comentariu

Tot ce se poate. Si pentru mine era un mister cum nu luam bataie de la RX8 de 231CP cand eram stock !

Link către comentariu

pai voi va ghidati numai dupa putere? DISI ala da vreo 266 de cai, dar daca nu-i si transmisia de acord cu ei, degeaba ii da. de ex la audi am observat una dintre cele mai bune transmisii, inclusiv la amaratul diesel de 90 de cai.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
Publicat (modificat)

dupa 18-20k km, cred ca tre sa ma bag si la bucsele de la bara stabilizatoare ca vad ca au inceput sa scartaie cand trec peste denivelari.... imi plac f mult drumurile din Ploiesti.....NOOOOT !

si parca si un rulment la roata fata scartaie.

in rest...am reusit performanta sa fac ~3000 km intr-o luna.

dupa ce pun franele si pana pun suspensie, vreau un DECAT asa cum aratam pe pagina trecuta si un furtun siliconic mai dur intre filtru de aer si turbo. am auzit de la f multi ca mai ales dupa soft acesta are tendinta sa se stranga si sa gatuie turbina.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
  • Administrator

Apropo de putere cam cati cp sunt de fapt ca am inteles ca Rin cu 2.0TFSI 200PS+soft te face...

Link către comentariu

stii si tu ca nu poti da o cifra exacta dupa un soft. unii nu pot da o cifra reala nici cand o masina e stock. una e puterea motorului si alta e cum ii pune pe sosea.

pai cam un bot / o masina sta in fata mea (dar sa tinem minte ca el are si admisie directa INJEN )....dar avand in vedere ca el are FWD si eu quattro e pe undeva de inteles zic eu. si ZYX mi-a zis ca e normal. daca am incerca de pe loc, sunt sigur ca rezultatul ar fi diferit.

diferenta de unde am plecat ar fi de 9 cai in favoarea mea...dar de la viteze mari 4x4 isi spune cuvantul. oricum pe a 3a a mea trage mai bine. dar el revine de la 4a in sus.

exact puterea nu as putea sa o spun. pt ca am facut un TT de 225 cu soft destul de rau (gen 2-3 masini), si am stat f aproape de o mazda de 260 de cai, eu incarcat el, el gol. si imi disparea din spate un passat 3.2 v6 in depasiri.

la fel un Opel bertone turbo care zice ca are turbina de OPC.

oricum, cu rin o sa mai incerc, amandoi cu masinile goale. dar depinde f mult ce presiune are el, ce boost....ca la el se simte si admisia...

asa stiu un 1.8T cu turbina ca mea pe o Ibiza (galbena :lol: ) care emrge cu 1.2 si care si datorita greutatii, a soferului a gumelor ar trebui sa imi dea 3 sate si 1 comuna. :) si merge cu 1.2 constant.

Link către comentariu
Era o ironie la remarca tipului: "Stai linistit ca Mazda ne-a obisnuit cu puteri mai mici decat cele declarate"

am citit si eu acum forumul respectiv si chiar sunt penali oamenii :P

iti dai seama el cu 210cai masina din 2001 (poate mai are 190 din ei...) si cu 3 insi in masina mai mai ca facea 3mps-ul.... poate respectivul cu mazda mergea si el "normal"(cat de normal mergem si noi :Driver:) si ala credea ca se da cu el (vezi si commentul lui ca n-a apucat sa vb cu el) =)).

Daca are cineva cont pe vw forum spuneti-i ca-i lansez eu o invitatie sa vada pe bune daca face sau nu mps-ul :twisted:

ma fac mesagerul unei provocari de pe clubmazda.ro

:icon_cool:

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!