Jump to content

Mit sau adevar?


studinte
 Share

Postare recomandată

Oare sa fie adevarat?? acest topic nu are legatura doar cu skoda, daca stiti si alte exemple din grupul VAG chiar va rog sa le impartasiti. eu am o skoda si tot o skoda ma va interesa, de asta am postat aici.

Sa fie adevarat ca masinile fabricate pt pietele din vest sunt mai bine asamblate si li se ofera mai multa atentie decat celor care ajung in estul europei??

Masina mea este o octavia 2 1.9 TDI elegance cu cateva optiuni care au dus-o in iulie 2005 la pretul de 19996 eur. Dar de vreo luna ma intreb daca nu ar fi o buna afacere sa o vand si sa imi achizitionez din germania una mult mai bine dotata. as fi dispus sa mai adaug o diferenta de bani daca a-si opta pentru un 2.0 tdi man/DSG sau chiar un 1.9 DSG.

Sunt curios daca este cineva care si-a achizitionat vreo skoda O2 din germania, daca a avut probleme sau daca, chiar dimpotriva, este mai multumit decat ce a vazut la noi. La ce credeti ca ar trebui sa fii atent in achizitionarea unei O2 SH.

Astept opiniile voastre. merci.

p.s. nu sunt de mult timp pe acest forum si nu am reusit sa parcurg foarte multe discutii. daca s-a mai discutat parte cu masinile pt est si pt vest, imi cer scuze dar va rog totusi sa-mi spuneti o parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu eu tind sa cred nu ca sunt facute special doar ca daca sunt defecte foarte mici, o zgarietura pe plansa de bord undeva, ceva foarte mic nu isi permit sa trimita in germania si trimit in romania. Dar nu sunt sigur, este doar o banuiala. Eu stiu ca m-am uitat la nemti la skoda pe site si modelu de baza elegance de 1.9 TDI e la 22.400 Euro care la noi este 17.500 Euro. Ce am vazut e ca sunt si alte dotari standard, are ESP standard, Maxidot, Airbag-uri laterale, Jante 16" Vega, Hill-Hold Control...

Ce pot eu sa iti spun e ca inainte sa ma hotarasc pe Octavia 2 noua de aici eram cu pata pusa pe un VW Touran second hand din germania. Am optat pt o masina noua pt ca e si garantia si totusi e noua, eu stiu cum merg cu ea si tot. E un risc cand cumperi o masina second, e un risc si cand cumperi una noua dar cu atat mai mare cand cumperi una second. Nu sti cand pica ceva esential care era pe garantie dar masina nu mai e in garantie si te trezesti ca trebuie sa platesti o carutza de bani sa o repari. Parerile sunt impartite dar eu acum ca am optat totusi pt Ocatvia 2 noua in locul unui Touran second sunt mai linistit. Sper sa fiu asa si dupa ce o sa primesc Octavia :D adica peste vreo 3 luni :D

Bafta maxima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. nu stiu sigur daca pot da exemple de masini de vanzare, ce am gasit eu, de aceea il intreb pe ADMIN dace e vreo problema.

2. stiu ca ceea ce vezi pe un site nu este intotdeauna acelasi lucru cu realitatea, dar odata ajuns in germania cred ca oportunitatile sunt foarte multe. octavia este o masina lansata in toamna lui 2004 deci nu e veche si cred ca nu sunt masini masluite pe toate drumurile ca alte modele VW de peste 6-7 ani vechime. cu aprox 18000 iei ceva super dotat (asta fara vreun posibil discount sau tva returnabil) si daca ai noroc poate primesti si garantie. KM sa zic ca pana in 70000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...are cineva impresia ca daca are masina(recte skoda) comandata in germania e mai buna?...das ist Placebo effect :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre diferentele de calitate dintre masinile destinate diferitelor piete de consum s-a discutat: http://vwforum.ro/index.php?showto...4&hl=export

Dar pot apare si diferente de dotare/echipare standard a masinii, asa cum a aratat cineva mai devreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare sa fie adevarat?? acest topic nu are legatura doar cu skoda, daca stiti si alte exemple din grupul VAG chiar va rog sa le impartasiti. eu am o skoda si tot o skoda ma va interesa, de asta am postat aici.

Sa fie adevarat ca masinile fabricate pt pietele din vest sunt mai bine asamblate si li se ofera mai multa atentie decat celor care ajung in estul europei??

Masina mea este o octavia 2 1.9 TDI elegance cu cateva optiuni care au dus-o in iulie 2005 la pretul de 19996 eur. Dar de vreo luna ma intreb daca nu ar fi o buna afacere sa o vand si sa imi achizitionez din germania una mult mai bine dotata. as fi dispus sa mai adaug o diferenta de bani daca a-si opta pentru un 2.0 tdi man/DSG sau chiar un 1.9 DSG.

Sunt curios daca este cineva care si-a achizitionat vreo skoda O2 din germania, daca a avut probleme sau daca, chiar dimpotriva, este mai multumit decat ce a vazut la noi. La ce credeti ca ar trebui sa fii atent in achizitionarea unei O2 SH.

Astept opiniile voastre. merci.

p.s. nu sunt de mult timp pe acest forum si nu am reusit sa parcurg foarte multe discutii. daca s-a mai discutat parte cu masinile pt est si pt vest, imi cer scuze dar va rog totusi sa-mi spuneti o parere.

Din ce scrii tu aici nu deduc ca Skoda ta ar avea o calitate mai proasta decat cele pentru Germania ci pur si simplu, iti doresti altceva decat ceea ce ai acum, un DSG 2.0 TDI sau 1.9 si ca ai impresia ca din Germania ar fi cea mai facila o astfel de achizitie.

Eu unul nu as da o masina de un an luata de noua pe una de acelasi tip SH doar pentru ca ar avea alta configuratie de dotari bazandu-ma pe o speranta ca muncitorii cehi au strans mai bine suruburile pt cea din Germania...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile sunt mai scumpe in Germania pentru ca au mai multe dotari standard si datorita politicii de pret (taxe). Uita-te in Danemarca cat costa o masina noua :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK scuze, cred ca exprimarea mea nu a fost foarte corecta. nu imi dau masina luata de aici pe una de acolo in speranta ca e mai bine fabricata. asta vroiam doar eu sa stiu, pentru a ma lamuri, fiind innebunit de foarte multe pareri contradictorii. schimbul masinii se referea strict cu una mai puternica sau mai dotata, dar luata de acolo, pt ca la noi cu 16-17 mii nu iei nici la SH ceva cu mult mai dotat decat bine cunoscuta echipare elegance. o singura data am dat peste o O2 edition 100 undeva la 19.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ai gasit tu in Germania 2.0 TDI cu DSG la 16mii? Evident, pana in 30mii km .... ca cu 150mii poate sunt, dar nu cred ca te intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cu 16 mii, daca asta am dat de inteles imi cer scuze. cu 18 mii o configurare super, nu multi KM, 2.0 TDI DSG, si pe deasupra garantie. dar cum am scris si mai sus: nu tot ce vezi pe un sit e musai adevarat si frumos, dar aodata ajuns acolo sigur dai si peste multe alte oportunitati pe care sigur nu le gasesti pe internet.

http://www.mobile.de/SIDRgDxqTBYa.SJApx.At...1260666910&

dar cum am spus, nici 1.9 DSG si nici 2.0 manuala nu mi-ar displacea

p.s. daca sunt probleme si nu aveam voie sa postez acest link pls stergeti mesajul. merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as vrea sa te dezamagesc, dar pe mobile.de sunt multe tepe si anunturi dubioase. De asemenea, foarte multe ocazii dispar in primele ore in care s-a publicat anuntul, desi el mai ramane o perioada acolo.

M-au facut acum 1 an sa ma duc 100 de km sa vad o masina, scriau ca are 45mii km, dotarile x,y,z iar cand am ajuns acolo masina avea 95mii km si nici urma de dotarile alea (greseala pe site); altul (reprezentanta BMW) m-a facut sa ma duc sa vad o masina cu 25mii km (stare impecabila) si cand am ajuns acolo manerele de la usi erau rupte, toba spate lipsea si stopurile erau de culori diferite.

Fa-ti un set de intrebari "standard" pe care sa le pui prin telefon/email inainte sa mergi sa vezi masina, poate scutesti drumuri degeaba (daca masina a fost lovita si reparata, ce probleme sunt cu ea, etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!