Jump to content

Zgomot roata / tren rulare


vlakkinen
 Share

Postare recomandată

E posibil ca una din cauciucuri sa fie tocita inegal,la modul un dinte da,unul nu...se mai intampla,ca si defect de turnare al anvelopei.am patit odata asa,si zici ca mergeam cu elicopterul.

Parerea mea.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema asta am avut-o si eu. Cauze posibile uzura in dinti de fierastrau a cauciucurilor (am facut constatare la midocar buc si acesta a fost raspunsul) Schimbat cauciucuri = redus zgomotul cu circa 70% Diferenta = posibila ovalizare usoara a jantelor (mai ales la cele de tabla). Mentionez ca la mine se aude mai tare huruitul cu anvelopele de iarna. Raspunsul celor de la midocar pentru restul de 30% ramas a fost uzura normala a rulmentilor (80k km) ceea ce nu prea cred. Mai degraba si jantele ovalizate

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi, uzura cauciucurilor la 15000 si 30000 de km parcursi?...Fara parcurs sportiv ca nu sunt genul cu frane bruste sau altele...Si jantele sunt din aliaj de aluminiu si anul trecut inainte sa le dau jos nu se auzea nimic suspect. Totusi cred ca o sa duc iar la echilibrat in alta parte sa ma conving ca nu este din echilibrat. Chiar astazi cred ca am simtit o trepidatie usoara in volan, dar doar la viteza de 40-50 km chiar cand se aude acel sunet...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Aceeasi problema o am si eu, si cu rotile de vara, si cu cele de iarna (jante si cauciucuri diferite). Sunetul e foarte fin, trebuie sa opresc inclusiv clima ca sa-l aud, iar asfaltul sa fie foarte bun; se aude si scoasa din viteza si, la fel ca la tine, pe la 50 - 60 km/h (fara trepidatii la volan). Eu inclin sa cred ca e uzura rulmentilor. Masina mea are 75 000 si l-am remarcat cu apx. 10 000 km in urma, fara ca de atunci sa se fi intensificat. Cand voi pune rotile de vara (cam in 2-3 saptamani) voi vedea daca apare vreo schimbare (am de gand sa le inversez fata de cum au fost sezonul trecut), voi face si o vizita la un service si voi reveni cu informatii. Salut!

Modificat de Zebeleizis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mult succes. Astept pareri. Eu maine o sa merg iar la echilibrat si voi face si o analiza mai atenta a anvelopelor, sa nu cumva sa aiba ceva deformat la ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am echilibrat din nou anvelopele, insa rezultatul este acelasi sunet. Nu pare sa aiba niciun fel de probleme...Curios este ca acel zgomot se pare ca se aude si la alte viteze, dar la un nivel mai scazut. Exista vreo posibilitate sa fie acel zgomot de la rulment sau disc?

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sigur de la cauciucuri(si eu am patit-o), exact cum ti-au zis si colegii. Schimba rotile cu unele de imprumut si te vei lamuri daca este sau nu de la ele sau rulmenti, discuri etc.

Zgomotul se manifesta cel mai deranjant undeva la 40-60 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnny25med

Salutare lume!!!!! la fel patesc si eu de cand am luat masina - am zis prima data ca este de la cauciucurile de iarna. Am pus jantele de aliaj incaltate cu cauciucuri noi de vara- problema persista. Am intrebat vechiul proprietar daca a facut echilibrarea ..... Acesta a zis ca a facut inclusiv unghiul de fuga. Voi mai incerca inca o data o reglare a unghiului(desi aici in NO este ffff scumpa ora de lucru), dar tind sa inclin spre rulmenti sau disc. Dragos as spune sa incerci o verificare a rulmentilor si a discurilor. Eu am toate discurile si placutele noi (fata/spate) - ramane de verificat rulmentul pe stanga caci acolo percep zgomotul.

Modificat de johnny25med
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
johnny25med

Am facut si un filmulet cu roata care o cred vinovata -depaseste 1 Mb si voi pune in loc linkul catre youtube -http://www.youtube.com/watch?v=zsexxVRZuWA .

Intrebare - este normal ca rotile dp spate(amandoua fac la fel) sa faca ca in filmulet, adica sa fie infranate de placute si sa seauda si zgomotul ala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat de cap la problema...Cred?! La o noua reechilibrare, mecanicul a constatat ca santurile de pe suprafata a 2 anvelope nu sunt uniforme.Drept urmare se aude un zgomot de rulare neuniform. Problema este ca nu stiu de ce este o uzura neuniforma la anvelope...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dragos

Poate le-ai umflat prea tare si atunci s-au tocit pe mijloc, prea putin si atunci s-au tocit pe margine, poate iei curbele cu viteza mare si atunci se tocesc pe exterior etc. Poate nu e de la uzura, ci pur si simplu ai luat o groapa serioasa si s-a deformat cauciucul, ceea ce nu se prea vede cu ochiul liber.

@johnny

Am o banuiala ca apx. acelasi zgomot, dar mai fin si la rotile din fata, ma deranjeaza si pe mine, asa ca daca cineva stie despre ce e vorba, il rog si eu sa ne ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

rezolvat...bucsa brat,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut VAIOman,

Treger este suportul de care sunt prinse farurile, bara fata si radiatorul cat despre zgomot eu am ceva asemanator care provine de la rulmentul de presiune ambreiaj.Se aude ca si cu ai pune o pana intre spitele unei biciclete(sper ca m-am facut inteles) si dispare cand apas ambreajul.

Bafta cu rezolvarea problemei icon_thumright.gif

Ceva asemanator cu ce spune eugenus am si eu si deja devine enervant :grrrrrr:

Pe scurt : am eliminat toate optiunile am testat cu 2 seturi de jante diferite + cauciucuri diferite vara /iarna si zgomotul persista , se manifesta in felul urmator

La viteze de peste 60km la ora , mers constant sau accelerare, se aude un huruit/frecat sau ceva de genu din partea stanga fata a masinii , asta se intampla doar daca masina este in viteza ! daca e pe neutru sau ambreiajul apasat nu se aude nici pas .....devine enervant , masina e cea din semnatura .

Ambreiajul a fost schimbat acum 25.000 km tot kitul sachs , dar tind sa cred ca e de la rulmentul de presiune. ....dar vreau sa aud parerile voastre sau sa imi recomandati va rog un service/expert care poate sa ma ajute si pe mine........am fost deja la 2 serviceuri si umba dupa cai verzi pe pereti. .......

Masina se manifesta normal in rest , doar sunetul e enervant ,care pare ca s-a amplificat :grrrrrr:

PLS HELP !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

S-a intamplat un lucru extrem de ciudat astazi la G5 meu din 2008. Pe o distanta de 100 m, in rulare, se auzea ca si cum trag dupa mine toba de esapament (zgomotul specific de tabla pe asfalt). Se aude la roata spate stanga.

Am oprit masina, totul pare ok vizual, toba, amortizor, arc. m-am apasat pe ea si totul pare ok.

Dupa ce am mai mers in fata si spate 10m zgomotul a disparut.

Aveti vreo idee!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai jante de aliaj, posibil sa fi intrat vreo pietricica intre disc si etrier. Spun de jante de aliaj, deoarece in cazul celor de tabla spatiile pe unde ar putea intra vreo pietricica este mult redus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu acelasi zgomot, intrase o pietricica intre disc si protectia disc pe spate.

n-are treaba cu janta de aliaj, eu nu am si tot a intrat..

Modificat de zav3005
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sansa e mai mare la jantele de aliaj, deoarece spatiul pe unde ar putea intra e mult mai mare. Intr-adevar, nu este exclus sa intre si cu jantele de tabla, insa mult mai rar. Prima data mam speriat si eu, apoi doar sotia :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat rotile ptr iarna si am pus de tabla. Ciudat, se auzea extrem de puternic....

sper sa fie doar treaba asta.

merci frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna seara , vin si eu cu o problema ...aproape mereu dupa ploaie ( unde stau eu din cauza ca nu este strada asfaltata se formeaza mult noroi ) incep sa se auda zgomote la roti ( fata stanga / dreapta  din ce mi-sa parut mie .. ) 

 

zgomotele sunt similare ca cele facute de fier pe fier sau un fier tarait pe asfalt  

zgomotele nu sunt constante , si apar chiar daca am masina pe liber sau in viteza , 

ele apar chiar daca merg cu fata sau merg cu spatele , in curba sau in linie dreapta ... 

am impresia ca la viteza mare 70+ dispar sau nu se mai aud ... am testat in seara aceasta cand am ajuns aproape de casa  am lasat masina in viteza 1 , si zgomotul se auzdea destul  de tare si sa auzit pe o distanta de aprox 150 de m ..am oprit , dat putin cu spatele nu sa auzit nimic am inceput iar sa merg si dupa aprox  cateva secunde a inceput iar sa se auda .. am accelerat putin mai tare ( 20  ) pe gropi  si pana acasa nu am mai avut probleme ( prin noroi ) mergand iar cu viteza 1 

 

zgomotul dispare dupa ce ploua ( cu toate ca 1 singura data pe o distanta  scurta am auzit sunetul si pe ploaie ) 

 

Pe cine am intrebat mi-a raspuns ca probabil sa prins ceva la roata .. repet .. mi-se intampla mereu dupa noroi 

M-am gandit sa intreb pe aici din motiv ca nu am auzit zgomotul acesta la masina altcuiva , si poate sa fie altceva mai periculos .

 

am incercat sa inregistrez sunetul dar din pacate m-a lasat telefonul fara baterie si videoul a ramas nesalvat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firestorm1312

Dupa un asemenea episod, te duci la o vulcanizare si iti dai rotile fata, jos. Verifica la etrieri, posibil sa gasesti pietricele, sau sa ai deja intrate si sa se plimbe cand si cand. Eu am patit f des acest lucru, chiar am mers aprox o luna cu o piatra pe dreapta fata, imi facea probleme rar. Se bloca in etrier si facea zgomot, iar apoi iesea si nu se mai auzea cate o saptamana. Am indurat asta pana am pus mecanicul sa imi desfaca etrierul si am gasit o piatra destul de mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
mihaibalasa2000

frate davides zgomotul pe care il auzi tu  cand virezi rotile  (poc,poc)e de la rulmentelul de plastic de deasupra  din varful amortizorului,acolo unde e flansa,mecanicul tau are dreptate in mare parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut, 
De ceva vreme ma confrunt cu un zgomot ciudat. E un zgomot ciclic de rotatie gen "vum vum vum"(nu suna metalic) la viteza de peste 55-60 km/h si mai pronuntat la viraj stanga(orice viteza) indiferent daca motorul e in sarcina, pe liber ori cu ambreiajul apasat.

La viraj pe loc nu se aude nimic.

Zgomotul e ca si cum ai avea o anvelopa deformata intr-un singur loc care ar lovi asfaltul.( repet: doar dupa 55km/h se aude pe linie dreapta si indiferent de viteza-la viraj stanga)

Anvelopele noi 0km, echilibrate pe jante. 

Pls o parere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc eu ca rulmentul ar face un huruit continuu? ...si nu o "bufnitura infundata ciclica" proportionala cu rotatia rotii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aa pardon, poate are o galma chiar daca nu se vede, din turnare sa fie vreun defect al gumei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6 - Zgomot roata dreapta fata

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!