Jump to content

Reglare inchidere portiera


vicentiu
 Share

Postare recomandată

bbogdanmircea

Inteles, sa traiti :) ! Sfaturile tale sunt foarte utile si la obiect ca intotdeauna. Sper sa gasesc totusi niste tinichigii de calitate in Iasi sa faca ei operatiunea asta, eu nu m-as incumeta sa bat cu tzava in balamale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    9

  • valibb

    9

  • marius1982.11

    7

  • dan3zu91

    6

Va mai intreb incaodata: ca sa reglez usa sa vina putin mai sus ( sa compensez jocul din balamale) trebuie sa demontez si aripa? Am icercat dar nu pot destrange balamalele deoarece risc sa dau jos vopseaua sau chiar sa indoi usa. Ajunge oare sa destrang doar suruburile la balamaua de sus pentru a o deplasa putin mai inafata?

Modificat de sec233
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ca mai e un surub sau doua pe interior...dar nu sub aripa, ci pe stalpul masinii, sub plascticul ce acopera staplul...

Iar pt suruburile alea din exterior trebuie sa dai jos aripa sa ai acces usor si sa o poti regla cum trebuie...la mine asa a facut mecanicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

La mine portiera dreapta fata s'a lasat, dar este lasata din parteea din fata atat de mult incat atinge cu coltul dinspre aripa pragul, cum as putea sa o ridic? Pe langa ca este lasata partea din fata este si mai bagata inauntru decat aripa (tot in partea de jos).

Multumesc,

Modificat de RazvyRULZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

scuze ca ma bag asa in vorba dar am patit o belea si in speta un mic accident.a intrat in mine un ford exact el cu fata in lateralul meu pe stanga si m a lovit exact in stalp si jumatate din fiecare usa,de aici rezultand:usile infundate cam de la bandou in jos,stalp infundat in zona balamalelor de jos(presupun ca e infundat doar peretele stalpului de care e prinsa balamaua usii spate)nu am fost atent sa vad si inauntru daca e miscat,cred ca nu este;usa spate nu se mai inkide la fata si kiar si asha destul de greu,adik trebuie trantita cu destule forta;usa fata nu mai recunoaste ca este inkisa si nici nu merg usile inkise din telecomanda,doar cu cheia in broasca merg inchise.intrebari:pot cere sa o repar la reprezentanta vw si sa mi se dea usi noi(kiar nu vreau sa am kit pe ea)?ce trebuie sa fiu atent in cazul unei reparatii pentru a iesi exact cum trebuie linia usilor?cel vinovat are asigurare la ASTRA.scuzati mi limbajul de mess dar ma grabesc.astept raspunsuri si pareri in special de la cei care au patit asa ceva sau care au vazut la alte persoane.ms anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca usa e inchisa bine, fizic vorbind, si nu doar in prima treapta de inchidere, dar pe cluster iti apare deschisa (plafoniera banuiesc ca ramane aprinsa, daca o lasi pe pozitia de mijloc - sa se aprinda cand deschizi usile), sa dus switch-ul din yala. Se intampla ca dupa o bubuiala, sa se strice switch-ul (nu esti singurul caz) - banuiesc ca datorita fortei la care a fost supusa yala, in momentul impactului.

Reprezentantele si service-urile (in mare parte), nu vor schimba switch-ul, ci yala completa. Daca reparatia se face pe asigurare, nu te deranjeaza. Ai grija doar, sa nu iti inapoieze masina tot asa, fara sa iti schimbe yala

Depinde de asigurator (agentul constatator) ce stabileste - schimbarea usilor sau reparatia lor. Daca arata rau, nu are cum sa iti stabileasca reparatia lor.

Sa iasa la linie...asta trebuie sa urmaresti. Oricum, asta depinde de cei care iti vor lucra la masina.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usa se inchide binedoar cea fata.eu am umblat in yala mai demult si am ajustat acel switch ca sa vina iar pe pozitie.e posibil sa fi sarit ca l am lipit cu ceva superglue.acum nu am poze ca sa pun dar usile sunt indoite destul de mult in zona balamalei usii spate si deci la margine adica acolo unde sunt foarte aproape de dublura de tabla a usii.eu o sa insist la cel care deschide dosaru de dauna sa le pot schimba nu doar repara.referitor la aspectul de a iesi la linie sper ca nu or sa intampine dificultati pentru ca se pot ajusta si din stalpi si din prinderile de pe usi balamalele.stalpul e si el infundatcel putin peretele exterior,pentru ca plasticul de pe stalp e vizibil mai inauntru masinii,numai ca nu stiu daca e de vina pragul spate care este infundat si a fortat plasticul sau kiar stalpul cu totul.o sa postez ceva poze cu before/after.ms pentru sfaturi.bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am reusit si eu sa schimb balame azi fara sa dau jos aripa..

Azi m am apucat si eu sa vad daca reusesc sa mi schimb balamalele.. ca aveam probleme.. tot asa usa se lasa in jos si trebuia s o ridic ca sa o pot inchide..

Am fost la brico.. am luat un set de imbusurui in torx.. 20 lei au fost.. si m am apucat de treaba.. cu inca 2 prieteni.. singur nu prea o sa poti destul de grea usa ..

A fost destul de greu oricum de demontat.. suruburile alea de la balamaua de jos ai unghi f prost acolo abia ajungi la el.. dar daca te chinui putin reusesti..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare ,am aceasi problema cu portiera din fata (pana acum nu am avut),dar zilele astea fiind ft frig si a si batut vantul foarte puternic ,parcand masina undeva intre blocuri ,iesind din masina am deschis portiera si mia "luat-o"vantul si m-ia dat-o peste cap si am observat ca e deplasata rau ,lovind pragul destul de tare ,cum as putea sa reglez portiera sa o ridic putin (mentionez ca loveste si in boltul di stalp) MULTUMESC :vaidecapulmeu: :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si eu am avut aceasi problema cu usa... fiind masina in 2 usi si scaune recaro cand parchezi in locuri unde nu ai posibilitatea sa deschizi usa tare e destul de greu sa te dai jos fara sa te sprijini de usa... asa ca s-a lasat putin (pentru ca domnisoara a cui era masina mereu se sprijinea de usa ca sa coboare). ai nevoie de o cheie cu 12 colturi adica mai exact un capat ca si cel din poza http://www.carbasics.co.uk/Torx-Bit-set.jpg merge pe el cheie de 8, trebuie doar sa ai girja ca trebuie sa ti usa deschisa si la surubul de sus marginea usii da in cheie si sa nu indoi marginea. e destul de greu ca nu prea ai loc si ca sa bag cheia am folosit un telescop magnetic...nu e greu doar trebuie sa ai multa multa rabdare,si te scuteste de a da jos bara de fata, protectia de plastic de sub aripa si aripa.operatiune e mult mai rapida doar necesita mai multa rapdare si grija...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Ai putea sa descrii mai pe larg cum ai procedat?

Banuiesca ca ai aplicat metoda: slabit surub din stalp de sus, tinut de usa in sus cu forta, batut in balama ca sa se deplaseze 1-2 mm inspre fata si apoi strans la loc?

Cred ca la primavara cand vin caldurile ma incumet si eu la acesta operatiune, deja atinge coltul de jos al portierei in prag si a sarit vopseaua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, se face exact asa cum ai descris tu - atentie doar sa nu o ridici prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci am vazut ca ai raspuns si pe celalalt topic.

Tre sa imi fac curaj, deocamdata e pra frig sa ma risc la asa ceva dar si acuma pocnesc saracele de numa numa cand le inchid si mie mila de ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,

Am si eu ceva probleme cu balamalele portierelor fata la masina din semnatura, din cate am observat am joc la balamalele de sus ale portierelor . Stie cineva daca se pot schimba doar bolturile balamalelor de sus ?

Modificat de Marmonu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba balamalele cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns !

Din cate am mai citit pe aici trebuie demontat mult pentru a putea schimba balamalele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU sunt greu de schimbat. te chinui putin cu un surub de la aia de sus care se prinde pe interior pe sub bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, problema e la alea de sus si pe stanga si pe dreapta. Balamalele nu sunt scumpe dar nu stiu pe nimeni de incredere in Bv care ar putea face schimbul. Eu nu as vrea sa ma bag pe acolo si in plus de asta nici nu am cu ce sa lucrez, nu am prea multe scule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, problema e la alea de sus si pe stanga si pe dreapta. Balamalele nu sunt scumpe dar nu stiu pe nimeni de incredere in Bv care ar putea face schimbul. Eu nu as vrea sa ma bag pe acolo si in plus de asta nici nu am cu ce sa lucrez, nu am prea multe scule.

daca vrei te ajut eu , am toate sculele necesare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mickey20 ai mai schimbat balamale pana acum ? Multumesc pentru ca te-ai oferit sa ma ajuti !

liviu242006 gasesti la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am schimbat personal balamale, pt ca nu mi s-au stricat , dar am asistat la schimbarea lor la alta masina.nu e greu, trebuie rabdare si atentie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!