Jump to content

Reglare inchidere portiera


vicentiu
 Share

Postare recomandată

salutare.am schimbat eu balamalele de jos la golful meu si reglajul e destul de complicat pentru a alinia portiere.dar cu rabdare se regleaza foarte usor si cu o persoana care sa te ajute la tinutul portierei.e nevoie sa dai aripa jos sa poti face reglajul si ai nevoie de un imbus stellar M10.succes baieti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    9

  • valibb

    9

  • marius1982.11

    7

  • Inginerul

    6

Care ar fi problema/rezolvarea aici ? Imi scartaie la fiecare demaraj si oprire, daca deschid usa chiar si putin, nu mai scartaie, deci nu cred ca zgomotul vine din usa.

http://postimg.org/gallery/2fbwmec4k/

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu, daca este acelasi zgomot la care ma gandesc, problema este din balamale. E cumva boala la golf IV ca dupa ceva ani balamalele sa faca urat la demaraj/oprire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Portiera din fata dreapta e putin mai distantata in partea de sus si se aude destul de urat mai ales la viteze mai mari. Cum as putea sa o reglez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/10/2009 at 6:11 PM, valibb said:

Cristi trebuie sa destrangi cele 2 surube cu ajutorul unui torx cu 12 capete si-l impingi un pic mai inauntru

Cristi trebuie sa salabesti cele doua suruburi cu ajutorul unui torx cu 12 capete si sa imipingi acel "carlig" mai inauntru dar nu foarte mult Am atasat si o poza

Picture.jpg

Asa am procedat si eu la portiera soferului pentru ca era prea afara scoasa...acum se aliniaza perfect.Am impins nitel mai inauntru acel ''carlig''...acel bit este m 8.

 

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!

Balamalele de la modelul in 5 usi sunt identice cu cele ale modelului in 3 usi?

Ale mele se aliniaza bine dar sunt ''lasate''... una are joc ''sus-jos'', una nu din ce am observat si din aceasta cauza se inchid greu.... Ce ma sfatuiti?

 

 

Modificat de alexnoszx
xxxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut.ma poate ajuta cineva si pe mine cu o informatie? Se poate regla usa de la sofer in asa fel incat sa intre mai spre interiorul masinii cam cu 4-5 mm? Deoarece nu am etanseizare perfecta si suiera vantul.diferenta se vede si intre bord si panoul de la usa.

Masina ii un A4 B8

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pe stalp un inel in care se incuie broasca. Desfa putin suruburile lui, impinge-l ff putin, strange, inchide portiera si probeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut cum ai zis.pe partea cu cuiul acela usa s-a apropiat dar in partea de catre motor/bord tot a ramas distanta.se poate regla din balama? Masina a fost accidentata lateral so reparata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine, o vizita la un tinichigiu sa verifice/regleze - mai ales daca a fost lovita/reparata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca ar fi cea mai buna solutie, doar ca sunt in Germania si in tara ajung in cateva luni si cam "bate vantul" pe la usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

cu aripa se aliniaza? daca da, las-o asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu aripa aproape se alineaza doar ca imi suiera si se simte vantul pe acolo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

in cazul asta trebuie sa slabesti suruburile de pe portiera(nu cele de pe stalp) si sa aliniezi cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face si fara demontarea aripei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, marius1982.11 said:

da,

Poti explica putin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am avut si eu problema cu lasatul ușilor și trăncăneala la închidere si deschiderea grea. Am rupt mânerele de la uși din cauza ca trăgeam tare să se închidă, fiind și în 3 uși, e ușa mai mare,grea. După vizita la mai multi meseriași care ba că nu se reglează, ba că trebuie schimbate balamalele, ba că te costa scump - am apelat la o metodă mai puțin creștină(daca ar vedea inginerii de la VW..), am luat un cric hidraulic, l-am băgat sub ușa cu un lemn mai lung si lat si un cauciuc să nu se zgârie/îndoaie ușa și am ridicat ușa cu circul, ușa fiind între-deschisa cat sa pot pune cricul pe care l-am pus înclinat spre masina. Am pus si ceva pe prag să nu se zgârie în caz că atinge cricul de prag, am lasat-o 10 Min așa și problema rezolvata, am procedat așa și la cealaltă usa. De 5 luni de când am făcut asta nu s-au mai lăsat si se închid frumos cu sunetul ăla înfundat fără trăncăneală. 

Nu recomand aceasta metoda, e cam periculoasa, poate  aluneca cricul,etc si se pot întâmpla accidente/deteriorări. 

Modificat de NELKOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

DAca slabesti ambele suruburi de sus si unul de jos se poate regla cum vrei, cu conditia sa nu fie balamalele cu joc, dar cat poate sa coste in dezmembrari balamalele de pe cele un 4 usi (nu se prea uzeza fiind mai usoare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!