Jump to content

Reglare inchidere portiera


vicentiu
 Share

Postare recomandată

Sa inteleg ca pentru situatia asta trebuie sa trag fortat de usa pentru a o alinia?

Mersi

PS Am postat gresit la golf& bora, rog un moderator sa mute topicul la passat, multumesc

post-6634-0-31852500-1359972601_thumb.jp

post-6634-0-06682400-1359972618_thumb.jp

Modificat de johnf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    9

  • valibb

    9

  • marius1982.11

    7

  • Inginerul

    6

jos cu se aliniaza ?

intai se aliniaza jos, dupa care se regleaza ... cu forta - sus - dar delicat, sa nu strici ceva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin

mai bine te sun si iti fac o vizita ca sincer nu prea ma incanta sa trag de usi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ai putea sa descrii mai pe larg cum ai procedat?

Banuiesca ca ai aplicat metoda: slabit surub din stalp de sus, tinut de usa in sus cu forta, batut in balama ca sa se deplaseze 1-2 mm inspre fata si apoi strans la loc?

Cred ca la primavara cand vin caldurile ma incumet si eu la acesta operatiune, deja atinge coltul de jos al portierei in prag si a sarit vopseaua...

 

 

Bogdan, se face exact asa cum ai descris tu - atentie doar sa nu o ridici prea mult.

 

Pai si balamaua de jos nu trebuie slabita, ca se deplaseze si ea spre spate? ca daca slabim doar sus si impingem in fata, va opune rezistenta balamaua de jos daca ea este inca stransa

Modificat de PHPCore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nevoie sa slabesti si jos - slabeste-o doar pe cea de sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De curând am umblat la microcontactul de la usa din stânga față. Când deschideam ușa nu se mai aprindea becul in usă, nu se aprindea martorul în bord, se închidea mașina după aprox. 1 min. dacă nu puneam contactul (sau nu deschideam altă ușă), lumina în interior nu reacționa, nu bâzâia la faruri uitate aprins, etc.

La un service, am rezolvat cu microcontactul, totul la revenit la normal dar ușa nu se mai închide corespunzător. Adică trebuie trântită mai tare, iar la deschidere trag puțin mai cu forță decât de celelalte. Ușa nu are jocuri în balamale și este la linie.

Unde credeți că ar trebui efectuat reglajul ? Dacă se poate detalia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In U-ul de inchidere de pe stalp. Ala are reglaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Era pe aici un topic cum se regleaza portiera facut de un coleg, cu tot cu poze si pasi. El desfacea undeva prin spatele stalpului. Nu mai gasesc topicul, s-a sters?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

fata sau spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fata sau spate?

 

In fata, demonta cumva tabloul de sigurante, si cumva cu un bit invelit in banda izolatoare sa nu alunece de pe cheie. Nu l mai gasesc nicaieri topicul

Modificat de PHPCore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu era la passat? stiu ca am vazut si eu mai demult operatiunea...destul de dificil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ca sa ridici usa la golf 4 nu trebuie sa slabesti ambele suruburi adica si cel de sus si cel de jos ?daca se slabeste doar cel de sus si se bate in balama nu se apropie coltul de jos din fata usii de prag si celalalt colt din spatele usii se va ridica si implicit sa va apropia de usa  .Nu trebuie slabite amandoua si efectiv ridicata usa din ambele parti  1-2 mm cat este nevoie ???.....zic si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Pentru inchiderea greoaie a usilor din fata la un Golf 4, ce solutii "in house" stiti? Asta pana imi fac timp sa ajung la un service.

In ultima vreme sunt nevoit sa trantesc mai tare usa pentru a se inchide complet.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, trebuie vazut.... e lasata usa din balamale, nu e bine pozitionat carligul pe stalp, are yala probleme ? in functie de raspuns, se rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usa nu e lasata din balamale, e aliniata bine. Yala nu am avut probleme cu ea.

Mai ramane pozitia carligului de pe stalp, ma voi uita maine mai bine. DIn ce am citit in primele pagini ale topicului, se poate rezolva din suruburile de pe stalpul din mijloc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

usa sofer si la mine se inchide mai greu si nu e lasata,ce am remarcat este ca atunci cand este chederul ud se inchide la fel de usor ca si celelalte,ce as putea sa fac la acesta pt a remedia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre timp am stricat capatul la unul din cele 2 suruburi de la cuiul de pe stalp, vreau sa il scot si sa il schimb dar nu stiu daca pica ceva in interiorul stalpului cand il scot,,,,si care sunt dimensiunile.

Modificat de darin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pica nimic, e o tabla acolo , e tinuta de celalalt surub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am si eu o rugaminte imi poate zice cineva cum pot sa trag mai inauntru usa de la sofer...cand ploua imi intra apa inauntru....multumesc am atasat o poza ...la care surub trebuie sa lucrez :D

post-122787-0-54854200-1413454123_thumb.

se vad doar 2 ..al treilea nu se vede ..sorry

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA cele de pe usa, nu cele de pe stalp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar la surubul ce este pe usa ( folosind o cheie torx ) ? atat ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati si poza balamalei la Passat. La Golf ar trebui sa fie am la fel. Se vede si surubul de pe stalp al balamalei. Ala e surubul de reglaj daca usa e lasata in jos.

acolo mai e un surub care e prins din partea interioara, si nu ai acces decat dinspre bord. nu mai stiu 100% dar cred ca nu ai acces decat daca demontezi bordul... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se umbla la cele de pe stalp pentru a regla usa mai inauntru sau mai in afara.

De acolo se relleaza fata de aripa si cealalta usa.

Ai 2 suruburi la fiecare prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuza-ma ca nu inteleg care surub am marcat in poza cu cifre ( 1, 2, 3) .....banuiesc ca este vorba de surubul cu nr. 2...

 

Si sunt 2 balamale sus si jos....trebuie umblat la amandoua ?

post-122787-0-81630900-1445076006_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surubul care prinde balamaua de usa. Care este ?

Si daca trebuie aliniata si sus si jos atunci umbli la ambele balamale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!