Jump to content

Reglare inchidere portiera


vicentiu
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

La fel si la mine, deci as fi interesat sa aflu de la ce poate fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    9

  • valibb

    9

  • marius1982.11

    7

  • Inginerul

    6

trosnituri, la plecari de pe loc si frane mai bruste, am avut si eu (de 2 ori). Am dat cu spray WD-40 pe la balamale si vreo 6 luni nu am mai avut probleme. Faceti o incercare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Incerc maine. Sa inteleg ca trebuie sa dau la balamalele de la usa din spate....ca alea sunt la urechea mea....nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Fratilor! Nu trebuie schimbat nimic, calmati-va! Doar avem Volkswagen, nu Dacie. La astea, totul este gandit in asa fel incat sa ai o mare plaja de reglaj.

Daca nu se inchide usa decat trantita, dar nu este "lasata" in jos, se regleaza FOARTE simplu din boltul de pe stalp. Trebuie scos mai in afara.

Daca este lasata usa, se regleaza din balamale, din suruburile de pe stalp, nu din cele de pe usa. Din suruburile de pe usa ale balamalelor se regleaza daca se apropie diferit usa jos fata de sus, de caroserie.

Repet, nu trebuie schimbat nimic, si nici nu trecuie demontata aripa sau mai stiu io ce. Mi-am reglat si eu usile, sa fie asa cum imi place mie si stiu despre ce vorbesc.

Aveti nevoie doar de niste capete stelare de dimensiunea respectiva. Nu mai stiu exact care-i dimensiunea, dar sant dinalea cu 12 colturi, nu cu 6. Pacat ca nu santeti mai aproape, ca le rezolvam in 2 timpi si 3 miscari.

salut

poti sa ma lamuresti si pe mine?

am masina cu doua usi.....cea de la sofer este cu 2-3mm mai lasata....rezulta ca nu se inchide din prima decat daca o trantesc mai tare

din ce ai spus tu mai sus...nu inteleg daca trebuie desfacut surubul acela de pe stalp sau strans mai tare....ca sa imi ridice putin usa?

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, daca imping mai in interior acel cui de pe stalp nu-mi trage si portiera dupa el si sare din linie portiera? Adica nu arata cu portierele "prea inchise"? portiera trebuie sa "intre" 3 mm in cheder pentru a asigura etansarea. Intreb pentru ca am si eu mici zgomote la portiere din cauza suspensiei sport si jantelor de 17" si a drumurilor din Romania. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu ai ceva joc in balamale dupa atatia ani. Deschide portiera cu pricina si incearca sa o ridici de extrema sa vezi daca ai joc in balamale.

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am chinuit si eu destul cu balamalele lui peste si nu am ajuns la nici un rezultat , nu este alta solutie decat sa schimbi balamalele care nu dupa mult timp se vor distruge dinou Sa schimbi balamalele trebuie sa dai jos bordul si multe altele asa ca .. eu zic sa le lasati asa si sa va obisnuiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca imping mai in interior acel cui de pe stalp nu-mi trage si portiera dupa el si sare din linie portiera? Adica nu arata cu portierele "prea inchise"?

Depinde cat de mult il impingi mai interior. Dar daca in momentul actual portiera din fata este exact la nivelul portierei din spate, nu ai ce sa mai reglezi ... :D

Modificat de Amy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine usa de la sofer e putin lasata si imi atinge o idee in prag. Am tras de ea in sus si in jos si nu are nici un joc. Stie cineva cum se poate regla, astfel incat sa o pot ridica putin mai sus ? Ma gandesc ca din cuiul de pe stalp, sa incerc sa il ridic putin mai sus. Se poate ?

Modificat de gavrochem
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cuiul de pe stalp nu faci decat sa uzezi in viitor si broasca din usa.

Slabesti putin surubul bagat din afara in balamaua de sus, pui un levier pe balama si lovesti cu un ciocan sa mearga putin in fata.

Dar atentie sa nu mearga prea mult ca n-o mai poti aduce inapoi decat daca dai jos bordul. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Scuze ca nu sunt fix pe topic, dar nu am gasit altul si pana acum am citit doar despre portiere si capota.

M-ar interesa ceva indicatii in legatura cu reglajul inchiderii hayonului la un golf 4, intrucat trebuie sa-l trantesc mai tare sa se inchida corect.

Trebuie scos tot interiorul din plastic negru din spatele portbagajului pentru a avea acces la reglaje? cum se scoate?

Multumesc anticipat pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apesi in jos clapeta ce acopera locul unde intra inchizatoarea si vei vedea lateral 2 suruburi. Acelea sunt suruburile ce tin "cuiul" in care agata inchizatoarea.

Dupa ce ai slabit cele 2 suruburi, tragi de el in sus/spate si il strangi la loc. Mai tatonezi pozitia pana iti convine cum se inchide. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfat. Am incercat, dar socoteala din targ nu este aceeasi cu cea de acasa.

Intr-adevar, la apasarea clapetei se vad cele doua suruburi (doar o parte din ele), dar nu ai acces la ele. Chiar daca as demonta clapeta (oricum nu stiu cum), nu as avea loc sa bag cheia din cauza distantei mici pana la plasticul mare negru din spatele portbagajului. Mi-a fost teama demontez capitonajul ala din plastic, care este pe toata lungimea portbagajului. Am vazut ca in partea de jos se scoate usor, trebuie distantat doar peste inelele de prindere ale unei eventuale plase de bagaje. Dar in partile laterale, de sus, nu stiu cum se scoate si mi-a fost teama sa-l fortez. Oricum, banuiesc ca mai trebuie scos si chederul.

Rog daca cineva s-a "delectat" cu succes cu reglarea inchiderii hayonului la golf 4 sa-mi dea si mie ceva sfaturi. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele "inelele de prindere" trebuie demontate. Au cate 2 suruburi in cruce sau torx. Apoi cred ca mai ai ceva piulite de plastic in partea de jos a plasticului, care trebuie desfiletate (2 sau 3 la numar).

Plasticul in sine se demonteaza usor apoi. Trebuie tras in sus si in fata de el, fara a da jos chederul. Doar e "ascuns" sub cheder. In fond el are niste cleme dreptunghiulare din plastic care il tin de caroserie. Nu-ti fie teama, nu se rup. Doar atentie la montare ca trebuie sa le nimeresti in locasurile lor. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oameni buni . Am dus masina la vopsit, iar cand am luat-o, am observat ca de pe la 80 in sus suiera in masina ca si cum usa nu s-ar inchide bine.. si intradevar, usa de la sofer nu se mai inchide cum trebuie, adica mai ar mai trebui vreo 2-3 mm sa se inchida. Am incercat sa o reglez din acele 2 suruburi de pe stalp, dar revine la loc ganciul cand il strag.

Deci .. intrebarea mea .. cum fac sa reglez usa sa se inchida mai etas cu vreo 2-3 mm..

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca tot din inelul de pe stalp.aceeasi problema am avut-o si eu si asa am rezolvat.nu desface suruburile prea mult.doar un pic,si apoi bate usor cu ceva chiar in inel pana cand se duce spre interior putin.vezi sa se duca uniform,si sus si jos(ai niste crestaturi pe inel si una pe stalp care te ajuta),si apoi strange suruburile. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Vad ca problema cu jocul usilor mai ales cel al soferului nu ma ocoleste. Sunt proaspat posesor de Golf, inainte aveam un Passat cu usile praf(jucau cam 2 cm din balamale si trebuiau inlocuite), azi spaland masina am observat vopseaua sarita pe usa spate stanga deoarece cand inchid usa fata ramele se freaca. Cand am schimbat masina am verificat ca usile sa nu joace (semne de folosire excesiva) si m-am fentat in sensul ca daca incerci sa ridici usa complet deschisa nu joaca deloc, dar daca o apropii de caroserie joaca putin, este exact atat lasata cat este acel joc. Daca nu ar exista acel joc nu s-ar freca usile si s-ar inchide perfect. Intrebarea mea este ca pot s-o mai folosesc asa regland-o putin mai sus sau cat ar costa si cum se schimba balamalele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ieri dau sa inchid usa si aud poc.... deschid usa si iarasi aud poc.... poc-poc poc-poc... ce naiba o fii? Bag un ochi pe topic-uri aci si fug repede la garaj sa vad daca-mi joaca usa... daca nu e reglata bine.

Cand ma uit mai atent ce-mi vad ochii (n-am poza originala de pe masina dar balamaua este exact ca in poza.) un surub destrans :) ... cum s-a destrans nu stiu... dau fuga la magazin sa caut cap torx cu 12 colturi... nici un magazin nu are. Fug la un coleg forumist, multumesc pe aceasta cale, sa-mi straga surubul si sa-mi spuna de unde iau cap torx, strage omul surubul si poc-ul a disparut... ceva de groaza :lol: . Mentionez ca si usa avea joc vertical din cauza surubului astuia.

M-am speriat ca-s terminate balamalele. In poza e balamaua de jos de la usa cu zona unde s-a destrans surubul si trusa ce am luat-o cu "imensa" suma de 15 lei sa am in caz ca se mai destrange ceva ;) . De data asta am scapat, nu joaca balamaua si se inchide bine usa. Verificati si asta in cazul in care aveti probleme cu usa dereglata.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate a mai fost umblat pe la ea si nu strica sa pui pasta de blocat filet sa nu se lase iar de la vibratii. Loctite 243

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Atasez o poza reala cu trusa de torxuri. Torxul pentru suruburi usi este S2 M8, al 3-lea din stanga la dreapta pe poza. Torxurile sunt in 12 colturi, nu in 6 cum sunt cele normale si nu prea se gasesc in magazine gen Praktiker, Obi, Brico Store. Le-am luat din piata de la oameni ce vand coturi, scule si alte cele.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
bbogdanmircea

Salutare.

La golfuletul meu ambele usi de pe fata se inchid mai greu si mai ales usa de la sofer se vedea ca este putin lasata.

Ultima oara cand mi-a facut un coleg switchul de la usa s-a jucat putin si cu boltul din usa in sensul ca l-a dat mai in interior sau in jos dar fara sansa asa ca l-a pus inpoi tot in pozitia initiala.

Pana la urma nu e o chestie extrem de deranjanta, ce vream sa intreb este daca se poate agrava foarte tare problema...ma tem sa nu ma duc cu ea in service si sa mi-o repare vreun destept asa de bine incat sa nu fie si mai nasol decat e acuma, cel putin acum tragi mai tare de usa dar macar e reglata in asa fel incat nu am problema cu intratul apei sau alte chestii...

Ce ar trebui sa verific ca sa stiu daca se poate regla din exterior sau ar trebui si la mine dat bordul jos?

O sa caut si un manual cu reglajul in detaliu al usilor poate poate imi fac curaj...

Later edit...

Am gasit pe un forum englezesc urmatoarele metode:

1 - cu ajutorul unui cric si a unei bucati de lemn care se baga sub coltul usii aproape inchisa se ridica incet incet astfel incat sa se indoaie putin balamalele si sa se ridice usa ... oamenii de acolo spuneau ca functioneaza destul de bine metoda asta...

2 - la fel se ridica usa, se scot bolturile de la balamale si se baga la in balamale cate o saiba pe bolt ca sa se ridice usa putin si sa compenseze uzura balamalelor...

Ce parere aveti sunt ok metodele astea?

Pana la urma care este cauza de nu se mai inchide usa corect? Gropile de la noi? Se uzeaza balamalele de la atat inchis deschis?

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici una nici alta nu as aplica-o la masina mea. Usa fiind coborata inseamna ca balamaua de sus s-a deplasat spre spate./ Balamaua e prinsa de stalp un 2 suruburi. la unul ai acces de afara, la celalalt trebuie demontat bordul. se slabeste cel de afara, un prieten tine de usa inspre in sus cu ea deschisa la 45 grade si cu un ciocan luvesti o bucata de teava proptita in partea de balama de pe stalp sa o deplasezi inspre fata. Strangi surubul si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Nu ar fi mai ok sa ridici de usa cu cricul cu ea deschisa cat sa poti strange surubul decat sa ridici de ea cu mana?

Pana la urma suruburile de la balama care intra in usa pentru ce fel de reglaje sunt?

Ieri m-am uitat si intr-adevar ambele usi din fata sunt lasate cam cu 5 mm fata de linia spate si normal ca agata la inchidere in bolt.

Asadar trebuie ridicate pentru a se inchide fara a agata?

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cricul nu simti si poti deforma partea inferioara a usii. Eu v-am spus cum fac tinichigii in service,.

Cele de la balama prinse de usa sunt pentru reglajul in afara sau inauntru al usii, adica sa iasa la fata cu aripa, intelegi ?

DA, trebuie ridicate.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!