Jump to content

Reglare inchidere portiera


vicentiu
 Share

Postare recomandată

:) buna idee ! Multumesc! Cand imi fac timp trec pe la ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    9

  • valibb

    9

  • marius1982.11

    7

  • Inginerul

    6

Stie careva cum se desfac balamalele de pe stalp de la usa stanga? eu am joscla usa respectiva si trebuie schimbate balamalele pt ca e lasat in jos destul de tare

Am observat ca sunt prinse cu un surub din interior si unul din exterior cum desfac suruburile care sunt prinse in interior?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am problema asta la usa de la sofer, nu stiu sa dau balamalele jos si nu stiu de unde misca usa e din bolt sau balamaua usii sa largit.Eu am desfacut-o si am schimbat pozitia la bolt dar nimic tot la fel e lasata si imi freaca pe usa din spate.Am desfaut surubul de la bolt cu o tubulara de 6 si atat ca nu l-am putut scoate numai roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boltul este prins impreuna cu balamaua care este prinsa de usa . Sa il dai jos trebuie sa desfaci de tot surubul care tine balamaua de usa si surubul de jos de la bolt si iese foarte usor , usa o suspendezi cu ceva sa nu iti cada jos , eventual pui ceva sub ea Eu am cumparat o balama noua de la vw cu 50 de ron si am schimbat doar partea care este spre usa imbreuna cu boltul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut...cum pot sa imi reglez si eu usa spate sa vina mai stansa pe caroserie...adica mai etansa cum ar veni. Nu am probleme insa am un tac-tac pe crapaturi si dupa multi nervi l-am identificat ca aprand mai pregnant pe racoare si pe denivelari scurte. La caludra face tac-tac pe denivelari mai mari. Pare sa se auda de la tablita neagra care vine pe partea din spate a usii spate dreapta...

Citin posturile de aici si cela aferente din link-uri ma gandeam ca daca o fac sa stea un pic mai lipita de rama caroseriei o sa se duca tac-tac-ul.

Help me ca ma urmareste peste tot tac-tac-ul ala (in cap vrea sa zic) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Citind pe forum am ajuns aici, si mi-am dat seama ca si usa mea (portiera sofer) se inchide doar trantita (cand am cumparat masina daca o impingeam putin se inchidea foarte usor ). Nu am dat prea mare importanta, acum am observat ca atunci cand e deschisa e putin lasata, nu mai e la nivel cu cea din spate, dupa ce o inchid toate sunt la acelas nivel cum cred ca e si normal.

Am citit cele scrise de voi dar nu am tras o concluzie in ceea ce priveste solutionarea problemei. Ma gandesc ca la mine e lasata din balamale, dar cum se regleaza tot n-am inteles. Pana la urma a realizat cineva reglajul din balamale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am postat mai sus am crezut ca broblema mea sa rezolvat doar schimband o parte din balama dar se pare ca ma-m inselat :( usa e la fel de lasata Problema e din ambele balamale care sunt uzate si pentru a le schimba e destul de dificil si trebuie sa dai jos mai multe pise din bord eventual si bordul .

DCC si la mine se inchide destul de greu problema cred ca e si de la pasticul de la usa care mai mult ca sigur e uzat deci daca vrei sa le schimbi va trebui sa investesti ceva bani frumosi , asa ca o trantesc pana intr o zi nu se va mai inchide si pe urma am sa le schimb sau poate am sa o sudez si intru prin dreapta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) hai ac esti tare!!!

la mine inca se inchide bine dar un pic trantita, dar ma gandeam sa fac ceva inainte sa se lase pana la carosabil :(

probabil ca cele mai multe se strica de la drumuri, in drumul meu spre serviciu merg pe o strada de ma trezeste dimineata mai bine decat o cafea si o tigara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva cu ce ar fi indicat si unde as putea gasi ceva sa ung balamalele de la portiere pentru ca scartie ingrozitor cand inchid sau deschid usile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WD-40

Si la mine scartia de numa numa si dupa ce am dat cu spray de o saptamina liniste. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vin si eu cu o intrebare: in urma evenimentului de aici, la mine usa pasagerului parca nu se aliniaza bine, este 1-2mm lasata in jos la marginea dinspre stalp. Se inchide bine, nu trebuie trantita, insa in mers, mai ales acum cand e frig afara si la viteza mare, cam sufla aer. N-am reusit sa-mi dau seama pe unde sufla dar cert e ca se creeaza un "pol de frig" chiar langa schimbator, in partea pasagerului. Aveti idee de unde ar putea fi? Un reglaj pe inaltime al usii din suruburile de la balama pot ajuta? Mi-au spus de la tinichigeria unde am fost si am reparat-o ca ar trebui sa schimb chederele, dar mie, la 115k km cat are masina, asta mi se pare o prostie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

La usa de pe dreapta am si o cam aceeasi problema care am auzito pe aici. Pare ca ar fi lasata, din balamale nu se misca (sau cel putin asa pare)

am fost cu ea la o tinichigerie si <maesru> sef de acolo a ridicat de ea (de sa ridicat si masina :P),prin fortare, dupa se inchidea un pic mai bine. Dupa care a zis ca totusi am balamalele uzate si trebuie schimbate. Intrebarea mea este... chiar se poater regla cumva?(in ceeace priveste problema mea :P)

Modificat de matei_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Meseriasu lu peste ala care a reglat-o prin fortare. Sau mecanic ciocănar, cum scria Saboteur pe un post din aria Skoda. Dacă nu are joc atunci probabil balamalele nu sunt duse; pur şi simplu trebuie reglata prin metodele descrise

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de sfat.

am si eu acea trusa de imbusuri in 12puncte (stea), eu am dat 15 lei noi. O sa ma apuc sa caut pe nte un pic, pote gasesc si ceva scheme etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Am si eu o buba la usa dreapta fata, partea din fata a usi e lasata si imi freaca coltul in prag, de unde si cum ar trebui sa incerc sa reglez usa?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uşa din faţă nu ştiu, eu unul mi-am exersat "talentele" doar la aia de pe spate. Nu cumva pe faţă e mai dificil, că nu prea ai acces la şuruburi, din cauza bordului- la alea din interior sau din cauza aripii la şuruburile de pe uşă? Tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Am si eu o buba la usa dreapta fata, partea din fata a usi e lasata si imi freaca coltul in prag, de unde si cum ar trebui sa incerc sa reglez usa?

Verifica boltul de la pozitia 2.

N57-0298.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan problema este din balamale ata de jos cat si de sus Sa le schimbi nu e nevoie sa dai bordul jos si nici aripa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiti careva cam cat costa la un atelier de tinichigerie reglatul usilor din fata? La mine amandoua sunt lasate, parca ii mai mult usa de la sofer lasata. Nu am joc in balamale, asa ca ma gandesc ca se poate regla fara a schimba ceva. Vreau sa fac asta cat mai repede ca deja ii enervant ca imi tot loveste coltul de sus al usii peste usa din spate si ii si sarita vopseaua acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usile nu se deregleaza asa din senin Ele se lasa in jos datorita faptului ca sunt uzate balamalele atat de jos cat si de sus Parerea mea este ca sunt cam slabute balamalele mai ales la ce greutate trebuie sa suporte si mai apar si gropile denivelarile care ajuta la uzura lor

cristi_xtr problema la tine e tot din balama eventual poti sa impingi un pic mai inauntru acel cui de pe stalp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce cui te referi? Nu poti sa pui o poza in care sa indici cuiul respectiv si aventual modalitatea de a impinge acel cui (daca ii cazul de vreo modalitate mai speciala)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de lamuriri, cand o sa am ceva timp liber am sa ma ocup de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi trebuie sa destrangi cele 2 surube cu ajutorul unui torx cu 12 capete si-l impingi un pic mai inauntru

Cristi trebuie sa salabesti cele doua suruburi cu ajutorul unui torx cu 12 capete si sa imipingi acel "carlig" mai inauntru dar nu foarte mult Am atasat si o poza

post-19199-1236787722_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine au inceput de cateva zile sa se auda niste trosnete la plecarea de pe loc (la opriri mai bruste, la denivelari) in partea stanga in dreptul stalpului (cred ca de la usa fata). Oare ce poate fi?

Nu se observa nicio dereglare a usii.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!