Jump to content

Reglare inchidere portiera


vicentiu
 Share

Postare recomandată

Sa mai incerci reglaje. Cu rabdare. Multa rabdare si simt tactil ca sa zic asa. Eu am reusit :)

Salut.

Poti detalia te rog ce si cum ai facut?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    9

  • valibb

    9

  • marius1982.11

    7

  • Inginerul

    6

Multumesc cosmine. Stiu eu pentru ce. De fapt nu e nici un secret. De azi sunt inginer auto cu diploma, pe langa diploma de inginer de productie :)

On-topic. Am facut rost de cheia speciala. E o cheie in stea cu multe colturi. Am slabit surubul de sus, am inchis usa, am masurat exact distanta pana la un plan drept, respectiv o placa de OSB mai groasa care m-am asigurat inainte ca sta pe loc drept, am deshis usa, am strans surubul. Apoi am desfacut suruburile incuietorii de pe stalp (inelul ala, nu stiu cum sa-i zic), am inchis usa, am deschis-o iar foarte usor, am strans la loc si cam asta a fost. La mine era putin lasata dar nu din balama.

Bineinteles cu ceva rabdare. N-am nimerit de prima oara.

Daca nu va iese cum trebuie, mergeti la un tinichigiu auto mai meserias. In 10 minute n-are ce face.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am inteles cam asa:

-slabesc putin suruburile de pe partea cu usa

-inchid usor portiera astfel incat inuietoarea din usa sa se regleze dupa inelul de pe stalp

-strang la loc suruburile din usa

-repet operatiunea pentru inelul de pe stalp

e ok? :)

daca e asa, ciudat, pt ca am incercat deja, dar nu cu prea multa migala pt ca nu am fost sigur ca asa se procedeaza :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu stiu daca asa se procedeaza. V-am povestit cum am lucrat eu. A mea era lasata din balama, dar vroiam sa zic ca nu era uzata balamaua ci pozitia in care era fixata nu mai era cea buna. In rest ai inteles bine. Eu m-am orientat dupa alinierea la nivel cu pragul. Bafta ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:angry:Daca se poate, vreau sa cer si eu un sfat: acu cateva saptamani un istet a uitat de prioritate si a intrat un istet in partea dreapta a masinii mele. Rezultatul? Aripa si portiera masinii mele infundate, partea din fata a masinii lui distrusa. Dupa ce mi-am scos masina din service am constatat ca portiera noua pe care ei o pusesera se inchide mult mai greu decat originalul... Si cica e mai dificil sa o reglezi... Daca cineva poate sa ma ajute cu un sfat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai garantie 18luni pe piese si manopera; asa ca fuga inapoi la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu... As fi preferat, sincer sa evit niste priviri acre si timpul pierdut pe la ei... :D ... Da pana la urma cred ca este un rau necesar, pe care va trebui sa-l inghit :D . Mersi pentru incurajare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Sal am si eu o problema si nu imi dau seama cum o pot remedia. De cand am cumparat masina am avut portiera soferului lasata iar cand trebuie sa o inchid trebue trantita un pic mai tare. Am incercat sa modific inaltimea ,,cuiului" de pe stalp dar trebuie trantita si mai tare . Stie cineva cum se poate regla? Eu sunt din Brasov in cazul in care e cineva care se pricepe. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te la un tinichigiu bun. Usa are posibilitatea de a fi reglata in toate felurile de la balamale. Trebuie doar cheia potrivita (torx mare) si rabdare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

john 27, pune si tu niste poze, aici sau pe topicul indicat mai sus, sau da-mi si mie pe mail...si poate iti pot da un sfat.

m-am chinut mult cu reglajul unei usi, stiu ce inseamna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cum sa , slabesc surubul care este prins din interiorul stalpului in balamaua de sus a usii ? Am inteles ca trebuie dat jos bordul , o alta posibilitate nu este ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Chiar nu stie nimeni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am o problema la un prieten cu portierele (golf 4), nu sunt probleme la inchidere dar in timpul mersului, numai daca este cald afara (peste 20 - 21 grade), se aude ca un poc...poc... in zona broastei. m-am uitat si totul este strans bine nu joaca usa in balama...etc. daca cineva a avut problema asta il rog sa-mi spuna si mie. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am patit si eu, aveam pocnituri in mers la usile din fata si am uns balamalele cu vaselina lichida(spray), sau se poate cu putin ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usa de la SOFER, nu se inchide calumea decat trantita, am verificat si e la nivel "linia" .. any ideea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi_bm multumesc, am sa incerc astazi sa pun putin ulei sa vad ce iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vitezomanul

Nu stiu daca postez corect, dar incercarea moarte n-are, poate doar warning: ideea e ca portiera de la sofer scartaie cand demarez sau cand franez, si chiar nu stiu ce ar trebui sa ii fac. Copilotul meu de toate zilele ( a se citi prietena mea) acuza si ea zgomote similare la portiera din dreapta. A mai intalnit cineva problema asemanatoare? Se poate face ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca as inebuni daca mi-ar scartai usile :question: Intr-un timp cred ca imi scartaiau chederele cand se torsiona masina pe denivelari insa nu am mai auzit. Cred ca depindea si de temperatura exterioara. Le-am si uns cu putin ulei siliconic ce e drept cand am auzit ca scartaie. Dar la mine era evident ca scartai ceva cauciucat. La tine ce fel de scartait e?

Poblema mea :cheers: :

Dar o capota poate fi reglata? se inchide mai spre stanga (margin ea stanga a capotei e mai apropiata de marginea superioara a aripii, iar pe dreapta e mai departata). Stiu ca aici se vb de portiere dar si imi cer scuze. Am vazut ca e ceva activitate aici si m-am gandit ca imi va da cineva un sfat despre ce se poate face? Daca pot rezolva eu sau trebuie sa merg la un service de tinichigerie ...

Multumesc!

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vitezomanul

sincer sa fiu nu pot sa bag mana in foc ca ar fi scartait cauciucat, cred ca mai repede metalic. Cand plec de la munca o sa ascult mai bine si eventual fac o inregistrare si o postez :wub:

LE: cat despre capota vezi ca ai 2 chestii de cauciuc pe interiorul capotei care se pot insuruba/desuruba tocmai pentru a regla asezarea capotei. Try it.

Modificat de Vitezomanul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aditu daca capota se inchide mai spre dreapta/stanga, distanta intre ea si aripi nefiind aceasi in ambele parti, eu cred ca nu vei rezolva cu reglajul celor doua tampoane situate pe capota care apasa pe masca portfar (trager, sau cum se numeste, ca nu retin exact). Cele doua tampoane te ajuta sa reglezi cat de apasata sau ridicata sa stea capota. Cred ca problema ta o poate rezolva cineva care a mai facut asa ceva, care sa aiba "ochi" si sa stie unde trebuie umblat. Banuiesc ca numai un reglaj la prinderea balamalelor si la incuietoare va rezolva deviatia capotei in lateral, eu as zice sa mergi la cineva specializat in asa ceva. Parerea mea. :wub:

Bafta !

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

portiera de la sofer scartaie cand demarez sau cand franez, si chiar nu stiu ce ar trebui sa ii fac. Copilotul meu de toate zilele ( a se citi prietena mea) acuza si ea zgomote similare la portiera din dreapta.

Vezi daca te ajuta asta. Incearca si o ungere a balamalelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, stiu ca cele 2 tampoane de cauciuc sunt prentru aseazarea pe veriticala, pe mine ma intereseaza pe orizaontala, e mai aporpiata de una dina ripi si mai departat de cealata .

Multumesc de sfaturi. Ma gandeam ca scap cumva mai usor si ca ma descurc singur.

La balamale nu ma bag singur! Se pricepe cineva? Unde sa apelez?

Numai bine tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vitezomanul

Ms mult Bogdan. Am sa incerc si am sa va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pricepe cineva? Unde sa apelez?

Mergi la dealerul din localitate si cauta, intreaba, de acel tinichigiu care face de obicei reglajele pe acolo, ii ceri nr. de telefon si va intalniti dupa orele de program la o bere, cafea etc. :vaidecapulmeu: Pot sa bag mana in foc ca va dori sa-ti asculte problema si sa-ti dea o mana de ajutor.

Antrenamentul e tot secretul in astfel de probleme. :vaidecapulmeu:

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!