Jump to content

Reglare inchidere portiera


vicentiu
 Share

Postare recomandată

daca stie cineva o varianta ieftina de a regla inchiderea portiere de la sofer as fi recunoscator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    9

  • valibb

    9

  • marius1982.11

    7

  • Inginerul

    6

Varianta cea mai ieftina e sa reglezi butucul pe care se inchide usa montat pe montantul dintre usi. Alta varianta ar fi sa schimbi balamalele usii pentru ca nu cred ca se poate regla prin slabirea piuliltelor si ridicare apoi strangere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot regla din balamalele insa pentru a ajunge la ele trebuie data aripa jos pentru a se face reglajul cu usa montata , si eu am aceeasi problema la usa de la sofer , daca gesesti pe undeva si mai ieftin la bani anuntzama si pe mine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si o problema cu acele contacte din broasca si nu face buzz la faruri aprinse si nu se aprinde becul de usa deschisa. dupa ce rezolv problema asta incerc sa reglez butucul de pe stalp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vicentiu Uite aici un topic pentru problema pe care o ai tu. Foloseste search ca o sa gasesti si alte topic-uri care trateaza aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin, oare acele reglaje detaliate de tine in acel link ar fi ok pt reglat o portiere ce se inchide doar trantita? Nu are joc in balamale si nici nu pare lasata. Inchisa usa arata ca si cea care functioneaza ok.

PS: am 2 usi :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema pe fata, ambele usi sunt lasate si trebuie trantite mai zdravan pt a le inchide. Mai ales usa de la sofer, care e mai coborata (la nivelul liniilor de la geam) cam cu 5 mm fata de continuarea ei de pe usa spate. Asta, normal, doar cand apropii usa, fara a o inchide. Odata inchisa, nu se mai observa nici o diferenta, logic. Problema e ca tb trantita mai puternic pt a o inchide si am obserat ca yala din usa a inceput sa roada din partea mecanismului fixata pe stalpul mijloc (acea "ureche" in care se face prinderea). Daca gasiti vreo solutie, dati de veste, ca pe mine unu' nu m-a lamurit deloc linkul acela de pe aria Passat... :)

Modificat de BogdanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai este bineinteles si o solutie , intrebarea este cine stie un tinichigiu bun si mai ieftin

Solutia poate fi asa : schimbarea bolturilor balamalelor pentru ca in cele mai multe cazuri ele se duc ( asta daca usa are joc ) sau daca nu are jos se poate regla din suruburile care prind balamaua de stalp insa nush cum este la golf 4 pentru ca la 3 trebuie data aripa jos pentru a se putea regla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor! Nu trebuie schimbat nimic, calmati-va! Doar avem Volkswagen, nu Dacie. La astea, totul este gandit in asa fel incat sa ai o mare plaja de reglaj.

Daca nu se inchide usa decat trantita, dar nu este "lasata" in jos, se regleaza FOARTE simplu din boltul de pe stalp. Trebuie scos mai in afara.

Daca este lasata usa, se regleaza din balamale, din suruburile de pe stalp, nu din cele de pe usa. Din suruburile de pe usa ale balamalelor se regleaza daca se apropie diferit usa jos fata de sus, de caroserie.

Repet, nu trebuie schimbat nimic, si nici nu trecuie demontata aripa sau mai stiu io ce. Mi-am reglat si eu usile, sa fie asa cum imi place mie si stiu despre ce vorbesc.

Aveti nevoie doar de niste capete stelare de dimensiunea respectiva. Nu mai stiu exact care-i dimensiunea, dar sant dinalea cu 12 colturi, nu cu 6. Pacat ca nu santeti mai aproape, ca le rezolvam in 2 timpi si 3 miscari.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati si poza balamalei la Passat. La Golf ar trebui sa fie am la fel. Se vede si surubul de pe stalp al balamalei. Ala e surubul de reglaj daca usa e lasata in jos.

post-8441-1172832882_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acolo este un singur surub ?! la golf3 cel putin sunt 2 , ideea este ca se ajunge destul de greu akolo , asa cum se vede si in poza atasata de tine iti trebuie un torx cotit k sa poti desface suruburile , intradevar se regleaza de acolo insa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usa nu are joc pe verticala, doar ca e lasata mai jos... De fapt ambele, cele de pe fata. Deci se regleaza din balamale, din suruburile de pe stalp. Numai ca la cum arata pozitia aia, nu prea vad cum as putea umbla acolo :| Am mai mesterit eu cate ceva la masina, demontat una-alta, dar acolo nu stiu daca sa ma bag... Nu ai niciodata drum prin Bucuresti... ? :D The beer is on me! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu e cu suparare imi poti detalia putin ideea asta: "Daca nu se inchide usa decat trantita, dar nu este "lasata" in jos, se regleaza FOARTE simplu din boltul de pe stalp. Trebuie scos mai in afara." Mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, imi pare rau, nici din intamplare nu cred sa ajung prin Bucuresti ca te-as ajuta cu placere, e o chestie de juma de ora. Intr-adevar e un loc greu accesibil, dar nu imposibil. Eu am ceva capete stelare scurte, de vreo 2-3 cm numai, si cu o cheie inelara pe ele zic ca ar merge linistit.

Cosmine, inteleg ca la tine problema e ca trebuie trantita usa tare la inchidere. Este un Bolt pe stalp, in care se agata yala de la usa. Acela e bagat prea inauntru. Are 2 suruburi pe care le slabesti si il tragi putin mai in afara(cam 1mm).

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta ar fi mecanismul de inchidere portiera la mine.

copy1ofimage09rm3.th.jpg

element din stalpul masinii

image10ha7.th.jpg

element de pe portiera.

La care suruburi mai exact te referi tu? la cele 2 de pe usa? ca cele de pe stalp nu au nici un sistem de reglare.

Modificat de cosmin brici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Elementul de pe stalp. Nu se vede nimic. Dar cand slabesti suruburile, se misca tot elementu' de numa'. De aceea am zis sa-l misti doar cate 1 mm inspre exteriorul masinii, ca se poate misca si 1cm in toate directiile. Daca slabesti suruburile prea tare, pe urma se misca prea mult si in directii nedorite.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
vw golf 2001

A rezolvat cineva pana acuma problema asta prin metodele spuse de Cosmin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca s-ar putea desuruba surubul care strange usa pe stalp cu cheia de antifurturi de la roti:). O sa incerc mai tarziu, si daca se potriveste mai ridic si eu un pic usa de la sofer ca s-a cam lasat. Daca merge va ajut pe cei care sunteti din brasov sau aveti drum pe-aici. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n
Am impresia ca s-ar putea desuruba surubul care strange usa pe stalp cu cheia de antifurturi de la roti:). O sa incerc mai tarziu, si daca se potriveste mai ridic si eu un pic usa de la sofer ca s-a cam lasat. Daca merge va ajut pe cei care sunteti din brasov sau aveti drum pe-aici. Bafta !

:icon_cool: Stai linistit, nu merge cu cheia aia. Daca s-a lasat usa, e belea mare. Ca sa reglezi usa pe inaltime trebuie dat jos bordul, ca are un surub cu capul in stalp, insurubat dinspre interior spre exterior. Si sincer... mai bine vinzi masina daca ai de umblat acolo. :rolleyes: .

vw golf 2001, tine clanta de la usa in pozitia deschis si inchide usa fara sa lasi de clanta. O circuli asa de mai multe ori sa vezi daca nu freaca in elementul de pe usa al yalei. Daca nu freaca, inseamna ca e prea inauntru acel element si trebuie sa-l scoti mai in afara slabind cele 2 suruburi. Daca freaca, inseamna ca trebuie ajustat si pe inaltime.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Esti simpatic. Cum sa vand masina pentru atata lucru ? Sunt sigur ca o pot regla. You'll see :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sa readuc in actualitate putin acest topic:

Am incercat sa mut spre exteriorul masinii sistemul de pe stalp (1-2 mm), dar acei mm se simt in alinierea usii cu caroseria cand aceasta este inchisa (usa este iesita in exterior. se simte atat la mana cat si vizual). Usa se inchidea foarte fain, dar ma deranja nealinierea ei.

Am pus acel "cui" in pozitia initiala si am incercat sa reglez sistemul de prindere din usa. Are 2 suruburi cu cap stelar (aceleasi cu cele de pe stalp). Am slabit foaaarte putin acele suruburi si cu manerul portierei in pozitia "deschis" (adica tinand tras de manerul usii) am inchis usa. Ideea era aceea de a se adapta pozitia mecanismului din usa in functie de cel de pe stalp. Am strans inapoi suruburile din usa => rezultat NULL.

Ce naiba sa ii mai fac? inafara de trante? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mai incerci reglaje. Cu rabdare. Multa rabdare si simt tactil ca sa zic asa. Eu am reusit :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand FELICITARI (sti tu pt ce :angry:. si in al doilea rand, cum ai facut cu reglatul usilor? Exact metodele descrise de john-otto le-am incercat si eu si slabe rezultate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!